شما اینجا هستید: خانهسیاستچرا شعارها درباره رسانه آزاد محقق نمی‌شود؟

چرا شعارها درباره رسانه آزاد محقق نمی‌شود؟ مطلب ویژه

شنبه, 18 آبان 1392 ساعت 17:29 شناسه خبر: 365 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 گروه فرهنگ وهنر: «حکومت مردمی، از رسانه‌ی آزاد نمی‌هراسد.» هشتم تیرماه امسال دکتر حسن روحانی رییس‌جمهور در همایش «افق رسانه‌ی ملی» این جمله را در حالی گفت که سخن‌رانی‌اش به‌طور مستقیم از صداوسیما پخش می‌شد.

 
علی جنتی وزیر ارشاد نیز پس کسب رأی اعتماد از مجلس، بر لزوم آزادی و دفاع از مطبوعات تأکید کرد و بعد هم حسین انتظامی - معاون مطبوعاتی وزیر - دفاع از حقوق رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران را جزو سرفصل‌های برنامه‌ی خود قرار داد. اکنون چند ماهی از روی کار آمدن دولت با همین وعده‌ها گذشته است و حالا این پرسش را به تناسب مدت زمان گذشته از عمر دولت جدید می‌توان داشت که چقدر به شعارها و وعده‌هایش عمل کرده است؟
در همین مدت به‌نسبت کم، روزنامه‌ی «نشاط» به مدیرمسوولی «لطیف صفری» و سردبیری «ماشاءالله شمس‌الواعظین» در شهریورماه اعلام کرد، طبق استعلامی که از اداره کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد گرفته شده، انتشار آن بدون مانع است و تا آبان‌ماه انتشار خود را از سر می‌گیرد. آبان‌ماه شد اما از روزنامه‌ی «نشاط» خبری نشد. در پیگیری‌های انجام‌شده مشخص شد که برای این روزنامه، مشکل قضایی به‌وجود آمده و تا رفع آن نمی‌تواند منتشر شود.
پس از روزنامه‌ی «نشاط»، نوبت به روزنامه‌ی «هم‌میهن» رسید. «هم‌میهن» که 12 تیرماه 1386 توقیف شد، 27 مهرماه 1387 رفع توقیف شد. محمد قوچانی - سردبیر این روزنامه - مهرماه امسال اعلام کرد که این روزنامه در آبان‌ماه انتشار خود را از سر می‌گیرد. «هم‌میهن» با مدیرمسؤولی غلامحسین کرباسچی در چهارم آبان‌ماه پیش‌شماره‌ی 32 صفحه‌یی خود را منتشر کرد و قرار شد انتشار مستمر آن از 18 آبان‌ماه آغاز شود.
اما روز 13 آبان، در حالی که چند روز تا انتشار این روزنامه باقی مانده بود، خبری مبنی بر جلوگیری از انتشار این روزنامه توسط هیأت نظارت بر مطبوعات منتشر شد. دبیرخانه‌ی هیأت نظارت بر مطبوعات نیز در همان روز این خبر را فاقد صحت دانست. البته توقعی به غیر از این هم نمی‌رفت، چراکه طبق اعلام، روزنامه‌ی «هم‌میهن» نیز پیش از انتشار، استعلام لازم را از اداره کل مطبوعات داخلی انجام داده بود.
سردبیر روزنامه با بیان این‌که نامه‌ای از سوی معاون قضایی خطاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته شده است، اظهار کرد: «در این نامه آمده، به‌دلیل آن‌که روزنامه‌ی «هم‌میهن» اعمال ماده‌ی 18 شده است، موقتا از انتشار این روزنامه جلوگیری می‌شود. ماده‌ی 18 به این معنا است که رییس قوه‌ی قضاییه به حکم «خلاف بَین شرع» اعتراض کند. در صورتی که روزنامه‌ی «هم‌میهن» قرار منع تعقیب دارد و در همان مراحل بدوی و قبل از رفتن پرونده به دادسرا تبرئه شده است».
پس از این اتفاق‌ها، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره‌ی وضعیت این دو روزنامه، گفت: مشکلی که برای دو روزنامه در قوه‌ی قضاییه به‌وجود آمده است، باید پیگیری شود تا بتوانیم مشکلات‌شان را تا جایی که امکان دارد رفع کنیم. قوه‌ی قضاییه براساس قوانین خودش عمل می‌کند. ما به‌عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه‌ی حمایت از مطبوعات و آزادی مطبوعات را برعهده داریم. حتی در هیأت نظارت که در اقلیت قرار داریم، برای حمایت از مطبوعات تلاش می‌کنیم. من واقعا اطلاع ندارم که چرا چنین برخوردی شده است، با وجود این‌که هر دو روزنامه، مجوز لازم را برای فعالیت دارند. 
منبع: بهار نیوز

 

 

 

1 نظر

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004