شما اینجا هستید: خانهسیاست«دلالان چندمیلیاردی» تائید صلاحیت نامزدها

«دلالان چندمیلیاردی» تائید صلاحیت نامزدها مطلب ویژه

شنبه, 19 بهمن 1398 ساعت 08:59 شناسه خبر: 4873 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کیانوش رستمی کیانوش رستمی

کیانوش رستمی/ سیمره: چند سال پیش دوستی که اکنون مدیر یک اداره است، داستانی برایم تعریف کرد، وقتی با او بدرود گفتم تا چند روز هنگ کردم. او تعریف کرد: زمانی که حکم مدیریتم را گرفتم، از فردا صبح سر و کله‌ی دلالان «پست» پیدا شد! آن‌ها از من شیرینی طلب کردند؛ البته چه شیرینی‌ای! مبنا را 50 میلیون تومان گذاشته بودند. می‌گفتند چون با لابی‌گری ما مدیر شده‌ای پس باید این مبلغ را بدهی! این در حالی است که اصلا این دلالان هیچ‌گونه نقشی در انتصاب من نداشتند اما این پول را نمی‌دانم بابت چه می‌بایست پرداخت کنم؟! باج سبیل بود، زور بود نمی‌دانم! به هر روی ایشان گفتند: دلالان پست مبلغ را کم کردند، تا 40، 30، 20 و حتا مرحله‌ی آخر تا 2 میلیون آمدند ولی من مقاومت کردم و ندادم. 

 

خوب با دریغ و درد فساد در لایه‌های مختلف و سطوح گوناگون این کشور به‌سان موریانه رسوخ کرده و به طرز وحشتناکی چون خوره به جان و مال مردم افتاده است. بارها گفته‌ایم و باز می‌گوییم هیچ قدرت خارجی یارای مقابله با ایران را ندارد اما یک قدرت خطرناک به نام «فساد» به راحتی می‌تواند این کشور کهن را از پای درآورد.

 در این کشور انواع دلال وجود دارد اما نوع دیگری که این‌ روزها بازارشان گرم شده‌است دلالان تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس‌اند. 

سال‌ها و در انتخابات متعدد بحث پول‌هاي کثيف و دلالي انتخاباتي هر چند کم و محدود به ميان آمده که در هر زمان پس از ابراز برخي نظرات در مورد لزوم مبارزه با اين پديده‌هاي مذموم اين مسئله به دست فراموشي سپرده شده است.

با اين حال در مقطع فعلي انتخابات مجلس از پديده جديدي تحت عنوان واسطه‌گري براي احراز صلاحيت‌ها پرده‌برداري شده که اين مسئله را نخستين بار محمود صادقي ریيس فراکسيون شفاف‌سازي مجلس بيان کرده است. 

وي اخيرا در نامه‌اي از ریيسي ریيس قوه قضائيه، درخواست کرده و نوشته است «نظر به اهتمامي که حضرت‌عالي نسبت به مبارزه با فساد داريد و نيز اعلاني که اخيرا در مورد حمايت از افشاگران فساد نموديد؛ به موضوع واسطه‌گري در احراز صلاحيت‌ نامزدهاي انتخابات ورود کنيد.»

محمود صادقی، نماینده‌ی تهران در مجلس، در نامه‌ای به رییس قوه قضائیه از بازداشت برخی از «دلالان میلیاردی» تائید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس خبر داد. 

صادقی در این نامه نوشته است که: گزارش‌های متعددی از نمایندگان فعلی و سابق مجلس در این زمینه وجود دارد که نشان دهنده‌ی «عمق و گستردگی» این پدیده است.

اکبر اعلمی، نماینده‌ی پیشین مجلس، نیز در کانال تلگرامی خود از بازداشت برخی از دلالان تائید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس در خبر داده است. وی نوشت که «شبکه‌ی خرید و فروش صلاحیت» با مداخله نهاد امنیتی و «با ادله و مدارک کافی و حضور شهود مختلف کشف شد.»

اعلمی وعده داد که اسامی برخی از این افراد و شماره و شیوه‌ی کار آنان را منتشر خواهد کرد.

به نوشته روزنامه آرمان، تاکنون درباره پول‌هاي کثيف، شائبه‌دار و دلالي در انتخابات سخن به ميان آمده و بسياري در اين خصوص به ابراز عقيده پرداخته‌اند. در اين راستا هشدارها درباره ورود پول‌هاي کثيف به عرصه انتخابات نخستين بار در اسفندماه 93 از سوي عبدالرضا رحماني فضلي مطرح شد، آنجا که با اشاره به گردش سالانه 20 هزار ميليارد توماني قاچاق مواد مخدر گفت: «بي‌شک بخشي از اين پول در حوزه سياست، انتخابات و انتقال قدرت سياسي در کشور وارد مي‌شود». اظهاراتي که البته با واکنش‌هايي روبه‌رو و در نهايت وزير کشور مجبور به ارائه توضيحات تکميلي در اين زمينه شد اما اصل ورود پول‌هاي کثيف به سياست و خاصه انتخابات رد نشد. بعد از آن نيز گرچه به صورت جسته و گريخته درباره «پول‌سالاري» موضوعاتي مطرح مي‌شد اما اين اظهارات دبير شوراي نگهبان در مراسم افتتاحيه هفتمين اجلاسيه خبرگان رهبري بود که بار ديگر موضوع چرخش پول‌هاي کثيف در رقابت‌هاي سياسي را در آستانه انتخابات مجلس يازدهم بر سر زبان‌ها انداخت. آيت‌ا... جنتي در اين باره گفت: «يک عده با پول‌هاي کثيف مي‌خواهند وارد مجلس شوند و اين خط قرمز ما در شوراي نگهبان است.»

تصور کنید نماینده‌‌ای که با کمک دلالان تایید صلاحیت شود می‌خواهد چه گلی بر سر مردم بزند! قطعا او باید از راه / راه‌های غیر مشروع و غیر قانونی پولی را که بابت رشوه داده‌است از جیب همین مردم به جیب خود برگرداند. این شخص هیچ‌گاه نماینده‌ی خوب و دلسوزی برای مردم نخواهد بود. او سودای قدرت در سر دارد نه خدمت. او تنها به دنبال زد و بند و بده و بستان است. وی نماینده‌ی باج‌گیری خواهد بود. برای حوزه‌ی انتخابیه‌اش و کشورش موثر نخواهد بود. به راحتی خود را می‌فروشد. معامله‌گر می‌شود. وای به حال مردمی که نمایندگان مجلس‌شان با رشوه تایید صلاحیت شده‌باشند. 

همای گو مفکن سایه‌ی شرف هرگز 

بر آن دیار که طوطی کم از زقن باشد(حافظ)

*چاپ شده در سیمره 522(17 بهمن‌ماه98)

2 نظرها

  • پیوند نظر  بساط دهقانی بساط دهقانی سه شنبه, 26 فروردين 1399 ساعت 17:05

    سلام به آقای رستمی عزیز همکلاسی دوران ابتدایی مدرسه طالقانی سال ۱۳۵۸،چهار سال وچهار ماه پیش با کمک افراد انقلابی در سپاه رئیس .... اداره ام را برکنار کردم،اما گروه مافیای فساد قدرت وثروت به حمایت از این مفسد زندانم کردند به جرم تهمت ... به او،عالم وآدم می دانند که او ... دزدی کرده،فقط به رهبری شکایت نکردم، به فرموده رهبر که فساد را به یک اژدهای هفت سر افسانه ای تشبیه کردند،چرا حقیر بی گناه را زندان می کنند،حتی با رئیس دادگستری کل استان ملاقات داشتم وانتظار دارم حقیر بی گناه را آزاد کنند،درست نیست تمام نامه ها به مسئولین استان را به افکاررعمومی نشان دهم،چرا که ظلم وستم وناعدالتی هم حد واندازه ای دارد ونبابد به جای مفسد حقیر در زندان باشم.

  • پیوند نظر  احمد لطفی احمد لطفی یکشنبه, 20 بهمن 1398 ساعت 13:04

    احسنت، غم و درد بزرگی است ، که باپول و دلالی، می توان مدیریت و مدرک و مقام و تاییدیه و..... را خریداری کرد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004