شما اینجا هستید: خانهسیاستسردتر از روزهای برفی؛ چرا مردم درباره انتخابات مجلس حرف هم نمی‌زنند؟!

سردتر از روزهای برفی؛ چرا مردم درباره انتخابات مجلس حرف هم نمی‌زنند؟! مطلب ویژه

دوشنبه, 30 دی 1398 ساعت 18:33 شناسه خبر: 4838 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

جعفر محمدی* حدود یک ماه دیگر انتخابات مجلس یازدهم برگزار می‌شود و فضای انتخابات، از روزهای برفی زمستان نیز سردتر است. به خلاف دوره‌های پیش که دست‌کم از 6-5 هفته قبل از رأی‌گیری، بحث‌های انتخاباتی نقل محافل مردم بود، اکنون هیچ علاقه‌ای در این باره دیده نمی شود و انگار نه انگار که دوم اسفند همین امسال، قرار است انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شود.


به نظر می‌رسد دو دلیل عمده برای این وضعیت وجود دارد:

1 - دلیل بنیادین را می توان در ناامیدی فراگیری دانست که جامعه را فراگرفته است. باید از خودسانسوری و شعارگرایی عبور و تصریح کرد که بسیاری از مردم، نه امیدی به اصولگرایان دارند و نه به اجاق کور اصلاح‌طلبان چشم دوخته اند؛ آن‌ها بخت خود را در هر دو ورطه آزموده و رخت خود را از آن بیرون کشیده‌اند.

ناامیدی، بی تفاوتی به بار می آورد و اگر استمرار یابد، می‌تواند به طغیان نیز منجر شود.


ممکن است جریان سیاسی اصولگرا از کاهش مشارکت مردم در انتخابات خوشحال باشد چرا که شانس پیروزی‌اش در فقدان مشارکت مناسب است، اما اگر این طیف واقعاً نگران آینده ایران و نظام و انقلاب است، با توجه به این که بافت اصلی قدرت را در اختیار دارد، باید در رویکردهای خود تغییرات اساسی به نفع مردم صورت دهد و الّا عیش پیروزی انتخاباتی، دیری نخواهد پایید.
2 - دلیل دوم که عامل تشدید کننده وضعیت حاضر است، تک جناحی شدن انتخابات است. بسیاری از اصلاح‌طلبان واقعی و شناخته شده با پیش‌بینی شرایط حاضر، ترجیح دادند زیر تیغ رد صلاحیت ها نروند و اندک اصلاح‌طلبان، میانه‌روها و منتقدانی هم که کاندیدا شدند، مانند علی مطهری و محمود صادقی عمدتاً رد صلاحیت شدند.

وضعیت به گونه‌‍ای است که اصلاح‌طلبان و میانه‌روها و منتقدان، حتی نمی توانند یک لیست سراسری داشته باشند و لذا اساساً امکانی برای رقابت عادلانه ندارند.

در مقابل، تعداد نیروهای اصولگرا که تأیید صلاحیت شده اند (حتی از رد شدگان دوره قبل، این بار تأیید صلاحیت شده اند)، به حدی زیاد است که از هم اکنون بین شان درباره بستن لیست واحد اختلاف افتاده است و احتمال می‌رود آن‌ها با 2 یا حتا سه لیست در انتخابات شرکت کنند و بدین ترتیب، انتخابات مجلس یازدهم تبدیل می شود به انتخابات درون حزبی با مشارکت حامیان یک جناح که در حد آن جناح، دارای سلائق مختلف هستند.

این وضعیت، هرگز خواسته مردمی نبود که در سال 1357 با شعار "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" انقلاب کردند و قرار بود "میزان، رأی مردم" باشد نه رأی یک گروه از مردم.

 

*صاحب امتیاز و سردبیر عصر ایران

** تارنمای عصر ایران

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004