شما اینجا هستید: خانهسیاستاستمرار اعتماد عمومی به ائتلاف ترهان بزرگ ..... چگونه ؟!

استمرار اعتماد عمومی به ائتلاف ترهان بزرگ ..... چگونه ؟! مطلب ویژه

سه شنبه, 13 اسفند 1398 ساعت 14:21 شناسه خبر: 4938 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حمزه فیضی‌پور حمزه فیضی‌پور سیمره

 آب از بالا به پستی در رود         

آن‌گه از پستی به بالا بر رود

گندم از بالا به‌زیر خاک شد            

بعد از آن او خوشه و چالاک شد

دانه‌ی هر میوه آمد در زمین          

بعد از آن سرها بر آورد از دفین

هر توفیقی در هر مسیری و به‌طور خاص کنشگری سیاسیِ معطوف به کسب قدرت با چالش‌ها و آسیب‌هایی مواجه خواهد بود که اگر بستر بروز و ظهور آن آسیب‌ها شناسایی و اقدام پیشگیرانه انجام نشود، شرایط مطلوب مکسوب ممکن است به ضد خود تبدیل شود و دستاوردها قبل از حصولِ  ثمره و نتیجه مورد انتظار (اقناع و رضایت افکار عمومی و استمرار اعتماد اجتماعی) عقیم خواهند ماند. این‌که چگونه و به چه دلایلی یک ائتلاف گسترده با حضور سلایقی با سابقه «رودرویی»  و صبغه‌ی «سیاسی» متفاوت و گاه متعارض شکل می‌گیرد و دست‌هایی که قبلاً دست‌های رد بر سینه هم‌دیگر بود اما در اسفند 98 هم‌دست می‌شوند تا دست واحدِ رد بر کسی دیگر شوند برای آن می‌توان ریشه و عللی با تحلیل جامعه‌شناختی جست‌وجو نمود که بیانش خود حکایت‌گر اهمیت پرداختن به شیوه‌ها و رویه‌هایی است که با آن می‌توان از دامنه‌ی تبعات منفی آسیب‌های احتمالی و ضربه‌زننده بکاهیم.

 

به نظر لویس کوزر، «گروه‌هایی که در یک جامعه دارای تضادهای شدید هستند، با پیدایش دشمن خارجی، وفاق بیش‌تری می‌یابند؛ جامعه پویا در چنین شرایطی، برای بقای خود چنین تصمیمی را می‌گیرد.» با استفاده از این نظر می‌توان این‌گونه برداشت کرد که  برای ائتلاف گسترده در انتخابات اخیر در کوهدشت و رومشکان می‌توان ادله‌ی مختلف ذکر کرد اما شاکله و بنیاد اساسی این دلایل یک علت است و آن: عملکرد، رفتار و گفتار جریان رقیب. اگر این سه واقعیت مورد توجه قرار گیرد و آینه‌ای شود تا با آن جریان پیروز، خود را در مقام تماشا و قیاس قرار دهد و از این منظر با نوع نگاه «مکعبی» زوایای مختلف را بررسی نماید، شکی نیست هم آسیب‌ها و تهدیدها را منصفانه خواهد شناخت و هم منصفانه تلاش خواهد نمود تا مانع از بازتولید آن رویه‌های رفتاری نامطلوب شود که بر پاشنه‌ی «دافعه» می‌چرخیده و مولد «فاصله» بین صاحبان اصلی قدرت (مردمان انتخاب‌گرِ قدرت‌دهنده) و افرادی بوده‌است که  با لطف «رای مردم» قدرت را تصاحب نموده‌اند. آن‌چه که می‌تواند در حکم  میدان مغناطیسی برای «جذب و ربایش» عمل نماید و بر «رویش» بیفزاید و مانع از «ریزش» گردد و ستون‌های ائتلاف را مستحکم‌تر نماید و ریسمانِ محکم پیونددهنده باشد ضرورتِ پرداختن به عناصر زیر و تامل برآنان برای درانداختن طرحی نو است :

یکم) حس مالیخولیای «خودشیفتگی» و «خود برتربینی»؛ واقعیت این است که  گاه در میان ما انسان‌ها این حس به راحتی پدیدار می‌شود و به سختی از ما دور می‌‌شود. گاه دچار توهم می‌شویم و به‌جای این‌که موقعیتی را که به‌دست آورده‌ایم، آن را ناشی از رحمت خدای خلق و زحمت خلق خدای قدرت‌دهنده بدانیم به‌گونه‌ ای مغرورانه کیش و مات شخصیت خودانگاره‌ای می‌شویم که در ذهن جهان اجتماعی پیرامون ما، متفاوت از این «حس خود برتربینی» قضاوتی واقع‌نگر وجود دارد هرچند ممکن است حسب شرایط این قضاوت خیلی عیان نشود اما روزی می‌آید شبیه روز انتخابات و صندوق رای!! آن‌جا با صلابت و به‌رغم کرنش‌های ظاهری قبلی به درگاه صاحبان خودکار و قدرت با برگ تعرفه‌ای  خود را به نمایش درمی‌آورد: نه گفتن به استمرار «غرور ».

دوم) ستاره‌ی سهیل گشتن؛ نداشتن روابط عمومی گرم، صمیمانه و صادقانه با ولی‌نعمتان که  اگر هم دیداری باشد حلقه‌های اطرافیان آن‌قدر حلزونی شکل بر اطراف شخص حلقه می‌زنند و سد و صف بادیگاردی تشکیل می‌دهند که فرصتی برای گپ و گفت‌وگوی خودمانی از جنس ایام تبلیغات مبان مردم و منتخَب مردم باقی نمی‌ماند. تلفن‌ها مانند ایام تبلیغات که همیشه گوش به زنگی معطل مانده بودند این‌بار از دسترس خارج می‌شوند و آن‌چه می‌ماند حسرت مردم از نبود گوش‌هایی برای شنیدن درددلشان و به یادآوردن قصه‌ی غم‌بار چهره‌ی زبان‌هایی که به ایان تبلیغات مدام به «گشودن» و دل‌بردن هنرنمایی می‌کرد.

سوم) لذت بردن از همراهی همران کت‌شلواری و نقش سیاه‌لشکری آنان در کاروان‌های اتوموبیلی آن‌هم در صفی پشت سر!!

چهارم) انتصاب افراد هم‌جنس و هم‌شکل با خصلت آن شخصیت خودمحورِ خودانگاره در پست‌های مدیریتی با هدف نمایش اثر «شمع و رقص پروانه»، بی‌اعتنا به صفات مدیریتی مدیران چون: صداقت، تخصص، مردمی بودن، تواضع، پاک‌دست بودن، از خودگذشته، ساده و بی‌تکلف.                                                                                                             پنجم) فراموش کردن یاران هم‌اندیش ظفرآفرین و چهره‌های موجهِ موثر(از سلایق مختلف سیاسی) و گاه سپرده شدن اوضاع به‌دست افراد فرصتطلب در کمین نشسته که همیشه نه در دقیقه‌ی 90 که علاوه بر نقش‌آفرینی منفی‌شان به هنگام رقابت به وقت دقایق 120طلایی یارغار می‌شوند و رفیقِ همراه؛ حضور این اشخاص هم‌چون کرونای ویروسِ خانه‌نشین کردن‌های افراد، کرونای سیاسیِ به هم ریختن شیرازه‌ی اتحاد و اتفاق  هستند. با زبان چرب، نفاق‌وار رخنه می‌کنند غم هیچ چیز را ندارند!! و با رونمایی از  پررویی شخصیت ملونشان، بی‌اعتنا به خواست و مطالبات عموم مردم در اندیشه‌ی استمرار قصه تامین منافع و ادامه ماندن درسمت‌های غصبی بادآورده‌ی خویش هستند و با هنرنمایی «باری به هر جهت» وصله‌ی ناجور می‌شوند!!                                                                                                                            ششم، هفتم، هشتم...) نظرات محترم شما خوانندگانِ حساس و دل‌سوز به پاس‌داشت و نگاه‌داشت رای مردم......!

برای ممانعت ازتکرار تجارب تلخ پیشین و ادامه‌ی موفقیت‌آمیز اتحاد و اتفاق پیش‌آمده پیشنهاد می‌شود:

  الف) کمیته‌ی چهره‌های شاخص وحدت‌آفرین که مرکب از تمامی سلایق است تشکیل شود و با به‌وجود آوردن کمیته‌های زیرمجموعه‌ای در سطح مناطق، شهر و بخش اصل «مشورت و هم‌اندیشی» برای جهت‌دهی و تعیین استراتژی «ائتلاف» به قصد جلوگیری از شایعات وحدت‌شکن و ادامه‌ی مسیر چهارساله  راه هرگونه تلاش‌های مزورانه‌ی نفاق‌آفرین را که موجد شکست در اتحاد باشند، ببندند و با همراهی و هم‌اندیشی در اتاق فکر طراح پیشنهادها به منتخب مردم گردند تا آن‌ها را در جهت توسعه‌ی زیرساخت‌ها (آموزش، بهداشت، جاده، سد و...) در ترهان رها شده‌ی هشت سال گذشته در مجلس پیگیری نماید.

ب) به هنگام حضور منتخب رای حق‌الناس در میان مردم حوزه‌ي انتخابیه؛ نیازی به همراهی جمعیتی نباشد تا خدای ناکرده مردم نتوانند با نماینده‌ي خود درددل کنند. منتخب مردم یک فرد اخلاقی هستند و ممکن است به این خاطر توان نه گفتن به همراهی گروهی را نداشته باشند اما این «ما» اطرافیان می‌باشیم که باید نقش‌آفرینی کنیم و از حضور سیاه‌لشکری که هیچ فایده‌ای در آن نیست جز ایجاد فاصله میان مردم و منتخب مردم؛ خودداری کنیم و اجازه بدهیم که در یگ گروه چهار یا پنج نفری نماینده‌ی حضوری بی‌واسطه در میان مردمان ترهان بزرگ داشته باشد و از نزدیک با دغدغه‌ها آشنا گردد.

پ) از مهمانی رفتن‌ها تا جایی که میسور و مقدور است خودداری گردد که نشستن روی هر سفره تبعات منفی و از جمله شایعه پیگیری و تقدم منافع شخصی و خانوادگی بر منافع عمومی را بدنبال خواهد داشت.

ت) اصل پاسخ‌گویی و گزارش پیگیری مطالبات از طریق حضور در جلسات پرسش و پاسخ فراموش نگردد آرمانی که از دوره‌های پیش تاکنون مغفول مانده است.

 به خلق و لطف توان کرد صيد اهل نظر     به بند و دام نگيرند مرغ دانا را

 

*نوشته‌ی حمزه فیضی‌پور / سیمره‌ی 525 (1398/12/10)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004