شما اینجا هستید: خانهسیاستبازهم بايد به سياست يارانه بدهيم؟

بازهم بايد به سياست يارانه بدهيم؟ مطلب ویژه

جمعه, 07 دی 1397 ساعت 20:07 شناسه خبر: 4113 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکترحسین سلاح‌ورزی دکترحسین سلاح‌ورزی

دکترحسين سلاح‌ورزى: پس از آن‌كه آمریکا با خروج از برجام تحريم‌هاي يك‌جانبه خود را علیه کشورمان آغاز کرد، اين خوش‌بینی در سیاستمداران و حتا بخش بزرگی از فعالان اقتصادی کشور وجود داشت كه این تحریم‌ها نمی‌توانند به شدت دوره‌ی قبلی تحریم‌ها اقتصاد ایران را با فشار و محدودیت مواجه سازند چرا که این بار، بر خلاف دوره‌ی قبل، آمریکا از همراهی سایر قدرت‌های بزرگ جهان محروم است و می‌توان برای کاهش فشار تحریم‌ها به همکاری اقتصادی و سیاسی با این کشورها اتکا کرد.

 این پیش‌بینی در بعد سیاسی کاملاً درست از آب درآمد و به‌رغم دعوت مصرانه آمریکا از سایر قدرت‌های جهانی برای اقدام مشابه و تحت فشار گذاشتن ایران؛‌ ساير امضاكنندگان برجام از همراهي با اين تفاهم‌نامه‌ی بين‌المللي سخن گفتند تا پيام مهمي از سوي سياستمداران جهان به فعالان اقتصادي منتقل شده باشد.

 با پيش‌روي آمريكا در اعمال تحريم‌های یک‌جانبه  و استفاده‌ی بی‌پروا از سياست‌ تهديد علیه شركت‌ها و كشورهاي طرف حساب ایران که طبیعتاً عقب‌نشینی فعالان اقتصاد بین‌المللی از میدان تعامل با ایران را در پی داشت؛ مشخص شد ادامه بهره‌مندی از ثمرات اقتصادی  برجام به چیزی بیش‌تر از اعلام حسن نیت و عزم سیاسی طرف‌های امضاکننده مورد نیاز دارد.

 دستگاه ديپلماسی کشور‌ با درک صحیح این واقعیت؛ مذاكره با شركاي اروپايي برجام را براي تعریف یک مکانیزم مشخص مبادله مالی (به عنوان زیرساخت هر تعامل اقتصادی) آغاز کرده‌است؛ اهمیت موفقیت در اجرایی کردن این مکانیزم (موسوم به SPV ) برای سیاستمداران، علاوه بر اثربخشی اقتصادی آن، تحقق عینی دکترین «ایجاد شکاف و فاصله بین ایالات متحده و قدرت‌های اروپایی در مورد مسئله ایران» است. دکترینی که با حضور آقای دکتر ظریف در سمت سکانداری وزارت امورخارجه به یکی از تم‌های کلیدی تنظیم سیاست خارجی ایران بدل گشته است.

 

اما طي ماه‌هاي گذشته مشخص شده است كه همكاري با طرف‌هاي شرقي برجام نيز نياز به مذاكرات جدي در سطح سياستمداران بلندپايه دارد.  اگر به نيازهاي واقعي فعالان اقتصادي توجه شود، مذاكره با شرقي‌ها بيش‌تر مورد توجه قرار مي‌گيرد تا حداقل آن‌چه در دوره‌ی قبلي تحريم‌ها داشتيم را از دست ندهيم. در دوره‌ی قبلي تحريم ها با وجود همراهي تمامي غرب با سياست تحريم، موفق شده بوديم كانال‌هاي ارتباطي با چين، هند، روسيه، تركيه و حتا امارات را برای تامین نیازهای تجارت خارجی کشور به شکل موثری حفظ كنيم.

 اين بار اما خبرهاي خوشي از شرق به گوش نمي‌رسد. چين كه بزرگ‌ترين شريك تجاري ايران است و علاوه بر این ظرفیت‌های تکنولوژیک و سرمایه‌گذارانه اقتصادش می‌تواند، ماننددوره‌ی قبلی تحریم‌ها تا حدی جبران کننده فرار شركت‌هاي غربي از ايران باشد؛ در تغییر موضعی آشکار، سطح روابط اقتصادی اش با ایران را عملا  محدود و مقید به تحریم های ایالات متحده ساخته است. به عنوان یک نمونه بارز، بانك كانکلون كه در واقع بر پایه‌ي گردش مالی ارتباطات تجاری ایران و چین و به صورت تخصصی برای حفظ براي روابط مالي دو کشور در دوره قبلی تحریم‌ها ساخته شده بود، در اطلاعيه‌اي جديد اعلام كرده كه فقط به كمك‌هاي بشردوستانه مطابق با تحريم‌هاي آمريكا خدمات خواهد داد و نمي‌تواند ساير بخش‌هاي اقتصاد نظير خودرو، پتروشيمي، كشتي‌راني و بنادر را پشتيباني كند.

 اين خطر بزرگي براي روابط تجاري و اقتصادي با بزرگ‌ترين شريك ايران است. آنقدر بزرگ كه واجب است مذاكره با شرقي‌ها را بر رايزني با غربي‌ها مقدم بشماريم و از ديپلمات‌هايمان بخواهيم اين بار براي اقتصاد آستين بالا بزنند و تمركز خود را از غرب به شرق منتقل كنند.

 فعالان اقتصادی به‌خوبی متوجه ارزش راهبردی توافق با اروپاییان در صحنه سیاست خارجی هستند اما قرار بود اقتصاد ديگر به سياست يارانه ندهد و سياسيون اولويت‌هاي اقتصاديون را در اولويت قرار دهند. تا آن‌ها آخرين راه‌ها براي حفظ برجام را امتحان كنند. امیدواریم سياست‌مداران اینبار با درک موقعیت حساس و شکننده نظام اقتصادی کشور؛ جهت گیری راهبردهای دیپلماتیک کشور را بر اساس قطبنمای نیازهای اقتصادی تنظیم کنند.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004