شما اینجا هستید: خانهطنز

احسنت ... ای‌والله ... حقیقتاً دست مریزاد... باور بفرمایید گاهی اوقات انسان از شنیدن برخی اخبار و آگاهی از نگرش خیرخواهانه هم‌وطنان دوست دارد از خوشحالی زمین را گاز بگیرد و زوزه بکشد! این‌که در شرایط خاص انسان بتواند تصمیمات اساسی و حرفه‌ای اتخاذ کند و حتا در زمانی که کشور آماج حملات تروریسم اقتصادی است در قلب دشمن پایگاه بسازد و منافع نظام را آن هم در بالاترین سطوح  در آن‌جا تامین کند، از ستودنی‌ترین اقدامات و به قول قدما عین صواب است. اولی ابصار و اولی الاالباب جامعه نیک می‌دانند که در حال حاضر ضربه زدن به دشمن تا بن دندان مسلح نیاز به برنامه‌ریزی و مهارت آموزی‌های فراوانی دارد و چه بهتر که این علوم خفیه در خیمه‌گاه دشمن آموخته شود تا هر آینه که نیاز شد، بای نحواً ضربات کاری بر پک و پوز دشمن وارد کنیم که نفهمد از کجا خورده است و به قول برو بچه‌های قم در چالندری و چپندری زمین‌گیر شود. در حقیقت تامین نیروی پیشران مبارزه با .... بابا بسه دیگه چقدر صغری کبری می‌چینی برو سر اصل مطلب!

راستش را بخواهید ما ایرانی‌ها نسبت به مقوله‌‌ی وقت حساسیت زیادی داریم و تا جایی که بتوانیم از وقت‌مان نهایت استفاده را می‌بریم و اگر خدای ناکرده چند لحظه از وقت‌مان جایی مثل ماندن در ترافیک روزانه، صف سبد کالا، صف پمپ بنزین، صف پوشک، صف رب، صف مرغ وگوشت و ... تلف شود حسابی خجالت می‌کشیم و شرمنده می‌شویم به قولی «قدر وقت ار نشناسد دل و کاری نکند... بس خجالت که از این حاصل اوقات بریم» و ادامه ماجرا ...

حقیقت امر این روزها که ما منتظر هستیم یک نفر کله‌اش را از پنجره‌ي وزارت بهداشت بیرون بیاورد و از سرطان‌زا بودن خرما، تن‌ماهی، ماکارونی و یا آغشته بودن کاغذ A4 به مواد رادیواکتیویته و یا مضرات استفاده بیش از حد بنزین بگوید، برخی از رجال خواسته ما را نادیده گرفته و با نطق‌های مشعشع و سوفسطایی در حال جابه‌جا کردن مرزهای خلاقیت و گفتمان هستند و از ضرورت تغییر نوع حکومت می‌گویند!

حقیقت امر شما اگر در هر کشوری حتا جزایر تات و یا کوچه پس‌کوچه‌های گینه بیسائو بگویید قیمت یک خودرو یک شبه 350 میلیون گران شده آن هم بدون بالا و پایین شدن قیمت دلار یا افزایش حامل‌های انرژی و فولاد و با روی دادن جنگ اقتصادی و نظامی، یا استعفا و قهر وزیر و ... سه حالت روی می‌دهد. یا به شما یک محفظه پلاستکی می‌دهند تا دورن آن‌«ها» کنید و از شما تست الکل می‌گیرند؛ یا این‌که شما را به واسطه‌ي ساکوزیس یا همان روان‌پریشی شدید (از دست رفتن توانایی تفریق واقعیت از خیال) راهی تیمارستان می‌کنند تا دیوار هل بدهید و یا مثل «جک نیکلسون» از قفس بپرید و یا به جرم نشر اکاذیب، شایعه‌سازی و اخلال در امور اقتصادی چوب در آستین‌تان می‌کنند و اگر سکته هم کنید شما را در بهداری زندان جانمایی می‌کنند! 

 پارادوکس یا ناسازنما به هر گزاره یا نتیجه‌ای گفته می‌شود که با گزاره‌هایِ قبلیِ گفته شده در همان نظریه و یا با یکی از باورهایِ قویِ پیش‌زمینه، شهودِ عقلی و یا باورِ عمومی در تناقض باشد

-یک زندانی داشت آزاد می‌شد، خبرنگاری جلوی او را گرفت و پرسید: آقا ببخشید جرم شما چی بوده که زندانی شده بودید؟ زندانی گفت: به خاطر یک دلسوزی بی‌جا؛ خبرنگار گفت: واضح‌تر بفرمایید، یعنی چه؟

عجالتاً خواستیم در این ستون مطلبی در باب هنر و هنرمندان بنویسیم. خوب اندیشه کردیم و به این نتیجه رسیدیم که حساب هنرمندان فرهیخته از هنر آفرینان بی‌فایده جداست؛ هنر و هنرمند با نام و نشان در جوامع بشری بسیارند و همه هم از دم قابل احترام و ما در پیشگاه ابن بزرگان سر تعظیم فرود می‌آوریم.

در جوابم مسئول مربوطه می‌گوید: شش سال و چند روز. می‌گویم: بزرگوار اشتباه نمی‌کنین؟ تعجبش به من می‌فهماند، چرا اشتباه؟! عرض می‌کنم: همین حقیر، که فی‌الحال، از سرو کولش تقصیر بالا می‌کشد، در آن دورها، وقتی اداره‌ی فرهنگ و هنر توی اتاقکی کوچک در گوشه‌ی فرمانداری شکل گرفت تا الساعه که در محضر هنرمندان طراز اول اداره‌ی شما شاگردی می‌کند، کار هنری کرده است.

باخبر شدیم که قلی‌بگ قیاس‌آبادی بار و بندیل بست و رفت؛ لیکن قبل از کوچ، امور محوله‌ی این ستون را به ما واگذاشت، ما هرچه گفتیم: قلی‌بگ جون پدرت خوب، مادرت خوب، ما اهل طنز و منز و این قبیل امور نیستیم، دست از سر کچل ما بردار؛

خدا را صدهزار بار شکر؛ گوش شیطان کر این روزها وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه‌ی واردات انواع و اقسام محصولات به ویژه گوشت‌جات(!) سنگ تمام گذاشته است و از 5 قاره جهان این حیوانات زبان بسته با پرواز‌های چارتری گله گله وارد کشور می‌شوند تا در کشتارگاه‌های صنعتی و سنتی آن‌ها را از دم تیغ بگذرانند. به قول شاعر «ز هر گوشت از مرغ و از چارپای . . . وزارت بیاورد یک یک به جای!»

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004