شما اینجا هستید: خانهطنزخاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا(74)

خاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا(74)

پنج شنبه, 12 مرداد 1396 ساعت 08:36 شناسه خبر: 2785 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

دلا خو کن به تنهایی که از تنها بلا خیزد
سعادت یار آن‌کس که از تنها بپرهیزد

 
این بیت شعر را با آواز حزین ولیکن با چهچه بلبلانه زمزمه می‌کردیم، در بلاد غریبستون تنها باشی خوبیت نداره! این‌که شاعر عزیز فرموده است دل را به تنهایی اُنس بدهید و سروقت «تنها» یا جمع نروید که مبادا دچار مشکل شوید پُر بی‌راه نیست؛ چراکه مردمان قیاس‌آباد سفلا و توابع برای کارهای جمعی تره هم خرد نمی‌کنند! اهل جمع‌گرایی و هم‌راهی نیستند و هرکدام برای خودشون یک «من» هستند و «منانه» امور جاریه را پیش می‌برند! کتاب نخونده، ملاندیده در همه امور صاحب‌نظر و متخصص! به واسطه همین اندیشه‌ی فرهنگی است که با کتاب و کتاب‌خوانی میانه خوبی ندارند! چند ده میلیون آدم در بلاد قیاس‌آباد هست اما تیراژ کتاب از پانصد جلد بالا نمی‌زنه! کتاب، درست مثل ما قلی‌بک که در بلاد غریب تنها مانده‌ایم، تنهاست! حالا خوبه ما متحرکیم و هر از گاهی یه سگ‌دویی این ور و اون ور می‌زنیم اما این بی‌چاره چه؟ محبوس در انبارهای تنگ و تاریک، گرفتار غم و غصه از روزگار غدار!
اسم کتاب آوردیم گفتیم چه بهتر نکته‌ای منباب تذکر از این یار دانا در پی بیاوریم! ورق زدیم این نوشته آمد: «فراعنه مصر، خوب فهمیده بودند که استخوان‌های گذشته‌گان هستند که بر آیندگان حکومت می‌کنند. بنابراین نه تنها قبرهای خود را طوری ساختند که یکی درباره‌ی آن‌ها گفته‌بود: «زمان، بر جنازه هرکسی خواهد گریست، جز اهرام مصر که بر جنازه‌ی زمان خواهند گریست. آری فراعنه اهرام را جاودانی کردند و به خاطر این که این مشت استخوان خود را جاودانی کرده باشند، تا یک روز به کار جانشینان آن‌ها بیاید.» حالا کسی از «آمن حوتب» وحشت ندارد ولی این هست که مومیایی او سالی میلیاردها دلار نصیب جانشینان او می‌کند که بتوانند مملکت خود را اداره کنند. بی‌خود نیست که ناپلئون یا دوگل گفته بود: «مصر برای دنیا، تاریخ و آفتاب می‌فروشد. از فروش این دو زندگی مردمان خود را می‌چرخاند.»(1)
قابل توجه بعضی از عالی‌جنابان دیار قیاس‌آباد سفلا و توابع که فسیل شده‌اند و هنوز چنگ در مسند قدرت دار‌ند! مردم از بود و نبود آن‌ها خیری و سودی و عایدی ندارند! بلکه خیر و برکت را هم از این دیار میتارانند و دور می‌سازند!
نتیجه این‌که آیا می‌رسد روزی‌روزگاری که مردمان قیاس‌آباد از این فسیل‌ها و مومیایی‌ها هم‌چون مردمان مصر صنار- سی ‌شی به جیب بزنند. الله‌ اعلم... !

پی‌نویس:
1- چل‌چراغ، محمدابراهیم باستانی پاریزی، نشر علم، ص 482

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004