شما اینجا هستید: خانهطنزجعبه‌سیاه خودرو!

جعبه‌سیاه خودرو!

سه شنبه, 05 خرداد 1394 ساعت 11:38 شناسه خبر: 1444 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 

 

حتماً تابه‌حال تصاویر بسیاری از حوادث و یا اتفاقات را که از درون یک خودرو ضبط شده‌اند، در اینترنت و یا تلویزیون دیده‌اید. در بسیاری از کشورها دوربین‌های مخصوصی (Dash Cam) بر روی خودروهای عمومی و یا شخصی نصب می‌شوند تا در زمان وقوع حوادثی نظیر تصادف و یا دزدی، پلیس و شرکت‌های بیمه بتوانند از طریق اطلاعات آن مقصر اصلی را پیدا کنند. این تجهیزات اصطلاحاً جعبه‌ی‌سیاه خودرو نامیده می‌شوند.


البته این تجهیزات تنها در کشورهای خارج استفاده نمی‌شوند و در کشور ما زمزمه‌هایی در این خصوص شنیده شده‌است که بیش‌تر در حد همان زمزمه باقی ماندند و حتا به حرف عادی هم تبدیل نشدند! در واقع بعد از حسین‌قلی‌خانی شدن بازار ارز و دلار و نوسانات ساعتی قیمت‌‌ها، که همه‌ي شرکت‌ها به انحاي مختلف سعی در کسب درآمد بیش‌تر و گرفتن کره‌ي هلندی از آب گل‌آلود دارند، شرکت‌های خودروساز در این برهوت معرفت، امنیت و حفاظت از جان مردم را در راس اقدامات خود قرار داده و به نصب جعبه‌سیاه بر روی خودروهای داخلی فکر می‌کنند یا می‌اندیشند.
چند سال قبل، دبیر نخستین همایش حفاظت و امنیت با بیان این که خط تولید جعبه‌ی‌سیاه خودرو از سال آینده در کشور راه‌اندازی می‌شود، گفت: «جعبه‌ی‌سیاه در ناوگان اتوبوس‌رانی، پلیس راهور، خودروهای حمل‌ پول، خودروهای سیاسی و تمام خودروهايي كه امنيت آن‌ها حائز اهميت است و حتا خودروهای عادی قابل نصب و کارآیی است. به‌علاوه در اين كشور‌ها شركت‌هاي بيمه‌، صاحبان وسائل نقليه را مجبور به استفاده از اين سيستم‌ها مي‌كنند تا بتوانند علل، زمان و مكان تصادفات را بهتر و در لحظه بررسي كنند.» 
وی افزود: «در حال حاضر با بهره‌گیری از تجهیزات پیش‌رفته توسط مخترعان کشور،  این جعبه‌ی‌سیاه طراحی شده و در حال حاضر به سفارش ایران در چین تولید می‌شود!» (روزنامه‌ي خورشید)
البته هنوز سال آینده از این حیث نیامده است و این‌که منظور دبیر از سال آینده کی بوده است، تنها ایشان می‌داند! علی‌ای‌حال باز هم دست مَمَلی، گُلی به جمال برادران چینی و ایضاً خودروسازان وطنی...  هرچند ما به زحمت دوستان راضی نیستیم و همین‌قدر که به منظور افزایش ضریب ایمنی در خودروهای تولیدی آینه، چراغ خطر، ترمز در دو نوع پایی و دستی، کمربند ایمنی، بوق و سپر تعبیه کرده‌اند، کفایت است ولی چه کنیم که عزیزان خودروساز به این موارد چشم‌گیر در خصوص ایمنی خودروها قانع نیستند و تا ضریب امنیت خودروهای تولید داخل را به استانداردهای جهانی و بالاتر نرسانند، دست‌بردار نیستند و فعلاً دنیادنیا آرامش برای صاحبان خودروها آرزو می‌کنند البته با دریافت هزینه‌ي آپشن‌های مربوطه!
اما از آن‌جا که ما ایرانی‌ها اساساً انسان‌های خون‌گرم و بانشاطی هستیم و جاده و بیابان و خیابان برای ما فرقی ندارد و همواره به دنبال سرگرمی و تفریح هستیم، ممکن است در آینده شاهد ضبط چنین مکالماتی توسط جعبه‌ی‌سیاه خودروها باشیم:
شاگرد: اوستا من یه چرت می‌زنم هروقت تصادفی، درگیری، چیزی تو جاده دیدی منو بیدار کن.
شوفر: باشه، صدات می‌کنم.
نیم ساعت بعد....
شوفر: رضا بیدار شو، رضا پاشو شاخ به شاخو حال کن... بوممممممممممممممممم

 

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « دور شو ز سیگار ما می‌توانیم »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004