شما اینجا هستید: خانهسیاستعمل‌گرایی یا تبلیغات پوپولیستی؛ تنگنایی مهم برای نمایندگان مفلوک‌ترین

عمل‌گرایی یا تبلیغات پوپولیستی؛ تنگنایی مهم برای نمایندگان مفلوک‌ترین

سه شنبه, 07 مرداد 1399 ساعت 10:34 شناسه خبر: 5307 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دکترزهراکار دکترزهراکار سیمره

 عمل‌گرایی یا تبلیغات پوپولیستی؛ تنگنایی مهم برای نمایندگان مفلوک‌ترین استان کشور

 

دکترکیانوش زهراکار-عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تهران: واقعیت این است که سال‌هاست لُرستان قهرمان بیکاری، و با توجه به شاخص‌های فلاکت (تورم و بیکاری) مفلوک‌ترین استان کشور است. یک مقایسه‌ی مختصر در خصوص روند محرومیت‌زُدایی، اشتغال‌زایی و نیز  رشد و توسعه‌ی لرستان به‌خصوص در دودهه‌ی اخیر با وضعیت استان‌های مجاور و هم سطح (نه استان‌های برخوردار)، نشانگر ضعف شدید مدیریت اشتغال و بیکاری در سطح استان به‌ویژه مرکز و شهرستان‌های غرب لرستان است.

این واقعیت تلخ در کنار وعده‌های عمل نشده‌ی زیاد مسئولان و به‌‌ویژه نمایندگان استان، مردم لُرستان را به بدبینی و ناامیدی شدید کشانده است، ناامیدی که خود می‌تواند مولد سایر موانع رشد و توسعه‌ی منطقه و تنزل دهنده‌ی سرمایه‌ی انسانی جامعه باشد. منشا بدبینی وناامیدی مردم لُرستان واقعیات تلخ و تکراری است دال برنادیده گرفته شدن و مورد تبعیض و سوء استفاده قرار گرفتن. ناامیدی یعنی عدم تلاش و پشتکار برای تغییر وضع موجود و ناگفته پیداست ناامیدی ویروسی است خطرناک که در صورت شیوع، جامعه را به شدت تضعیف می‌کند و متأسفانه در لرستان در طول سالیان قبل شیوع کرونایی را تجربه کرده است و هم‌چنان در حال تسری است. باید بدانیم که بزرگ‌ترین خیانت به هرجامعه‌ای ناامید کردن مردم  آن جامعه نسبت به اجرای عدالت و رشد و توسعه است. با توجه به مطالب ذکر شده به نظر می‌رسد اولین نیاز مردم به معنای واقعی  نه تنها محروم بله به معنای واقعی کلمه مفلوک لُرستان، دیدن شواهد و تجربه کردن رویدادهایی است که آن‌ها را از ناامیدی برهاند و در این زمینه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی که منتخبین و مورد وثوق آن‌ها هستند می‌توانند نقش بنیادینی ایفا کنند. 

مهم‌ترین اقدامی که نمایندگان کنونی مردم در مجلس می‌توانند برای نجات مردم لرستان از بدبینی و ناامیدی شدید انجام دهند این است که در «عمل» نشان دهند سبک نمایندگی شان با نمایندگان ناموفق ادوار گذشته متفاوت است. اولین ویژگی نمایندگان قبلی مردم لرستان در ادوار مختلف گذشته این بوده است که به جای برنامه مداری و عمل‌گرایی، بیش‌تر درگیر تبلیغات پوپولیستی و عوام فریبانه بوده‌اند. واقعیت کاملاً مشهود این است که  وضعیت اقتصادی-معیشتی مردم استان لرستان وخیم و بحرانی است و حل آن نیازمند عمل‌گرایی است. نمایندگان ادوار گذشته ی این مردم عقب نگه داشته شده به جای انجام اقدامات منسجم و بنیادین جهت وضع قوانین و اقدامات نظارتی جهت جبران محرومیت مناطق محروم و رایزنی‌های عملی با مراجع قدرت در مجلس، دولت و وزارت‌خانه‌ها برای انجام این کار و اجرایی کردن طرح‌های اشتغال‌زا در استان،پناه بردن به جلب نظر توده مردم فقط از طریق نطق‌های بی‌ثمر پیش از دستور و میان دستور مجلس شورای اسلامی بوده است. در این نطق ها صدها بار تعطیلی پارسیلون، یخچال‌سازی، مشکلات شهرک‌های صنعتی، انتقال پالایشگاه و پترشیمی هفتم به اراک و ... با الفاظ آتشین بیان شده است. نتیجه‌ی این نطق‌های آتشین چه بوده است؟ آیا مشکلات حل شده‌اند؟ یا بر آن‌ها افزوده شده است؟ قطعاً کارساز نبوده‌اند و تجربه نشان داده است این نطق‌ها پوششی بوده‌اند برای پنهان‌سازی بی لیاقتی و سو استفاده‌گری و راهب‌ردی برای عوام‌فریبی. اگر غیر ازاین بود باید وضعیت فلاکت و اقتصادی و  معیشتی مردم استان غیراز وضع وخیم و بحرانی کنونی بود و الان چرخ کارخانجات تعطیل شده‌ی استان می‌چرخید.

با این‌که در کوتاه‌مدت عده‌ای فریب این شیوه های پوپولیستی و عوام‌فریبانه را خورده‌اند ولی نتایج نشان داده است که در نهایت این راه‌برد با شکست مواجه شده است و این نمایندگان مورد نفرت مردم قرار گرفته‌اند. مردم لرستان انتظار عمل دارند .درخواست منطقی آن‌ها این است که بعد از چهار سال وکالت، نمایندگان کنونی از طریق شواهد عملی نظیر بهره برداری از طرح‌های اقتصادی،صنعتی و عمرانی نشان دهند برای رفع محرومیتشان چه اقداماتی صورت گرفته است.

 در ایام تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی بارها در نشست‌ها و سخن‌رانی‌های عمومی ذکر کرده‌ام که در طول چهل سال گذشته  اگر هر نماینده فقط و فقط بانی و تسهیلگر اجرای یک یا دو طرح اقتصادی - صنعتی در منطقه بود الان لرستان قهرمان بیکاری و فقر در کشور نبود. توقع مردم لرستان این نیست که یک شبه و در یک دوره‌ی چهار ساله مشکلات چند دهه‌ی آن‌ها حل شود ولی انتظار دارند که نمایندگان در هر دوره یک یا دو کار مهم را که نشانگر دل‌سوزی و تعهد عملی آن‌ها به مردم است اجرایی کنند. مطمئن باشیم اگر این اتفاق بیفتد با توجه به روحیه قناعت و قدرشناسی مردم لرستان و خرم‌آباد، نماینده‌ی مربوطه در دور بعد با اقبال عمومی بیش‌تری نسبت به دوره‌ی قبل مواجه شده و دوره خدمتش تمدید خواهد شد.

باید دقت داشته باشیم که به نظر می‌رسد در اتخاذ این راهبرد نادرست، منفعت‌گرایی شخصی و جناحی نقش مهمی ایفا کرده است. نمایندگان در صورتی موفق به برداشتن گام هایی عملی برای جبران فلاکت و محرومیت شدید و طولانی مدت لرستان خواهند شد که منافع عمومی لُرستان را بر هرچیز دیگری ارجح بدانند.

حال دوراهی و تنگنای مهم نمایندگان کنونی مردم لُرستان درمجلس شورای اسلامی این است که آیا می‌خواهند طبق همان شیوه‌ی پوپولیستی، نادرست و فریب‌کارانه عمل کنند و ادامه دهنده مسیر نفرت برانگیز آن‌ها باشند یا با برنامه‌ریزی دقیق و عمل‌گرایی خالصانه، از سبک نادرست قبل فاصله بگیرند و در عمل، تعهد و دلسوزیشان را به مردم نشان دهند.  مردمی که به آنها اعتمادکرده و سرنوشت به فلاکت کشیده شده‌ی خویش را به آن‌ها سپرده اند.

 مردم لُرستان تشنه‌ی عمل هستند نه شعار، و امیدوارم این مهم مورد توجه نمایندگان محترم قرار گیرد و زین پس شاهد تبلیغات پوپولیستی و عوام‌فریبانه آن‌ها نباشیم و دل‌سوزیشان را در صحنه‌ی عمل به تماشا بنشینیم. نمایندگان لُرستان باید بدانند نماینده‌‌ي مفلوک‌ترین مردم ایران هستند و مدام باید این را با خود تکرار کنند تا مسئولیت‌‌پذیریشان افزایش یافته و در عمل خادم این مردم و کاهنده فلاکت شان باشند.

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  محمدیان محمدیان جمعه, 10 مرداد 1399 ساعت 12:33

    درود بر دکتر زهراکار

    گوش ما لرستانی ها از شعار پُر هست. فقط عمل عمل عمل عمل

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004