شما اینجا هستید: خانهسیاستکودتای ۲۸ مرداد و غفلت از پوست خربزه!

کودتای ۲۸ مرداد و غفلت از پوست خربزه! مطلب ویژه

سه شنبه, 28 مرداد 1399 ساعت 09:27 شناسه خبر: 5354 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محسن رستمی محسن رستمی سیمره

*محسن رستمی/ سیمره:  شکل متداول و مرسوم کودتاها در هر گوشه و نقطه‌ای که در جهان اتفاق افتاده همواره از ناحیه افراد میانی است که در بین بخشی از سیاسیون و نظامیان علیه قدرت مستقر و حاکم فاسد و خودکامه به وقوع پیوسته است. در کودتای ۲۸مرداد اما راس هرم قدرت «شاه فراری» که هیچ پایگاه و نفوذ و تکیه بر طبقه‌ای اجتماعی نداشت با دخالت بیگانگان در سودای آن بود که قدرت از دست رفته‌اش را به هر طریقی که شده به‌دست آورد زیرا که قانون مشروطه، شاه را مقید به عدم قدرت اجرایی و دخالت در امر دولت مکلف می‌کرد و برای چنگ یازیدن به آن، دولت ملی مصدق را مزاحم و مانعی جدی در تثبیت استبداد خود می‌دانست چون در همین بدایت امر در مواجهه با مصدق مجبور به فرار از کشور شده بود.

 

شاه چون پایگاه و مشروعیت مردمی نداشت با ائتلافی فراگیر از نیروهای داخلی وابسته و سرسپرده با حمایت و کارگردانی بیگانگان«آمریکا و انگلیس» کودتا علیه دولت مستقر را کلید زد. در این حرکت ضد ملی، مشارکت و دخالت نیروها و افرادی از جمله، مظفر بقایی، سرلشکر زاهدی، بسیاری از نظامیان و برادران رشیدپور، اشرف پهلوی، اراذل و اوباش به سرکردگی شعبان جعفری....که قدرت و منافع  آنان به خطر افتاده بود، آشکار بود.

درخاطرات مرحوم طالقانی آمده است که با  توجه به جو ایجاد شده علیه مصدق و رابطه‌ی نیروهای ملی و مذهبی و ظن جدایی و یا همکاری کاشانی با کودتاچیان «سرلشکر زاهدی» جهت تذکر و هشدار به ملاقات او رفتم و در حین گفت‌وگو  وقتی که خربزه برای پذیرایی آورده شد به صراحت به ایشان گفتم که مراقب پوست خربزه باشید که ممکن است زیرپای شما گذاشته شود و بیان داشته که خیالتان راحت باشد حواسمان جمع است.

 در روایاتی دیگر آمده که هفته‌نامه‌ی تایمز لندن فریبکارانه و جهت‌دار عکسی از کاشانی در هیبت یک شیر«سر کاشانی برروی شیر» به تصویر کشیده بود  که با یک غرش و نعره او مردم به خیابان می‌آمدند و با غرشی دیگر مردم سریع پراکنده می شدند که همین موضوع به‌طور دقیق  خط جدایی و افتراق را به خوبی نشان می‌دهد که قدرت او  فراتر از مصدق است. القایی شیطنت آمیز و موذیانه که حتا گفته شده که  کاشانی با تکیه بر منبر و در دست داشتن عکس مزبور با حالت کنایه و با گفتن لفظ بی‌سواد به افرادی که به ملاقاتش می‌رفتند با نشان دادن  تصویر مذکور در صدد یادآوری قدرت و جایگاه خود در عرصه‌ی سیاسی کشور بوده است که همین تلقی و نگاه موجب ضربه زدن به او و جدایی‌اش از مصدق  شد.

القایی که بیگانگان در پس این تصویر با ترفندها و حیله‌گرانه در جهت جدایی کاشانی از مصدق و ایجاد اختلاف و پراکندگی و توهم ایجاد قدرت او در مقابل مصدق و تضاد در میان نیروهای مذهبی و ملی تدارک دیده بودند باعث شد که متاسفانه بعضی افراد آگاهانه و یا ندانسته در طراحی انجام شده دشمنان به دام بیفتند و تهنیت و شادباش به شاه در به‌دست آوردن تاج، تخت و تاکید بر اعدام مصدق خود گواه روشنی از واقعیت‌های کودتای ننگین ۲۸ مرداد است.

استعمار انگلیس غیرمستقیم توانست با سوء استفاده از اختلافات در جهت منافعش که در ملی شدن نفت از دست رفته بود به اهداف خویش دست یابد و با تدارک کودتایی مفت و ارزان با پیاده نظام نیروهای داخلی، دولت ملی مصدق را ساقط نماید و یک فرصت تار یخی و بی‌نظیر در جهت گذر به حاکمیت مردم این چنین با غفلت و ساده لوحی نیروهای داخلی و سرسپرده  از کف رفت و سر آغاز تازه‌ای از استبداد و وابستگی هرچه تمام‌تر شاه فراری به بیگانگان و پناه بردن به دامن آن‌ها بود که به‌دست آوردن  تاج و تخت را مدیون آنان می‌دانست.

 دولت ملی «مصدق» که در عمرکوتاه خود و طراز موفقعیت‌اش هم‌چنان نادر و مثال‌زدنی می‌باشد و اگر درایت و دوراندیشی لازم و کافی در نزد نیروهای ملی و اقدام و واکنش محکم در برابر کودتاچیان لحاظ شده بود قطعا کودتا پیروز نمی‌شد. امروزه طرح شعارهای بی‌پایه و سطحی و ایجاد  انحراف و وارونگی در افکار عمومی که در تمجید از دیکتاتوریی خشن که این روزها گاهی شنیده می‌شود که با اشارتی آمد و با اشارتی دیگر  بدون کوچک‌ترین  اراده و مقاومتی به جزیره موریس تبعید شد جای تامل و سوال دارد.

اگر بنا بر ستایش  باشد آن‌کس قطعا و یقینا مصدق بزرگ است نه دیکتاتوری خشن رضاخان میرپنج‌ که مشروطه را از اساس منهدم نمود.

 مشخصا هیچ گاه دیکتاتورها نماد آزادی و پیشرفت نبوده‌اند و جامعه‌ای که نسبت به حقایق تاریخی بی‌توجه و دچار غفلت شود نسبت به تعیین سرنوشت و مقدرات خویش بدون توجه به حافظه تاریخی گذشته دچار اشتباهات و محاسبات هزینه بر و سنگین خواهد شد و در جوامعی که بنیان‌ها و نهادهای مدنی قوی ندارند ظن آن می‌رود که محکوم به تکرار و قرارگرفتن درسیکل معیوب و چرخه‌ی تسلسل باطل قرار بگیرند ..‌‌

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004