شما اینجا هستید: خانهسیاستمارپیچ سکوت «عارفانه»️!!

مارپیچ سکوت «عارفانه»️!!

پنج شنبه, 04 مرداد 1397 ساعت 08:52 شناسه خبر: 3732 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

خداداد ابراهیمی*/ سیمره: سکوتش شاید از منظری شبیه سکوت غلامعلی حداد عادل در ادوار هشتم و نهم مجلس پس از شکست از علی لاریجانی در رقابت بر سر کرسی ریاست باشد!


او با ورود به عالم سیاست، از سال‌ها پیش نتوانست به عنوان صاحب کرسی علمی به‌دور از هیاهو در آرامش زندگی کند. حالا دیگر سکوت سنگین این لیدر نام آشنای اصلاحات، صدای همه را درآورده است گویی اینکه او دردی پنهان دارد هرچند که جماعتی از سیاسیون هم‌سو، درحق وی اجحاف کرده‌اند با این وصف نمی‌خواهد جریان سیاسی امید را نا امید کند. خود او دراین باره می‌گوید:
«اگر بخواهم به‌زعم برخی دوستان سکوتم را بشکنم شاید خیلی چیزها به هم بریزد ولی به هیچ وجه راضی نیستم به خاطر منافع شخصی، یک جریان را به هم بریزم.»
وی از تهدیدات رقیب سیاسی هراسی ندارد اما از جانب اصلاح‌طلبان سخت درفشار است لذا به نظر می‌رسد که فعلا با سکوت، سیاست‌ورزی می‌کند. او از هجمه های رقیب نگران نیست، از هجمه‌هایی که بعضاً از داخل جبهه اصلاحات دیده می‌شود، نگران است به همین دلیل نمی‌خواهد با سخن گفتن از برخی ناگفته‌ها اوضاع را مشوش کند.
نطق اخیر پیش از دستور دکترمحمدرضا عارف رییس کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با واکنش‌های مختلفی از سوی فعالان سیاسی و رسانه‌ای کشور مواجه گردید. نطقی که از ادامه‌ی "سیاست سکوت" وی سرچشمه می‌گیرد. دراین راستا صاحب‌نظران علوم سیاسی و اجتماعی اعتقاد دارند که براساس نظریه"مارپیچ سکوت"، حاکمان برخی رسانه‌ها با حذف تدریجی مخالفان خود می‌توانند هر روز تعداد بیش‌تری را به خاموشان جامعه اضافه کنند.
"سون ویندال" و برخی نظریه‌پردازان می‌گویند: «بسیاری از افراد که عقیده‌ی خاصی دارند، از ترس انزوا از آن دفاع نمی‌کنند. لذا هر چه بیش‌تر، افراد ساکت بمانند، دیگران احساس می‌کنند که عقیده مخالف وجود ندارد و بنابراین مارپیچ سکوت در جامعه شکل می‌گیرد.»
لذا چنین استنباط می‌شود که بسیاری از سردمداران جریان‌های سیاسی از جمله رییس"فراکسیون امید" مدت‌هاست که در گرداب مارپیچ سکوت گرفتار شده‌اند و درانزوای سیاسی قرارگرفته‌اند اما عارف در این راستا می‌گوید: «نه تنها سکوت پیشه نخواهم کرد بلکه به وقتش اگر لازم باشد فریاد هم خواهم کشید!»
با وجود این‌که فرصت‌های زیادی از کف رفته است اما وی دربرابر بحران‌های اخیراقتصادی و سیاسی کشور هنوز طلسم سکوت را نشکسته است درحالی که مردم انتظار دارند نمایندگان شاخص مجلس باید در بحبوحه‌ی «بحران»  وارد گود شوند و ایفای نقش کنند و برای گشودن گره‌های اوضاع نابسامان کنونی جامعه «روزه‌ی سکوت» را بشکنند و مزید بر شفاف‌سازی سیاسی، علل بحران‌های ارزی و اقتصادی را که معیشت مردم را به مخاطره انداخته است را نقد کنند و البته راه‌کارها و پیشنهادهایی هم برای ترمیم کابینه‌ی دولت ارائه نمایند اما وی با استناد به سخنی از دکتر علی شریعتی، می‌خواهد مردم و هم‌فکرانش را این‌گونه قانع کند که؛ «از دکتر شریعتی آموخته‌ام که سرمایه هرکسی به اندازه‌ی حرف‌هایی است که برای نگفتن دارد.»
اما جناب عارف باید بداند که شریعتی هرگز نگفته است که در هر شرایطی سکوت کنید و گرنه خودش آن همه سخن‌رانی نمی‌کرد!
این روزها منتقدان معتقدند که با انباشت این همه سکوت حتا صدای خود «سکوت» هم بلند شده است.
 سکوت در برابر فساد سیستماتیک، سکوت در برابر انتصاب مدیران فامیلی رانت‌خوار، سکوت در برابر وزیران ضعیف و ناکارآمد، سکوت دربرابر استانداران و فرمانداران ناتوان و منفعل، سکوت دربرابر زیاده‌خواهی نزدیکان مسئولان ارشد کشور، سکوت دربرابر ضعف تیم اقتصادی دولت، سکوت دربرابر پرداخت هزاران میلیاردی زیان‌های موسسات بانکی غیرمجاز ازجیب مردم، سکوت دربرابر کانون‌های قدرت موازی دولت و سکوت دربرابر رانت‌های شهرداری پایتخت را با هیچ استدلالی نمی‌توان توجیه کرد جز این‌که کسی بخواهد «آسته بیاید و آسته برود که گربه شاخش نزند!»
با همه‌ی این اوصاف دکتر عارف در بخشی از نطق پیش از دستورش برای اقناع افکار عمومی و توجیه همه سکوت‌هایش سخنی قابل درنگ و تأمل دارد؛ «سکوت دردمندانه، بالاترین فریادهاست. نگفتن بد نیست اما دروغ‌گویی به هر بهانه‌ای توجیه‌پذیر نیست. در طول چهار دهه خدمت‌گزاری به مردم صدای انتقادها را شنیده‌ام. مردم از غوغاها و تنش‌های ما خسته هستند. در روزهایی که بلند صحبت کردن در رسانه‌ها جذابیت دارد، با آرامش به زیربناها پرداختن، جسارت و شهامت می‌خواهد.»

*روزنامه‌نگار

*چاپ در سیمره 459(3 اَمرداد97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004