شما اینجا هستید: خانهسیاستمحقق داماد: فکر و اندیشه را نمی‌توان به زنجیر کشید

محقق داماد: فکر و اندیشه را نمی‌توان به زنجیر کشید مطلب ویژه

دوشنبه, 27 آبان 1392 ساعت 14:02 شناسه خبر: 374 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 يک استاد حوزه و دانشگاه معتقد است که رشد و ارتقای فرهنگ از طریق رشد و ارتقای فکر و اندیشه به دست می‌آید.

حجت‌الاسلام محقق داماد که در مراسم تجلیل از خادمان نشر سخن می‌گفت؛ با اشاره به لزوم ارتقای فرهنگ و تفکر گفت:« ارتقای فرهنگ و تفکر به شهادت تاریخ ادبیات و تاریخ اندیشه از آن‌جا ناشی می‌شود که متفکر در ارائه نظرش آزاد باشد.» محقق داماد ادامه داد: «همه مسائل و همه فعالیت‌ها را می‌توان به زنجیر و فکر کشید. اما فکر واندیشه را نمی‌توان به زنجیر کشید و به تفکر و اندیشه نمی‌توان گفت دیندار باشد یا بی‌دین. »
وی با اشاره به دوران طلایی تفکر اسلامی در قرن ۵ و۶ گفت:« اندیشه آزاد است که باعث رشد می‌شود و با نگاهی به فعالیت‌های تاریخی به خصوص قرن‌های ۵ و۶ که قرن طلایی اسلام است؛ متوجه این امر به خوبی می‌شویم زیرا در این دو قرن دانشمندانی مانند ابن سینا، فارابی و محمد زکریای رازی، به راحتی نظرات متفاوت و مختلف خود را درباره دین بیان می‌کردند اما مشاهده می‌کردیم هیچ فردی بی‌دین نشده است.»  محقق داماد با اشاره به لزوم تقدیر از صاحبان اندیشه و فکر گفت:« در بحث تقدیر ما یک مدح داریم و یک حمد. زمانی که از نشر و فکر تقدیر می‌کنیم حمد علم را می‌گوییم و نه مدح آن را. و حمد علم، شکرگزاری از فکر و ستودن آن است. نه آنکه بخواهیم مطلبی به آن اضافه کنیم. »
وی خطاب به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت:« اقداماتی که شما در تجلیل از صاحبان فکر و اندیشه دارید خوب است اما باید بیشتر از این‌ها صورت بگیرد. زیرا دو شغل در دنیاست که در ماهیت آن قداست نهفته است. اولی پزشکی و دومین آن نشر کتاب است.» وی در پایان گفت:« اگر کسی در این دو شغل قصد کاسبی و زراندوزی داشته باشد، به آن‌ها لطمه زده است. به قول حافظ مرغ دانا را با حسن خلق توان گرفت نه به دام و دانه.»

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004