شما اینجا هستید: خانهسیاستفضای حاکم بر انتخابات اسفند ماه 98 چگونه خواهد بود؟

فضای حاکم بر انتخابات اسفند ماه 98 چگونه خواهد بود؟

یکشنبه, 19 خرداد 1398 ساعت 09:02 شناسه خبر: 4443 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
tahmasb karami tahmasb karami seymare

تهماسب کرمی‌چگنی/ سیمره:  اول خرداد 98 است حدود ده ماه تا برگزاری انتخابات باقیست.

لیست‌های متفاوتی از سوی محافل اجتماعی و فضای مجازی درخصوص اعلام آمادگی افراد برای نامزد شدن در رقابت‌های انتخاباتی اسفند ماه 98 در شهرها و روستاهای کشور مطرح می‌شود.

 بسیار مهم است مطالبه‌ي اصلی مردم در خلال رقابت‌های انتخاباتی بازگشت مجلس به جایگاه واقعی خود برابر قانون اساسی باشد.

 

زمانی می‌توان به تاثیرگذاری مجلس در عرصه‌های همگانی امیدوار بود که مجلسیان از دخالت مستقیم در روند اجرایی قوای مجریه و مقننه و سایر ارکان نظام دوری کنند.

به گمانم موقع آن رسیده است که مجلس آینده از سنتی که طی دوره‌های گذشته برای ورود به حوزه‌ی اجرایی کشور ایجاد شده‌بود فاصله بگیرد. زیرا چنین رویکردی بود که بخشی از حاشیه‌ی امن برای اختلاسگران و رانت‌خواران و انتصاب‌های ناموزون در مناصب مدیریتی را ایجاد نمود، و دخالت مستقیم نمایندگان در امور اجرایی و عزل و نصب مدیران موجب ناکارآمدی دستگاه اجرایی و ایجاد فاصله با اصل شایسته‌سالاری شده‌است.

نمونه‌ی بارز این رفتار صف‌بندی نمایندگان مجلس برای تصاحب ریاست ستاد انتخاباتی کاندیدای مطرح پست ریاست جمهوری در حوزه‌ی انتخابیه خود طی ادوار مختلف می‌باشد.

نامزدهای احتمالی دوره‌ی آینده مجلس بایستی در برابر چند سوال کلیدی اقشار مردم به شرح زیرقرار بگیرند:

1- آیا در مرحله‌ی قبل از انتخابات به شیوه‌ي تبلیغات سنتی به سبک ادوار گذشته مانند دید و بازدیدهای حضوری خانه به خانه، شرکت در مراسم تشیع و تدفین و چهلم و سالگرد متوفیان رای‌دهندگان رفتار خواهند کرد؟

2-آیا اتاق فکر و تشکیلات تبلیغاتی و اسپانسرهای احتمالی کاندیدا همان افرادی هستند که خود را برای تصاحب پست‌های مدیریتی پس از پیروزی وی آماده می‌کنند؟

 3-آیا کاندیدای احتمالی هم‌چنان معتقد بر فشار حد اکثری بر دولت و انتصاب مدیران و تصاحب منابع مالی به نفع تیم تبلیغاتی خود هستند؟

4-آیا کاندیدا هم‌چنان در تلاشند تا بخش از نیروهای مادی و معنوی ادارات دولتی را به نفع خود در زمان تبلیغات به‌کار گیرند و خانواده‌ي کارکنان دولتی بخشی از سیاحی لشکر ستاد تبلیغات آن‌ها باشند؟

5-آیا  کاندیدای احتمالی اعتقاد صددرصدی به وکیل‌المله بودن دارند یا از فردای پیروزی خود  وکیل‌الدوله خواهند شد؟ 

6- آیا از تشکیل حلقه‌های خودی در زمان نمایندگی فاصله می‌گیرند، یا در بر پاشنه قدیم خواهد چرخید و منابع مالی و اداری قوای اجرایی فدای  وعده و وعیدهای تبلیغات قبل از انتخابات خواهد شد؟

مردم باید تکلیف خود را با مجلسیان در پای صندوق‌های رای روشن کنند که هدف از انتخابات برای تغییر رویکرد مجلس و بازگشت به مسئولیت‌های خود طبق قانون اساسی باشد، یاخیر، هم‌چنان اعتقاد به نفوذ مجلسیان بر قوه‌ی اجرایی و به انحراف کشانیدن سیاست‌های دولت به نفع نزدیکان و هم‌گرایان و هم‌فکران مجلسیان دارند.

بدون شک یکی از مطالبات اصلی قشر روشن‌فکری جامعه‌ی ایران در قبال مجلس آینده شیوه‌ی اندیشه‌ورزی متعادل با دنیای مدرن و روش انتخابات مدرنیته است. 

اقشار روشن‌فکری به‌‌ویژه جوانان انتظار ندارند در فردای تبلیغات با انبوه بروشورهای برنامه‌ی کاری کاندیدا به شیوه‌ي مدیران اجرایی رو به‌رو شود. زیرا  اولاً موضوع اصلی کار قوه مقننه قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون است .

 دوم، موضع‌گیری مجلس در قبال امورات غیراصولی پیش‌بینی شده و یا غیرمترقبه بستگی به شرایط خاص سیاست‌های کلی نظام در ظرف زمان و مکان می‌باشد و این هم به هیچ وجه در قالب یک نوع برنامه‌ی کاری طراحی شده برای تبلیغات انتخاباتی نمی‌گنجد.

 

هم‌چنین اقشار مردم از احزاب و تشکل‌های مردم‌نهاد و شوراهای سیاست‌گذاری انتظار دارند تا مولفه‌های دموکراتیک و حقوق عمومی و منافع ملی را در مرحله‌ي معرفی کاندیدا و لیست‌های مورد حمایت خود در نظر داشته و تنها به تعلقات حزبی و گروهی بسنده نکنند.

 

*چاپ شده در سیمره‌ی 496 (11خرداد 1398)

 

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  رحبم .احمدی نرگسه رحبم .احمدی نرگسه سه شنبه, 21 خرداد 1398 ساعت 01:02

    نوستار جناب اقای تهماسب کرمی بسیار دقیق. بیطرفانه و کارشناسانه بود از ایشان کمال تشکر را دارم.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004