شما اینجا هستید: خانهسیاستدر مسیر درست

در مسیر درست مطلب ویژه

چهارشنبه, 30 بهمن 1398 ساعت 08:29 شناسه خبر: 4903 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
پرویز گراوند پرویز گراوند سیمره

پرویز گراوند (آریاد ماد)، پژوهشگر، فعال اجتماعی، نویسنده و طنزپرداز سیاسی طی بیانیه‌ای تحت عنوان «مسیر درست» که در اختیار مطبوعات و فضای مجازی قرار گرفته، حمایت خود را از محمدرضا مبلغی اعلام کرد. در این بیانیه آمده است:

 

 

 مردم آگاه و روشن رأی طرهان بزرگ!

 ردِ صلاحیت‌های غیرقانونی و ناعادلانه‌ی هیئت‌های نظارت که می‌بایست نگهبان قانون اساسی باشند، چنان عرصه را بر انتخاب مردم تنگ کرده که در بسیاری از شهرستان‌ها عملاً انتخابات معنا ندارد.

 

 از جمله، در حوزه‌ی کوهدشت و رومشکان باز هم با هدفِ صحنه‌آرایی برای فرستادنِ مجددِ نماینده‌ی فعلی به مجلس، اغلب کاندیداهای این حوزه از جمله اعضای خانواده معظم شهدا، رزمندگان، نمایندگان سابق، مدیران و دیگر نیروهای سیاسی از همه‌ی جناح‌ها و جریان‌ها که هرکدام تواناتر و به صراحت صالح تر از نماینده‌ی فعلی هستند، به صورت هدفمند برای مهندسیِ انتخابت، از رقابت در میدان سیاست محروم شدند.

 در نتیجه، نماینده‌ی فعلی و شریک سیاسی‌اش چنین پنداشتند که اراده‌ی مردم را دور زده اند. اما با خلاقیت و دوراندیشی و درخواست نخبگان سیاسی این حوزه، جناب حجت‌الاسلام محمدرضا مبلغی که پیشاپیش در حوزه‌ی خرم‌آباد کاندیدا شده بود، با استفاده از قانون انتخابات، به حوزه‌ی کوهدشت و رومشکان انتقال یافت تا باطل السحر جادوی رد صلاحیت ‌ای این حوزه باشد.

 

  سپس، در یک سیاست‌ورزیِ متعهدانه و ژرف‌اندیشانه، کاندیداهای ردِ صلاحیت شده در کنارِ کاندیداهای تایید صلاحیت شده همراه با نخبگان سیاسی از همه‌ی جناح‌ها و جریان‌ها، با ازخودگذشتگی و ائتلاف بر رویِ جناب آقای مبلغی، بلوغ سیاسی و ورزیدگیِ فکری خود را به نمایش گذاشتند و به نمایندگی از اراده ی مردم، «مهندسیِ انتخابات» را رد صلاحیت کردند؛ دست‌شان مریزاد!

 

  این بلوغ سیاسی مایه‌ی مباهات و یادآورِ ائتلاف احزاب مخالف فرانسه در انتخابات سال 2002 میلادی است که برای جلوگیری از ریاست جمهوریِ «ژان مارین لوپن» سیاستمدار نژادپرست صورت گرفت و نمونه‌ی کم‌نظیری از سیاست‌ورزی متعهدانه و آگاهنه است.

 

 حال که شما مردم و نخبگان و فعالانِ سیاسی برای اصلاحِ مقوله‌ی سیاست از فساد و بی‌قانونی، از جناح‌ها و افکارِ مختلف به هم پیوسته اید، اینجانب نیز در کنار اعتراض به رد صلاحیت های ناعادلانه، به تأسی از شما، به عنوان قطره‌ای کوچک به رودخانه‌ی خروشانِ سیاست‌ورزیِ خلاقانه‌ی شما می‌پیوندم و با آرامش و خونسردی و رفتار مدنی و دور هیجان، با هم به جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدرضا مبلغی مروجی رأی خواهیم داد.

 

 لازم است کمی به عقب برگردیم؛ ورود نماینده‌ی فعلی به مجلس در هشت سال پیش، محصول طراحی پیچیده و پنهانِ صحنه‌ی رقابت انتخاباتی از طریق رد صلاحیت‌های گسترده‌ی اصلاح‌طلبان در راستای دوقطبی سازیِ کاذب و گسیل آرای سرگردانِ اصلاح‌طلبان به سوی او با کارگردانیِ خودش بود. در دوره‌ی بعد نیز حضور او در مجلس، نتیجه‌ی پایمال کردن آرای مردم توسط کسانی بود که نان نمایندگی این مردم را خورده بودند و نمکدان شکستند. رد صلاحیت‌های گسترده‌ی اخیر نیز در راستای استمرارِ همان رویه‌ی ناعادلانه است که تا این‌جا به همّت نخبگان سیاسی خنثی شده است. اینک نوبت ماست که کار نخبگان سیاسی را تکمیل کنیم.

 

 نماینده‌ی فعلی جناب آقای الهیار ملکشاهی در طول هشت سال نمایندگی، کوچک‌ترین قدمی در راه احداث سد معشوره، جاده کوهدشت به خرم‌آباد، فقرزدایی و رفع بیکاری جوانان بر نداشت و تلاشش را در جهتی صرف کرد که گفتنش برای چون منی منع است. او ناعادلانه بر این منصب تکیه کرده و باید به انگشت اشارت رأی ما رد صلاحیت شود.

 

 اما جناب محمدرضا مبلغی انسانی اخلاق‌مدار است. حمایت از ایشان، حرکت در راستای اخلاقی کردن سیاست و مقابله با بی اخلاقی سیاسی است. ایشان صالح و اصلح تر از نماینده فعلی می‌باشد. با کمکِ ایشان، مهندسی انتخابات را باطل و از حقوق سیاسی ـ اجتماعی و اراده انسانی خویش دفاع خواهیم کرد.

 

 جناب مبلغی از بیت مرحوم آیت‌الله مروجی است. این خاندان همیشه در کنار مردم و با مردم بوده اند. دین را وسیله مال‌اندوزی و ریا قرار ندادند. دین را بر خود سخت و بر مردم آسان گرفتند. نان اندک خویش خورده‌اند و بار سنگین دین بر شانه حمل کرده‌اند. در هنگامه‌ای که بازار تکفیر رونق داشته، نه کسی را تکفیر کرده‌اند و نه کسی را به انحراف فکری متهم نموده‌اند. در پوشش و احوال شخصی مردم دخالت نکرده و هرگز فتوی یا اشارتی علیه اجتماعات و مراسم مردم اعم از اجتماعات سیاسی، اجتماعی، هنری، سوگ و شادی صادر نکرده اند. بر ماست که جزای چنین رَویه‌ی نیکی را با رأی به فرزند محترم این خاندان ادا کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004