شما اینجا هستید: خانهسیاسترابطه‌ی جوامع پیچیده و دموکراسی

رابطه‌ی جوامع پیچیده و دموکراسی

یکشنبه, 19 خرداد 1398 ساعت 08:58 شناسه خبر: 4442 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ahmad litfi ahmad litfi seymare

احمد لطفی/ سیمره: چون جامعه‌شناسی بالندگی و علم بودنش را مدیون دانشمندان غربی است، ولی با کنکاش در سخن بزرگان جامعه‌شناس، سخنان قابل تاملی را می‌توان به‌دست آورد. برای بررسی سرنوشت دموکراسی حداکثری؛ این سوال به ذهن بزرگان جامعه‌شناسی سیاسی آمده، که آیا جوامع پیچیده، و فرامُدرن، در بردارنده‌ی تحقق دموکراسی حداکثری است؟

 

قدر مسلم فضای مجازی و ارتباطات جهانی، بر اثر نو شدن جامعه و توسعه‌ی همه‌جانبه در تمام زمینه‌ها از جمله وجود راه‌های زمینی و هوایی و دریایی و اکنون ماهواره‌ها و قدرت رسانه‌ها بشریت را به یک پیوند جهانی دعوت می‌کنند، هرچند که در پشت این تبلیعات و نحله‌های گوناگون، احزاب و گروه‌ها و رسانه‌های‌شان احتمالاً اهداف دیگری نهفته باشد، اما آماج رسانه‌ای مباحث فرهنگی و اجتماعی، و .... همه‌ی افراد جوامع در کشورهای مختلف را تحت تاثیر قراداده است. افراد از حال سنتی و وفاق و هم‌بستگی اجتماعی به شکل گذشته فاصله گرفته‌اند. به عبارتی جوامع از شکل ساده به شکل پیچیده‌تری تغییر یافته‌اند. اداره‌ی این جامعه با تفکر بومی و سنتی با چالش مواجه شده است و کار دولتمردان برای اداره‌ی جامعه و حضور حد اکثری آن‌ها در امور شهروندی، و صندوق‌های رای ریزی برای تعیین سرنوشت سیاسی و اجتماعی و... و تقویت دموکراسی کار دشواری خواهد بود، به قول؛

«آنتونی گیدنز» و «اولریش بک» جهانی شدن را نتیجه پویش مدرنیته می‌دانند، آن‌ها جهانی شدن را چند علتی می‌دانند، و تفسیر تک علتی مارکسیست‌ها را که بر اساس آن سرمایه‌داری نیروی حرکت بخش جهانی شدن است را رد می‌نمایند.(صنعتی، و... : ۱۳۹۳ : ۴۷۹)

همان‌طور که در سوال اولیه مطرح شد؛

به عقیده‌ی«کلاوس اوفه» جوامع پیچیده دولت‌های«ضعیفی» دارند. این امر به خاطر فقدان هم‌بستگی اجتماعی است، و بدین معنی است که نهاد عمده، مانند دولت که همه‌ی شهر وندان را در کنترل دارد، دیگر مشروع شناخته نمی‌‌‌‌شود، و دیگر این‌که به واسطه تضعیف دولت به وسیله‌ی فرآیندهای جهانی شدن، استفاده از این نهاد برای حفاظت از منافع جمعی یا انجام اصلاحات در جهت منفعت همگانی مشکل می‌باشد. [جامعه‌شناسی معاصر: کیت نش: صص ۲۶۱ تا ۲۶۵] بنابراین در جوامع پیچیده به دلیل جریان جهانی شدن از دولت‌های ضعیفی بر خوردارند.

 

منابع و پی‌نوشته‌ها:

۱-صنعتی، حسین و ایراندوست، سید فهیم و احمدی ملک ایمانی، معصومه؛ مجموعه دروس تخصصی رشته‌ی علوم اجتماعی، انتشارات کتاب‌خانه‌ی فرهنگ، تهران، سال ۱۳۹۳

۲-نش کیت؛ جامعه‌شناسی سیاسی معاصر، ترجمه محمدتقی دلفروز؛ نشر کویر، سال ۱۳۸۳

1 نظر

  • پیوند نظر  کاظم کرمی کاظم کرمی یکشنبه, 26 خرداد 1398 ساعت 15:54

    دست مریزاد حاجی احمد لطفی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004