شما اینجا هستید: خانهسیاستوزیر اقتصاد برکنار شد!

وزیر اقتصاد برکنار شد!

دوشنبه, 05 شهریور 1397 ساعت 09:21 شناسه خبر: 3788 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

مجلس، وزیر اقتصادی و دارایی را نیز برکنار کرد.


نمایندگان مجلس با ١٣٧ رای موافق، ١٢١ رای مخالف و دو رای ممتنع طرح استیضاح مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی را تصویب کردند و به این ترتیب، یکی دیگر از وزیران کابینه‌ی حسن روحانی، رییس‌جمهوری از سمت خود برکنار شد. چند هفته پیش، طرح استیضاح علی ربیعی، وزیر کار نیز تصویب و آقای ربیعی از سمت خود برکنار شد.
مجلس در جلسه علنی روز یک‌شنبه،(4 شهریور) طرح استیضاح مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی را مورد مذاکره قرار داده بود. طرح استیضاح پیش‌تر تسلیم هیئت رییس مجلس شده و در دستور کار آن روز مجلس قرار گرفت.
یک عضو هیئت رئیسه مجلس گفت که علی لاریجانی، رییس مجلس، با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهوری، ضمن اعلام تاریخ برگزاری جلسه‌ی استیضاح، از او برای حضور در جلسه دعوت کرده است.
به گزارش خبرگزاری مجلس- خانه‌ی ملت- اسحاق جهانگیری معاون اول، محمود واعظی، رییس دفتر، حسینعلی امیری معاون پارلمانی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری، و معصومه ابتکار معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده و علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی، محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و بهروز کمالوندی سخن‌گوی سازمان انرژی اتمی در آغاز جلسه‌ی استیضاح مسعود کرباسیان شرکت داشتند.
هم‌چنین بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، جواد ظریف، وزیر خارجه و محمود علوی، وزیر اطلاعات دولت حسن روحانی نیز در این جلسه حضور یافتند.
در جلسه‌ی استیضاح کرباسیان، نمایندگان استیضاح کننده در دو بخش ٩٠ و ٣٠ دقیقه‌ای به تشریح نظرات خود پرداختند و وزیر امور اقتصادی و دارایی هم به مدت دو ساعت به پاسخ‌گویی پرداخت.
نمایندگانی که برای سخن‌رانی در جلسه‌ی روز یک‌شتبه ثبت‌نام کرده بودند عبارتند از حسینعلی حاجی دلیگانی، هادی بهادری، هدایت‌الله خادمی، طیبه سیاوشی، عباس پاپی‌زاده، حسن نوروزی، صدیف بدری، شادمهر کاظم‌زاده، مجید کیان‌پور، علی ساری، سید قاسم جاسمی، مهرداد بائوج لاهوتی و الیاس حضرتی.
طرح استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی با امضای سی و سه نماینده روز (٢٥ اَمرداد) اعلام وصول شد و مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس وزیر استیضاح شونده ده روز فرصت داشت تا برای پاسخ‌گویی در مجلس حاضر شود.
به گزارش خانه‌ی ملت، طرح استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی شامل هفده مورد بود که به نظر نمایندگان استیضاح کننده، عملکرد وزیر در این موارد ضعیف بوده و لازم است فرد دیگری جایگزین او شود.
برخی از موارد استیضاح عبارت بود از: ناتوانی در تدوین و اعمال سیاست‌های اقتصادی و مالی، ناتوانی در اداره‌ی اقتصاد کشور، عمل نکردن به تکالیف قانونی در حوزه‌ی بانکی، انجام نشدن برنامه‌ای که هنگام معرفی به مجلس ارائه داده بود، عدم اجرای عادلانه نظام مالیاتی که نتیجه‌ی آن به زیان قشرهای ضعیف بوده، تورم، عدم توجه به اقتصاد مقاومتی، ناتوانی در حمایت از تولید داخلی، ناتوانی در مردمی‌سازی، شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد کشور، عدم مشارکت فعالانه در تنظیم سیاست و برنامه‌های اجرایی اقتصادی و مالی، عدم مدیریت مناسب بازار سرمایه، گمرک، مالیات، بیمه و خزانه‌داری و عدم نظارت مالی صحیح بر صحت جریان مبادلات اقتصادی.
برخی از استیضاح‌کنندگان گفتند که در کابینه‌ی حسن روحانی، مسئولیت وزیر امور اقتصادی و دارایی به هماهنگ‌کننده چند اداره تقلیل یافت و او عملاً نقش و فعالیتی در اداره‌ی امور اقتصادی کشور نداشت.
حسینعلی حاجی دلیگانی در سخنان خود گفت که رکود تورمی کمر تولیدکنندگان، کسبه و بازاریان را شکسته است و وزیر اقتصاد اقدامی در این زمینه صورت نداده است و هادی بهادری گفت که اقای کرباسیان شایسته سمت وزارت نیست و افزود: «لباس اقتصاد به تن کرباسیان نمی‌آید» و وزارت اقتصاد توان هماهنگی تیم اقتصادی دولت را ندارد.
فساد در گمرک، فشار اقتصادی بر مردم، سیاست‌های پولی اشتباه و کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی، حجم بالای نقدینگی، پیش فروش ذخایر طلای کشور در شرایط مواجهه با بحران خارجی، تورم و از میان رفتن سرمایه مردم از دیگر نکاتی بود که مدافعان طرح استیضاح مطرح کردند.
جلیل رحیمی جهان‌آبادی، رییس فراکسیون مرزنشینان مجلس و از مدافعان طرح استیضاح، وزیر اقتصاد و دارایی را مسئول مشکلات اقتصادی دانست و گفت:‌ «اقتصاد دولت روحانی بیمار است و مقصر آن هم شخص آقای کرباسیان است» و افزود: «کرباسیان مدیری نیست که اقتصاد کلان بلد باشد و بتواند آن را اداره کند، ‌ایشان توانایی اداره‌ی زیر مجموعه خودش را هم ندارد.»

سخنان وزیر امور اقتصادی و دارایی
مسعود کرباسیان در پاسخ به اظهارات نمایندگان استیضاح کننده گفت:« بنده هیچ زمانی نگفتم فقط در دایره‌ی مسئولیت‌های خود پاسخ خواهم داد. من به عنوان یک عضو دولت حتا در خصوص مسائلی که در حیطه وظایفم نباشد توضیحاتی را به نمایندگان ارائه می‌دهم.»
 وی افزود:« که بعضی از سئوالاتی که مطرح شده به اداره‌ی امور اقتصاد کشور و سیاست اقتصادی ارتباط دارد که به طور حتم برخی از این سئوال‌ها مربوط به ماموریت و وظایف دستگاه‌های بسیاری است اما خود را موظف به پاسخ‌گویی به آن‌ها می‌دانم.»
وزیر امور اقتصادی و دارایی شرایط دشوار اقتصادی را تایید کرد و اظهار داشت:«می‌دانم سفره‌های خالی مردم با برخی آمار اقتصادی تناسبی ندارد.»
 کرباسیان این مشکلات را به عوامل برونی نسبت داد و گفت :«برخی از مشکلات به وجود آمده در حوزه‌ی اقتصاد برون‌زا بوده و تحت کنترل دولت نیست و برخی دیگر از مشکلات به وجود آمده ناشی از آسیب‌های ساختاری نیست بلکه بدعهدی‌ نظام سلطه سبب ایجاد چنین شرایطی شده است. نمی‌توان انتظار داشت مسائل به وجود آمده در طول یک سال گذشته به راحتی حل و فصل شود.»
وی گفت:«در برخی شاخص‌ها، جمهوری اسلامی تا قبل از بروز مشکلات کنونی پیش‌رفت داشته است. او از دستاوردهای دولت در زمینه‌ی مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر دفاع کرد و عملکرد گمرک را باعث افزایش تولید در ایران دانست و از موفقیت دولت در مبارزه با فساد و جلوگیری از رانت و تبعیض در دستگاه‌های دولتی سخن گفت.»
وزیر امور اقتصادی و دارایی هم‌چنین دستاورد دولت در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی را قابل توجه توصیف کرد و و افزود:«به رغم فضاسازی‌های منفی بین‌المللی، در سال ٢٠١٧ بیش از ٥ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور صورت گرفته که ٥٠ درصد نسبت به سال ٢٠١٦ رشد کرده است.»
 وی گفت:«رشد اقتصادی ایران در سال گذشته ٣.٧ (سه و هفت دهم) درصد بود.»
کرباسیان هم‌چنین سایر عملکردهای اقتصادی دولت از جمله در زمینه مالبات، شفاف سازی، فعالیت گمرکی و بیمه را هم موفقیت‌آمیز دانست و عنوا کرد:«در مورد طرح‌های عمرانی، مدیریت صحیحی که برای تامین مالی داشتیم پرداخت بودجه‌های عمرانی در ۵ ماهه‌ی اول سال ۹۷ را به میزان ۵.۷ برابر مدت مشابه افزایش دادیم بنابراین آن‌‌چه در اختیار وزیر اقتصاد دارایی بود توسعه و تثبیت بازار سرمایه و سامان‌دهی بازار بدهی بود که به خوبی از پس آن برآمدیم.»
در مورد اتهام ناآگاهی از علم اقتصاد، مسعود کرباسیان، اظهار داشت:«من تنها فردی هستم که ٢٨ کتاب در زمینه‌ی اقتصاد تالیف و ترجمه کرده‌ام اما از روی تواضع مطلبی در این خصوص بیان نکردم، اما بدانید که می‌دانم و براساس آن عمل می‌کنم.»


نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004