شما اینجا هستید: خانهسیاستترس دیکتاتور و مرگ خاشقجی

ترس دیکتاتور و مرگ خاشقجی مطلب ویژه

یکشنبه, 29 مهر 1397 ساعت 22:20 شناسه خبر: 3950 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 حاجی‌علی شرفی: دیکتاتورها هم کرند و هم کور، از این رو، گویند دیکتاتورهای بزرگ عبوس‌اند و خاموش، اما دیکتاتورهای کوچک می‌گویند اما از شنیدن عاجزند .

 در مهرماه 1397 خورشیدی، جمال خاشقجی روزنامه‌نگار معروف عربستانی و منتقد حاکمیت در مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه، جهت انجام کاری اداری به دست «دژخیمان» حاکم بر عربستان به قتل رسید. محمد بن سلمان ولیعهد ود یکتاتور عربستان کوشش نمود تا به عناوین مختلفی این لکه‌ی ننگ را از چهره‌ی خود بزداید اما نشد.

 خاشقجی مدتی از مشاوران دستگاه اطلاعاتی و امنیتی حاکمانی از آل‌سعود بوده، هرچند به یک منتقد جدی تبدیل می‌شود. تجربه‌ی تاریخی نشان داده که دیکتاتورها در هنگام لزوم برای حفظ بقای خویش حتا به نزدیکان‌شان رحم نخواهند کرد. دستگیری و بازداشت هویدا، نخست وزیر 13 ساله پهلوی در جریان انقلاب 57 ایران به دستور شاه نمونه‌ای گویاست .

نابینایی و ناشنوایی دیکتاتورها و دیگر عوامل‌شان از این منظر است که اصلاً به تجربه‌های تاریخی و مشاهدات زمان خود نمی‌اندیشند.  قدرت را نه بر اساس قانون‌مندی، بلکه بر پایه‌ی زورمداری و سرکوب بنا می‌نهند. بدین جهت در نهایت با سرنوشتی شوم مواجه خواهند شد .

 آری، خاشقجی اگر جرمی هم داشت می‌شد در یک دادگاه عادلانه و علنی با حضور و کیل و هیئت منصفه محاکمه و درصورت محکوم شدن تاوان جرم خود را بپردازد.

دیکتاتور حاکم برعربستان درقرن 21 و عصر دیجیتال و فضای مجازی که از آن به‌عنوان عصرچهارم تاریخ بشریت نام برده می‌شود، ده‌ها سال عقب‌تر است، زیرا نه می‌بیند و نه می‌شنود. غافل از این‌که وجدان بیدار و افکار عمومی در جهان هم بیناست و هم شنوا و دیگر ارزش پشیزی برای این سرهم بندی‌ها و انحراف افکار برای توجیه این‌گونه جنایات قایل نیستند. هرچند امکان دارد با پرداخت رشوه یا با روش‌های دیگر بتوانند افکار اندکی از افراد جامعه‌ی خود یا دولت‌های معامله‌گر و بی‌توجه به حقوق بشر را برای مدتی همراه خویش سازند .

 29 مهر 97

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004