شما اینجا هستید: خانهطنزعمو سیفی در سرزمین هورمون‌ها!

عمو سیفی در سرزمین هورمون‌ها!

یکشنبه, 28 خرداد 1396 ساعت 11:36 شناسه خبر: 2692 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

امروز اگر حوصله داشته باشید و بهانه نیاورید قصد داریم با همراه عمو سیفی (سرایدار مفخم مدرسه) سری به دنیای نورولوژی و سرزمین هورمون‌ها بزنیم. البته گمان نکنید با افزایش دست‌مزد و کارانه پزشکان در طرح تحول در نظام سلامت، ما هم خدای ناکرده قصد ورود به عرصه‌ی پزشکی و طبابت داریم؛ نه این طور نیست. بلکه ما امروز بنا داریم از دریچه‌ی علم پزشکی، مقوله اقتصاد را آچارکشی کنیم و  شما را از زوایا و لایه‌های پنهان این ماجرا آگاه سازیم.‌


از شما چه پنهان ما در طول این سال‌ها اخبار و عبارات عجیب و غریب فراوانی در خصوص مقوله‌ی اقتصاد و دلایل بی‌ثبایت در بازار شنیدیم. از اخبار فاکتور می‌گیریم ولی به برخی عبارات اشاره می‌کنیم. عباراتی نظیر گرانی حبابی، گرانی توهمی، تورم مصنوعی، تورم نقطه به نقطه، تورم شهری و روستایی، عدالت افقی و عمودی و قس‌علی ‌هذا... که هر کدام از این عبارات برای خودشان دنیایی دارند و در مقاطعی باعث گرانی و بی‌ثباتی در بازار معرفی شدند. البته ما هم قصد نبش قبر اقتصاد نداریم و با توجه به گرمی هوا و حوصله‌ی شما خواننده‌ی گرامی وارد جزییات نمی‌شویم.
اما امروز در کمال ناباوری متوجه شدیم در کنار موارد یاد شده، هورمون‌ها هم در بی‌ثباتی بازار نقش موثری ایفا می‌کنند. یعنی اگر ما تا دیروز تحریم‌ها و سودجویی یک عده و یا تصمیمات اقتصادی عده‌ی دیگر عوامل ثباتی بازار در بازرا محسوب می‌شدند، امروز فهمیدیم داستان از جای دیگری آب می‌خورد و مقصر اصلی هورمون‌ها هستند. فقط این وسط ما حرص و جوش بی‌خودی خوردیم و الکی دلواپس شدیم! اصل سند به روایت جراید؛
«نتايج يك پژوهش جديد حاكى از آن است كه هورمون‌ها عاملى براى بی‌ثباتى بازارهاى مالى هستند. به گزارش ايرنا، هورمون‌هاى تستوسترون و كورتيزول باعث می‌شوند تا تجار در خريد خود بيش‌تر خطر كنند كه اين امر منجر به بی‌ثباتى در بازارهاى مالى می‌شود. هدف ما در اين پژوهش، فهم بهتر درباره عملكرد اين هورمون‌ها در موقعيت‌هاى استرس‌زا و رقابتى است. اين عوامل مى‌تواند با تأثيرگذارى بر روى هورمون‌هاى تجار، تصميم‌گيرى آن‌ها را نيز تحت تأثير قرار دهد. محققان عقيده دارند كه محيط‌هاى رقابتى و استرس‌زای بازارهاى مالى ممكن است ميزان ترشح هورمو‌ن‌هاى تستوسترون و كورتيزول را در تجار افزايش دهد.» (همدان پیام‌)
ملاحظه فرمودید که در طول این مدت چه قضاوت‌های عجولانه‌ای انجام دادیم. باور کنید به خاطر تهمت‌ها و افتراهای ناروایی که در این چند وقت به برخی از عزیزان محتکر، گران فروش، کلاه‌بردار و ... زدیم جا دارد بنده به نمایندگی از خودم و شما، با رعایت اصول زیست محیطی و با اجازه از سرکار خانم ابتکار آب شوم و به زیر زمین بروم!
علی‌ای‌حال با عنایت به این‌که ماهی را هر وقت از آب بگیریم خیس است، ببخشید تازه است چند پیشنهاد مدبرانه و اصولی جهت استفاده بهینه از تحقیقات اخیر محققین پیشنهاد می‌شود تا راه‌گشای آیندگان باشد:

الف- واکسن تستوسترون و كورتيزول: پیشنهاد می‌شود به منظور کنترل بازار و جلوگیری از بی‌ثباتی آن، در کنار واکسن ثلاث و ب ث ژ و سایر واکسن‌های رایج که تا 6 سالگی بچه‌ها را با آن‌ها زجرکش می‌کینم، چهار دوز واکسن تستوسترون و كورتيزول هم به بچه‌ها تزریق شود. تا چند صباح دیگر که این بچه‌ها بزرگ شدند و وارد عرصه‌ی تجارت شدند با دو ریال بالا و پائین شدن قیمت‌ها و دبه در آوردن طرف مقابل جا نزنند و دست و پایشان نلرزد!

ب‌- تحقیق روی سایر هورمون‌ها: حالا که این عزیزان محقق زحمت کشیده‌اند و هورمون بی‌ثباتی بازار را کشف کرده‌اند، تا وقت هست یک نگاهی هم به سایر مخلفات و آنزیم‌ها هم بیندازند شاید این لابه‌لا هورمون‌های مربوط به دزدی، اختلاس، دروغ‌گویی، زمین‌خواری، رانت‌خواری، کوه‌خواری، جنگل‌خواری، دریا‌خواری، ویژه‌خواری و سایر خوردنی‌ها نامتعارف را پیدا کردند. این‌طوری ما هم دیگر این‌قدر به خلق‌الله تهمت ناروا نمی‌زنیم و گناه مردم را با پودر چهار آنزیم شست‌و‌شو نمی‌دهیم!

پ- تست کورتیزول: در حال حاضر انجام تست‌های مختلف یکی از شیوه‌های آگاهی از دورن و باطن افراد است. از تست بازیگری و شخصیت گرفته تا تست شیشه و مرفین و بارداری و... پیشنهاد می‌شود از دوستانی که قصد ورود به عرصه تجارت دارند، یک فقره تست کورتیزول گرفته شود تا اگر میزان کورتیزول این افراد بالانس نبود از ورود آن‌ها به بازارهای مالی جلوگیری شود.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004