شما اینجا هستید: خانهسیاستاصلاح‌طلبان: نمی‌توانیم زینت‌المجالس انتخابات باشیم

اصلاح‌طلبان: نمی‌توانیم زینت‌المجالس انتخابات باشیم مطلب ویژه

چهارشنبه, 09 بهمن 1398 ساعت 12:45 شناسه خبر: 4859 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه‌ی اصلاح‌طلبان در بیانیه‌ای تاکید کرد که هشدار می‌دهیم که چنانچه دایره‌ی انتخاب مردم با تنگ نظری هم‌چنان بسته بماند ما نمی‌توانیم زینت‌المجالس انتخابات باشیم و به دلیل سلب امکان معرفی فهرست نامزدها از ما، لیست قابل قبولی برای معرفی به مردم نخواهیم داشت.

 

به گزارش ایلنا، بیانیه جدید شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان خطاب به مردم ایران به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت آگاه و شریف ایران

ایران امروز در بزنگاهی سرنوشت‌ساز قرار گرفته است. از یک سو مخالفان ایران با اعمال فشارهای بی‌سابقه و ظالمانه بر کشور در تلاشند تا با ناتوانی و منزوی کردن ایران و ایجاد شکاف و بی اعتمادی بین حاکمیت و مردم و بین مردم و نخبگان، تمامی راه‌هایی را که به اصلاح امور منجر می‌شود یکی پس از دیگری فاقد اثرگذاری کنند و از سوی دیگر تلاش‌های گسترده و مستمر جریان‌های تندرو و رفتارهای نادرست و هزینه ساز برخی دستگاه‌ها در حاکمیت که باعث ایجاد یأس و سرخوردگی در جامعه شده و خسارت‌های جبران ناپذیری در پی خواهد داشت، این باور را در جامعه‌ی ایران القا می‌کند که هیچ راهی برای اصلاح وجود ندارد.

ناگفته پیداست که جریان‌های تندرو چه خواب‌هایی دیده‌اند و در صورت موفقیت چه سرنوشت تلخی در انتظار ایران عزیز خواهد بود.

ما اصلاح‌طلبان با این استدلال و درک واقع بینانه از فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی کشور، و به‌رغم همه‌ی موانعی که پیش پای اصلاح‌طلبان به چشم می‌خورد، با فعال کردن شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه‌ی اصلاح‌طلبان هم‌چنان بر این باور بوده و هستیم که یکی از مهم‌ترین عرصه‌های موجود برای بازدارنگی دشمنان کشور و اصلاح امور و برون‌رفت از مشکلات و بحران‌ها و نیز سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه که می‌تواند مقوم وجوه جمهوریت و اسلامیت نظام باشد، مبنا قرارگرفتن خواست مردم است که ازطریق صندوق رأی و مشارکت حداکثری در انتخاباتی واقعی و غیر نمایشی تحقق می‌یابد.

با این رویکرد و باور، به تشکیل دور سوم این شورا مبادرت نمودیم. برای مجلس یازدهم برنامه و شعار تعیین کردیم و به این جمع‌بندی رسیدیم که با اجرای سامانه‌ی رأی سنجی اصلاح‌طلبان (سرا) می‌توانیم ضمن تمرین شیوه‌های دمکراتیک تر برای تصمیم‌گیری در مجموعه اصلاح‌طلبان، زمینه و مقدمات مشارکت شهروندان را در انتخابات دوره‌ی یازدهم مجلس شورای اسلامی بیش‌تر کنیم ‌و از این مسیر بر شور انتخابات نیز بیفزاییم.

در طول بیش از یک سال گذشته بیش از ۳۰ جلسه نشست عمومی و جلسات متعددی با اصلاح‌طلبان سراسر کشور برای نیل به این مقصود برگزار کردیم و همان‌طور که در خبرها آمد با تشکیل ستاد مرکزی انتخابات وارد فعالیت‌های اجرایی برای شرکت فعال در این دوره از انتخابات شدیم.

از سوی دیگر هم‌زمان با موسم ثبت نام کاندیداها از همه‌ی نخبگان و صاحبان اندیشه خواستیم برای تشکیل مجلسی در تراز قانون اساسی در این انتخابات ثبت نام کنند.

هرچند شرایط کشور و‌ نوع مواجهه با نهادهای انتخابی میل به ثبت نام را کاهش داده بود، اما بسیاری از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب در تهران و استان های سراسر کشور در صحنه حاضر شدند و آمادگی خود را برای کاندیداتوری در این انتخابات اعلام کردند.

اما همان‌طور که در بیانیه اخیر این شورا گزارش داده شد، متاسفانه رد صلاحیت های گسترده و بی‌سابقه، اکثریت قریب به اتفاق چهره‌های اصلاح‌طلب را از صحنه انتخابات حذف کرده است و از هم‌اکنون به‌نظر می‌رسد تکلیف بیش از ۱۶۰ کرسی مجلس، از پیش معلوم است و اساسا هیچ رقابتی در آن‌ها، حتا بین اصول‌گرایان نیز شکل نخواهد گرفت. و در نزدیک ۷۰ کرسی، در بهترین حالت، رقابتی کم رمق فقط بین اصولگرایان برقرار است.

در استان‌های سراسر کشور به‌جز حوزه‌ی انتخابیه تهران، حدود ۳۰ کاندیدای اصلاح‌طلب، شانس رقابتی کم‌رمق در انتخابات را دارند و تقریبا بیش از ۹۰ درصد کاندیداهای حزبی ما نیز از گردونه رقابت در انتخابات با دلایلی نظیر عدم التزام به نظام و اسلام و قانون اساسی یا رد صلاحیت شده اند و یا صلاحیت‌شان احراز نشده است.

در حالی که مبنای تشکیل حزب، طبق همین قانون اساسی و عضویت در آن روشن است.

در حوزه‌ی انتخابیه تهران نیز علاوه بر حذف کاندیداهای شاخص اصلاح‌طلب بخش قابل توجهی از نمایندگان فعلی مجلس نیز رد صلاحیت شده اند. این حذف، شامل تقریبا بیش از ۹۰ درصد نمایندگان اصلاح‌طلب در دیگر حوزه های انتخابیه غیر از تهران است.

ملت شریف و آگاه ایران

تلاش ما تا این لحظه، مشارکت فعال در انتخابات بوده است. به‌رغم سردی عرصه سیاست و تازیانه‌های سرمایه‌سوز سختی که در این روزها با بی تدبیری و پنهان کاری بر پیکره جامعه وارد آمده، همچنان تصور می کنیم که اگر انتخاباتی عادلانه و رقابتی برگزار شود و مبنای عمل مجریان و ناظران انتخابات، مرّ قانون باشد، و همگان به وصایای بنیان‌گذار کبیر انقلاب عمل کنند، می‌توان با حضور پر شور مردم، به اصلاح روندها و رویکردها و تحقق مطالبات شهروندان امید داشت. اما در شرایطی که امروز با رد صلاحیت‌های پیش روی ما عملا امکان رقابت و مشارکت فعال را از ما سلب کرده‌اند.

تأکید می‌کنیم که مبنای عمل ما برای حضور در انتخابات، منافع ملی و به کرسی نشاندن خواست مردم وحفظ تمامیت ارضی و دور کردن سایه شوم تحریم و جنگ و دروغ و بی ثباتی و فساد و ناکارامدی از سر کشور بوده و در این راه، حداکثر توان خود را به کار بسته ایم و تلاش کرده ایم با رایزنی و تعامل با مقامات ذی‌ربط بخشی از مشکل رد صلاحیت‌ها را در چارچوب قانون حل و فصل کنیم.

ما با پذیرش همه ضعف‌ها و کاستی‌های خود در دفاع از حقوق ملت، بر این باوریم که اگر در روند انتخابات تجدید نظر اساسی انجام نگیرد خواست مردم به عنوان ولی نعمتان کشور و نظام‌ تحقق پذیر نخواهد بود. البته این نافی مسئولیت مسئولان نیست. چه این که عملکرد وزارت کشور در این دوره انتخابات در خور نقد فراوان است واین وزارت به عنوان مجری انتخابات باید بیش از پیش در پاسداری ودفاع از حقوق مردم تلاش می کرد وتلاش بکند. هشدارهای رییس جمهور محترم در خصوص احتمال هدم و حذف جمهوریت نظام را باید بسیارجدی گرفت. رییس جمهور به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی، از منظر مخاطراتی که عملکرد ناصواب هیئت‌های نظارت و دیگر دست اندرکاران در انتخابات متوجه انسجام ملی و امنیت کشور می‌کند، و به عنوان مجری قانون اساسی، می‌تواند به دلیل تعطیلی فصل حقوق ملت، از اختیارات قانونی خود و ظرفیت‌های قانون اساسی نظیر اخطار قانون اساسی استفاده کند.

علی‌رغم همه‌ی مشکلات وبرای دفع هرگونه بهانه، ما درعین حال منتظر اعلام نظر شورای محترم نگهبان می‌مانیم و  امیدواریم شورای محترم نگهبان با تجدید نظر اساسی در این وضعیت مخاطره‌آمیز که انتخابات را از هویت واقعی آن خارج خواهد کرد، شرایط یک انتخابات پرشور و واقعی و رقابتی را فراهم کند. هشدار می‌دهیم که چنان‌چه دایره‌ی انتخاب مردم با تنگ نظری هم‌چنان بسته بماند ما نمی‌توانیم زینت‌المجالس انتخابات باشیم و به دلیل سلب امکان معرفی فهرست نامزدها از ما، لیست قابل قبولی برای معرفی به مردم نخواهیم داشت.

شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه‌ی اصلاح‌طلبان

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004