شما اینجا هستید: خانهسیاستپایان اقیانوس/اجماع ترهان بزرگ جواب داد

پایان اقیانوس/اجماع ترهان بزرگ جواب داد مطلب ویژه

یکشنبه, 04 اسفند 1398 ساعت 09:46 شناسه خبر: 4908 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سیمره/ گروه اجتماعی: سرانجام جمعه‌ی نفس‌گیر ماراتن مجلس یازدهم به پایان رسید. هرچند قرائن و نشانه‌ها حاکی از آن بود که شیخ اجماع با اختلاف بالایی از رقیب خود، ملک‌شاهی نماینده‌ی فعلی مجلس، پیشتاز است اما تا دقایق پایانی انتخابات و اعلام پیروزی حجت‌الاسلام مبلغی، مردم ناراضی از عملکرد هشت‌ساله‌ی ملک‌شاهی، دلهره و اضطرابی همراه ترس داشتند. به هر روی  ائتلاف اصلاح‌طلب - اصولگرا این‌بار در ترهان بزرگ جواب داد و باعث شد تا حجت‌‌الاسلام والمسلمین محمدرضا مبلغی با کسب ۶۲ هزار و ۵۵ رأی، به عنوان نماینده‌ی حوزه‌ی انتخابیه‌ی کوهدشت و رومشکان انتخاب شود.

 

محمدرضا مبلغی ۵۵.۳  درصد آرا را کسب کرد. این در حالی است که الهیار ملکشاهی به عنوان نماینده‌ی فعلی کوهدشت و رومشکان توانسته است 44 هزار و 216 رأی کسب کند.

محمدرضا مبلغی از نظر رفتارشناسی سیاسی، شخصیتی معتدل و اعتدالگراست.

آرای بالای محمدرضا مبلغی نشان از موفقیت راهبرد ائتلاف اصلاح‌طلب - اصولگرا در این دوره در کوهدشت و رومشکان داشت.

الهیار ملکشاهی پس از هشت سال و دو دوره ریاست بر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی جای خود را به حجت‌الاسلام مبلغی داد. کوهدشت و رومشکان از محروم‌ترین شهرستان‌های استان لرستان هستند که ریاست ۱۲ ساله‌ی نمایندگانش از مجلس هشتم تا دهم برکمیسیون قضایی و سوابق مدیریتی ملکشاهی تاثیر خاصی بر زندگی آن‌ها نداشته است و در نتیجه مردم منطقه و سیاسیون مطرح را بر آن داشت تا وی را از اریکه‌ی قدرت نمایندگی به پایین کشیده و مبلغی را جایگزین وی نمایند.

به گفته‌ی برخی کارشناسان ردِ صلاحیت‌های ناعادلانه‌ی هیئت‌های نظارت که می‌بایست نگهبان قانون اساسی باشند، چنان عرصه را بر انتخاب مردم تنگ کرده‌بود که در بسیاری از شهرستان‌ها عملاً انتخابات معنا نداشت.

از جمله، در حوزه‌ی کوهدشت و رومشکان بازهم با هدفِ صحنه‌آرایی برای فرستادنِ مجددِ نماینده‌ی فعلی به مجلس، اغلب کاندیداهای این حوزه از جمله اعضای خانواده معظم شهدا، رزمندگان، نمایندگان سابق، مدیران و دیگر نیروهای سیاسی از همه‌ی جناح‌ها و جریان‌ها که هرکدام تواناتر و به صراحت صالح‌تر از نماینده‌ی فعلی بودند، به صورت هدفمند برای مهندسیِ انتخابت، از رقابت در میدان سیاست محروم شدند.

 در نتیجه، نماینده‌ی فعلی و شریک سیاسی‌اش چنین پنداشتند که اراده‌ی مردم را دور زده‌اند. اما با خلاقیت و دوراندیشی و درخواست نخبگان سیاسی این حوزه، جناب حجت‌الاسلام محمدرضا مبلغی که پیشاپیش در حوزه‌ی خرم‌آباد کاندیدا شده بود، با استفاده از قانون انتخابات، به حوزه‌ی کوهدشت و رومشکان انتقال یافت تا باطل السحر جادوی رد صلاحیت ‌ای این حوزه باشد. سپس، در یک سیاست‌ورزیِ متعهدانه و ژرف‌اندیشانه، کاندیداهای ردِ صلاحیت شده در کنارِ کاندیداهای تایید صلاحیت شده همراه با نخبگان سیاسی از همه‌ی جناح‌ها و جریان‌ها، با ازخودگذشتگی و ائتلاف بر رویِ جناب آقای مبلغی، بلوغ سیاسی و ورزیدگیِ فکری خود را به نمایش گذاشتند و به نمایندگی از اراده‌ی مردم، «مهندسیِ انتخابات» را رد صلاحیت کردند؛ دست‌شان مریزاد!

 این بلوغ سیاسی مایه‌ی مباهات و یادآورِ ائتلاف احزاب مخالف فرانسه در انتخابات سال 2002 میلادی است که برای جلوگیری از ریاست جمهوریِ «ژان مارین لوپن» سیاستمدار نژادپرست صورت گرفت و نمونه‌ی کم‌نظیری از سیاست‌ورزی متعهدانه و آگاهانه است.

ورود نماینده‌ی فعلی به مجلس در هشت سال پیش، محصول طراحی پیچیده و پنهانِ صحنه‌ی رقابت انتخاباتی از طریق رد صلاحیت‌های گسترده‌ی اصلاح‌طلبان در راستای دوقطبی سازیِ کاذب و گسیل آرای سرگردانِ اصلاح‌طلبان به سوی او با کارگردانیِ خودش بود. در دوره‌ی بعد نیز حضور او در مجلس، نتیجه‌ی پایمال کردن آرای مردم توسط کسانی بود که نان نمایندگی این مردم را خورده بودند و نمکدان شکستند. رد صلاحیت‌های گسترده‌ی اخیر نیز در راستای استمرارِ همان رویه‌ی ناعادلانه است که تا این‌جا به همّت نخبگان سیاسی خنثی شده است. سرانجام نوبت به مردم رسید و کار نخبگان سیاسی را تکمیل کردند.

نماینده‌ی فعلی جناب آقای الهیار ملکشاهی در طول هشت سال نمایندگی، کوچک‌ترین قدمی در راه احداث سد معشوره، جاده‌ی کوهدشت به خرم‌آباد، فقرزدایی و رفع بیکاری جوانان برنداشت. او ناعادلانه بر این منصب تکیه کرده بود تا این‌که روز جمعه دوم اسفندماه به انگشت اشارت مردم رد صلاحیت شد.

از طرفی دیگر عقلایی شدن رفتار مردم در این دوره از انتخابات و هیجانی نبودن آن‌ها نشان داد که مردم تا حدودی به بلوغ فکری و سیاسی رسیده‌اند. البته بخشی از این هیجانی نبودن و عدم رفتارهای نسنجیده به رفتار و عملکرد حاکمیت نیز برمی‌گردد. حاکمیت سعی داشت انتخاباتی سالم برگزار شود و این اعتماد را در مردم به وجود آورد که از رای شما صیانت می‌شود. بدین روی مردم با اعتماد و آرامش پای صندوق‌های رای رفتند و از رفتارهای غیرعقلانی و احساسی پرهیز کردند. تجربه نشان داده‌است اگر در جایی اغتشاش و ناامنی به‌وجود آمده‌است باعث و بانی آن حاکمیت و دولت بوده‌است. شاید گفت دست‌کم در دو شهرستان کوهدشت و رومشکان (ترهان بزرگ) از ویژگی‌های بارز این دوره رفتارهای عقلایی و بخردانه بوده‌ که  درتاریخ ترهان بی‌سابقه بوده‌است. 

مردم کار خود را تمام کردند. اکنون نوبت حکومت و سیاسیون است تا پاسخی در شان این مردم داشته باشند. جوانان کوهدشت و رومشکان سال‌هاست که در گرداب محرومیت و فقر  گرفتار شده‌اند. بسیاری از نخبگان و تحصیل‌کرده‌های این دو شهرستان به تهران و یا استان‌های هم‌جوار کوچ کرده‌اند. کار آقای مبلغی سخت است او باید از همین امروز تلاش کند تلاشی مضاعف و دو چندان. اگر مبلغی بتواند فضای سیاست‌زده‌ی حاکم بر این دو شهرستان را تلطیف کند، هنر کرده‌است. اگر او بتواند این ائتلاف و وحدت را برای توسعه و عمران آبادانی حوزه‌ی انتخابیه‌اش تا پایان حفظ کند، شاهکار کرده‌است. 

و اما مجلس این دوره‌ی لرستان مجلسی متفاوت و از گونه‌ای دیگر است. نه این‌که از آن انتظاراتی بیش‌از حد و اندازه باید داشت بلکه ترکیب نمایندگان راه‌یافته‌ی به مجلس با دوره‌های پیشین متفاوت است. برای نخستین‌بار در طول تاریخ یک بانوی لرستانی (مقصودی) از بروجرد به مجلس راه‌یافته است. برخلاف دوره‌ی قبل که ترکیب یک به هشت بود یعنی یک نماینده‌ی اصلاح‌‌طلب و هشت نماینده‌ی اصول‌گرا اکنون می‌توان گفت 4 به 5 یا حتا اگر محمودوند خود را به گونه‌ای مدیون رای اصلاح‌طلب‌ها بداند 5 به 4 باشد. در سلسله و دلفان پس از ۲۸ سال اصلاح‌طلبان دکتریحیا ابراهیمیِ اصلاح‌طلب را با کسب ۲۹ هزار و ۴۴۶ رای به مجلس فرستادند‌.

در دورود و ازنا هم حسین گودرزی راهی مجلس شد وی نیز مورد حمایت اصلاح‌طلبان بود. در خرم‌آباد مرتضی محمودوند با ۴۳ هزار و ۸۳۴ رأی و مهرداد ویسکرمی ۳۸ هزار و ۷۷ رأی (هر دو اصول‌گرا) وارد بهارستان شدند. در الیگودرز خدابخشی اصول‌گرا با ۲۹ هزار و ۳۸۱ رأی بار دیگر نماینده شد و هم‌چنین در حوزه‌ی پل‌دختر سید حمیدرضا کاظمی اصول‌گرا با کسب ۲۴ هزار و ۹۱۶ رای نیز تکرار گردید. در شهرستان بروجرد عباس گودرزی اصول‌گرابرای دوباره تکرار شد،‌ گودرزی با ۴۹ هزار و ۱۶۰ رای و فاطمه مقصودی(اصلاح‌طلب) با ۱۷ هزار و ۸۹۴ رای به عنوان منتخب اول و دوم این حوزه‌ مشخص شدند. نکته‌ی مهم دیگر نتیجه‌ی انتخابات نشان داد که طایفه‌گرایی و ایل‌بازی نیز در این دوره کم رنگ شده. به هرروی مردم از نمایندگان خود کار می‌خواهند و کار. بی‌کاری و فقر امان مردم لرستان را بریده است. مردم وظیفه‌ی خود را به نیکی انجام دادند اینک نوبت شما نمایندگان است. جای این پرسش هم  باقی است آیا  نمایندگان استان می‌توانند در آینده با تکیه بر منافع مشترک استانی برای توسعه‌ي لرستان گام‌های درخور و تاثیرگذاری بردارند!؟

 

*چاپ شده در شماره‌ی 524 سیمره (1398/12/3)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004