شما اینجا هستید: خانهسیاستاستاندار محترم لرستان لطفا پاسخ‌گو باشید؟!

استاندار محترم لرستان لطفا پاسخ‌گو باشید؟! مطلب ویژه

پنج شنبه, 11 بهمن 1397 ساعت 20:39 شناسه خبر: 4191 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
علی مرتضایی علی مرتضایی

*علی مرتضایی- سیمره: آیا ایشان خود را در جایگاه استاندار لرستان مسئول می‌دانند یا خیر؟! اگر خود را مسئول می‌دانند، مطابق تعریف مسئول باید پاسخ‌گوی عملکرد حوزه‌ی مسئولیت خود باشند.

جهت یادآوری، توجه ایشان و دیگر مسئولان را به معنی واژه‌ی مسئول در لغت‌نامه‌ها جلب می‌کنیم.

 

مسئول(لغت‌نامه دهخدا):

مسئول. [ م َ ئو ] (ع ص ) نعت مفعولی از مصدرسوال. کسی که از وی سوال کنند. (ناظم الاطباء). سوال شده. پرسیده شده.  پرسش شده. (ناظم الاطباء). پرسیده. سوال کرده. (دهار): اًن السمع و البصر والفواد کل اولئک کان عنه مسوولاً.(قرآن 36/17).

مسئول /mas'ul/

-معنی این واژه در بانک‌های دیگر

-مسئول‌ (فارسی به انگلیسی): accountable,attendant,amenable,custodian,responsible 

-مسئول (فرهنگ عمید): 

1- سرپرست؛ رییس.

2- کسی که نسبت به چیزی وظیفه یا تعهد دارد.

3-آن‌که مورد پرسش یا بازخواست قرار می‌گیرد. 

-  مسئول(فرهنگ واژه‌های فارسی سره): پاسخ‌ده، پاسخ‌گو، سرپرست، 

-  مسئول (کلمات بیگانه به فارسی): سرپرست 

- مسئول (حل جدول): سرپرست-مامور-مدیر-رییس 

- مسئول (مترادف و متضاد زبان فارسی): اسم

- مکلف، موظف، وظیفه‌مند

- سرپرست، مامور، متصدی، مدیر

- وظیفه‌شناس 

 

با عنایت به معنی و مفهوم مسئول مشخص است که استاندار محترم، جانشین ریاست محترم جمهور و هیئت دولت در استان بوده و باید پاسخ‌گوی هرگونه سوالی در رابطه با حوزه‌ی ‌وظیفه خود از مدیریت کل تا جزء باشند.

نگارنده در پژوهشی میدانی و طاقت‌فرسا در یک دهه گذشته به نتایجی رسیده که پس از دیداری تصادفی و حضوری عنوان آن را به عرض استاندار محترم رسانده و ایشان دستوری شفاهی به معاونت عمرانی استانداری و فرماندار خرم‌آباد صادر فرمودند که خلاصه‌ی موضوع را طی نامه‌ای که به شماره‌ی 47313 تاریخ 25/9/97 ارجاع 1 ثبت دبیرخانه استانداری لرستان شده است، تقدیم حضور نمودیم. اما نامه‌ی مذکور طبق دستور شفاهی جناب استاندار ارجاع نشد! پیگیری نمودیم معلوم شد که به معاونتی دیگر ارجاع شده و آن معاونت به اداره‌کلی از زیر مجموعه‌های خود که گفته می‌شود مسئولیت جذب سرمایه‌گذاری در استان را بر عهده دارند، ارجاع داده بودند. با مراجعه به آن مدیرکل از فحوای کلام ایشان چنین استنباط شد که قبلاً نیز کارشناس در رابطه با جریان‌های سرمایه‌گذاری بوده و مدعی هستند که از تمام زیر و بم موضوع خبر دارند. اما چنین استنباط شد که نمی‌خواهند در این خصوص پاسخ‌گوی شفاف‌سازی جهت تنویر افکارعمومی باشند!!

ناگزیر جهت تنویر افکارعمومی با درخواست از مدیرمسئول محترم هفته‌نامه سیمره اصل نامه در هفته‌‌نامه سیمره (چهارشنبه، 12 دی 1397 ساعت 13:37 شناسه خبر: 4134) منتشر شد. ولی به‌جای آن‌که استانداری محترم طبق وظیفه مبادرت به پاسخ‌گویی نمایند و یا مطابق قانون مطبوعات در نشریه‌ای که نامه در آن انتشار یافته و در همان صفحه به پاسخ‌گویی بپردازند. اما مدیرکل محترم دفتر جذب سرمایه‌گذاری استانداری لرستان مبادرت به مصاحبه با ایسنا نموده‌اند که به نظر می‌رسد به قصد طفره رفتن در پاسخ‌گویی به شفاف‌سازی و منحرف نمودن افکارعمومی بوده است!!

متن مصاحبه‌ی مدیر کل مذکور در خبرگزاری ایسنا به شرح زیر می‌باشد.

قصه‌ی هزار و یک شب کارخانه سیمان خرم‌آباد!

کارخانه سیمان خرم‎آباد یکی از پروژه‌های مهم زیرساختی در لرستان به شمار می‌آید که تاکنون بنا به دلایل مختلف اجرایی نشده و به همین علت سهام‌داران آن خواستار مشخص شدن هرچه زودتر وضعیت سرمایه‎گذاری خود در این پروژه هستند.

به گزارش ایسنا، مجوز ساخت این کارخانه سال 81 صادر و چهار سال بعد، عملیات اجرایی آن آغاز شد اما به علت اختلافی که بین بانک عامل(سپه) و مجری طرح وجود دارد، هم‌چنان مسکوت مانده است.

این کارخانه حدود 46 هزار سهام‌دار دارد که بلاتکلیف هستند و قربانی این اختلاف شده‌اند و با این‌که بارها وعده‌ی ‌رفع این مشکل داده شده اما تاکنون خبری نشده است. در این باره محمدحسین جناب، مدیرکل دفتر جذب سرمایه‌گذاری استانداری لرستان به ایسنا گفت:«پروژه هنوز تعطیل است و شرایط خوبی ندارد.»     وی ادامه داد: «مدیران و به ویژه استاندار به طور جد پیگیر حل مشکل این پروژه هستند اما رفع همه مشکلات در اختیار ما نیست.»

جناب با اشاره به مشکل بانکی و حقوقی، تصریح کرد:«آخرین اقدامی که داشته‌ایم این است «بانک یک‌سری شرایطی گذاشته که باید انجام شود تا وارد فاز اجرا شود.» مدیرکل دفتر جذب سرمایه‌گذاری استانداری لرستان یادآور شد: «خیلی پیگیری کرده‌ایم و تمام تلاشمان این است که مشکل پروژه کارخانه سیمان خرم‌آباد را رفع کنیم.»

وی خاطرنشان کرد: «این پروژه‌ با این‌که موانع زیادی دارد اما جزو طرح‌های کلیدی استان انتخاب شده که باید تعیین تکلیف شود.»

البته آقای استاندار مسئول پاسخ‌گویی با شفافیت در گردش کار شرکت سیمان خرم آباد می‌باشند. بنابراین جناب استاندار به عنوان مسئول استان موظف به پاسخ‌گویی قابل قبول و شفاف‌سازی در خصوص موارد مطروحه در نامه‌ی تقدیمی که در هفته‌‌نامه سیمره (چهارشنبه 12دی 1397 با کد خبر:4134) منتشر شد، می‌باشند. هم‌چنین طفره رفتن امثال مدیرکل محترم سرمایه‌گذاری استانداری را مورد بازبینی قرارداده و مشخص نمایند. سرمایه‌ی 46000 سهام‌دار که به‌نظر می‌رسد مورد سوءاستفاده جهت سرپوش گذاشتن بر تخلفات عدیده که به زیان این 46000 سهام‌دار و کل استان به‌خصوص شهرستان خرم‌آباد بوده می‌باشد!! جهت روشن‌تر شدن واقعیت آقای استاندار مشخص نمایند که سرمایه این سهام‌داران که از سال 1386 تا کنون سرمایه خود را به امید سود در شرکت سیمان خرم‌آباد سرمایه‌گذاری کرده‌اند چند درصد افزایش سرمایه داشته است؟ و اگر افزایش سرمایه نداشته‌اند و یا حتا سرمایه آنان تقلیل یافته است. به روشنی علت آن را مشخص و به سهام‌داران و افکارعمومی اعلام نمایند. هم‌چنین مشخص نمایند حمایت استانداری لرستان و سایر مسئولان از سرمایه‌گذاری‌های نامعلومی چون کارخانه سیمان خرم‌آباد و نیروگاه 2000 مگاواتی خرم‌آباد چه مشکلی از وضعیت اشتغال‌زایی و رفع بیکاری تا امروز حل نموده است؟!

مهم است که سهام‌داران بدانند چه اتفاقی افتاده و موسسین شرکت سیمان خرم‌آباد چگونه مالک 38درصد سهام این شرکت در زمان تبدیل شرکت از (سهامی خاص) به (سهامی عام) شده و تا کنون نیز وضعیت سرمایه‌ی آنان نا مشخص می‌باشد!

هشدار می‌دهد که عدم شفاف‌سازی در این خصوص امکان نارضایتی عمومی را در استان دامن زده و می‌رود تا خدای نکرده مردم را بیش از پیش از نظام مقدس بدبین نماید که اگر چنین شود احتمال مقصر قلمداد کردن مسئولین و به‌ویژه استانداری به نظر متبادر است.

البته چون موضوع به حقوق مردم مربوط است، وظیفه‌ی اصحاب رسانه و احزاب و گروه‌ها و همه‌ی مردم است که در این خصوص تا گرفتن پاسخ شفاف اقدام جدی و مستمر به عمل آورند.

 

    *چاپ شده در سیمره‌ی شماره‌ی 483 (10 بهمن 97)

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004