شما اینجا هستید: خانهطنز

حقیقت امر شما اگر در هر کشوری حتا جزایر تات و یا کوچه پس‌کوچه‌های گینه بیسائو بگویید قیمت یک خودرو یک شبه 350 میلیون گران شده آن هم بدون بالا و پایین شدن قیمت دلار یا افزایش حامل‌های انرژی و فولاد و با روی دادن جنگ اقتصادی و نظامی، یا استعفا و قهر وزیر و ... سه حالت روی می‌دهد. یا به شما یک محفظه پلاستکی می‌دهند تا دورن آن‌«ها» کنید و از شما تست الکل می‌گیرند؛ یا این‌که شما را به واسطه‌ي ساکوزیس یا همان روان‌پریشی شدید (از دست رفتن توانایی تفریق واقعیت از خیال) راهی تیمارستان می‌کنند تا دیوار هل بدهید و یا مثل «جک نیکلسون» از قفس بپرید و یا به جرم نشر اکاذیب، شایعه‌سازی و اخلال در امور اقتصادی چوب در آستین‌تان می‌کنند و اگر سکته هم کنید شما را در بهداری زندان جانمایی می‌کنند! 

 پارادوکس یا ناسازنما به هر گزاره یا نتیجه‌ای گفته می‌شود که با گزاره‌هایِ قبلیِ گفته شده در همان نظریه و یا با یکی از باورهایِ قویِ پیش‌زمینه، شهودِ عقلی و یا باورِ عمومی در تناقض باشد

-یک زندانی داشت آزاد می‌شد، خبرنگاری جلوی او را گرفت و پرسید: آقا ببخشید جرم شما چی بوده که زندانی شده بودید؟ زندانی گفت: به خاطر یک دلسوزی بی‌جا؛ خبرنگار گفت: واضح‌تر بفرمایید، یعنی چه؟

عجالتاً خواستیم در این ستون مطلبی در باب هنر و هنرمندان بنویسیم. خوب اندیشه کردیم و به این نتیجه رسیدیم که حساب هنرمندان فرهیخته از هنر آفرینان بی‌فایده جداست؛ هنر و هنرمند با نام و نشان در جوامع بشری بسیارند و همه هم از دم قابل احترام و ما در پیشگاه ابن بزرگان سر تعظیم فرود می‌آوریم.

در جوابم مسئول مربوطه می‌گوید: شش سال و چند روز. می‌گویم: بزرگوار اشتباه نمی‌کنین؟ تعجبش به من می‌فهماند، چرا اشتباه؟! عرض می‌کنم: همین حقیر، که فی‌الحال، از سرو کولش تقصیر بالا می‌کشد، در آن دورها، وقتی اداره‌ی فرهنگ و هنر توی اتاقکی کوچک در گوشه‌ی فرمانداری شکل گرفت تا الساعه که در محضر هنرمندان طراز اول اداره‌ی شما شاگردی می‌کند، کار هنری کرده است.

باخبر شدیم که قلی‌بگ قیاس‌آبادی بار و بندیل بست و رفت؛ لیکن قبل از کوچ، امور محوله‌ی این ستون را به ما واگذاشت، ما هرچه گفتیم: قلی‌بگ جون پدرت خوب، مادرت خوب، ما اهل طنز و منز و این قبیل امور نیستیم، دست از سر کچل ما بردار؛

خدا را صدهزار بار شکر؛ گوش شیطان کر این روزها وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه‌ی واردات انواع و اقسام محصولات به ویژه گوشت‌جات(!) سنگ تمام گذاشته است و از 5 قاره جهان این حیوانات زبان بسته با پرواز‌های چارتری گله گله وارد کشور می‌شوند تا در کشتارگاه‌های صنعتی و سنتی آن‌ها را از دم تیغ بگذرانند. به قول شاعر «ز هر گوشت از مرغ و از چارپای . . . وزارت بیاورد یک یک به جای!»

 حالم بد می‌شود وقتی؛

رسانه‌های بیگانه اخبار دروغ را به نقل از یک مقام آگاه که نخواست نامش فاش شود به خوردم می‌دهند.

حالم بد می‌شود وقتی؛

این روزها که تیم ملی فوتبال ما در جام ملت‌های آسیا در حال هنر نمایی است، ما باید همانند کمک داوران فوتبال که هم‌زمان برای آفسایدگیری 5 فاکتور را زیرنظر می‌گیرند، مراقب همه چیز و همه‌ کس باشیم تا یک وقت خدای ناکرده کارشناس رسانه‌ی ملی به زبان فارسی سخت بازی‌ها را تحلیل نکند، یا گلاب به رویتان جواد خیابانی هوس نکند مصاحبه‌ی کاپیتان‌های تیم ملی فیلیپین و ویتنام را برایمان زنده ترجمه کند، یا کسی ویکی‌پدیا را دست‌کاری نکند و اوس یحیی را به عنوان طراح و معمار ورزشگا‌ه‌های امارات معرفی کند و قس علی هذا... هر چند در پخش زنده امکان تقطیع و همگام‌سازی وجود ندارد ولی پیش خودمان باشد این مدل سوتی‌ها در رسانه‌ی ملی دیگر خز و خیل شده و از وقتی که فیلم خاک بر سری این خیر ندیده جکی‌چان در شبکه‌ی کیش منتشر شد و همه را مات کرد! دیگر کسی به جای خالی آباژور در رسانه‌ی ملی گیر نمی‌دهد! بگذریم...

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004