شما اینجا هستید: خانهطنزخاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا(75)

خاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا(75)

یکشنبه, 22 مرداد 1396 ساعت 08:30 شناسه خبر: 2803 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 امروز پستچی برامون نامه آورده از «شکربگ قیاس‌آبادی سفلا»، پسر عمومون ساکن در خاور بلاد قیاس‌آباد. نامه را مفتوح می‌نماییم چنین نوشته است:
... و اما اگر از حال و احوال ما جویا باشید همگی سرحال و قبراق هستیم،

همه چیز و همه کار در بلاد قیاس‌آباد وفق مراده! هیچ لنگ و لونگی نداریم الا این‌که ما شکربگ پسرعموی شما کمی ناخوش احوالیم! به هرچه دکتر و دارو بوده تمسک جسته‌ایم اما افاقه نکرده! ننه شریفه می‌گوید: «از روحیات است که کسل شده‌ایم و الا به جسم و اندام همانیم که بوده‌ایم!» روزانه هفت دانه نان سنگک در آب دوغ خیار و آبگوشت بزباش ترید می‌کنیم و هورتی بالا می‌کشیم! سه تنگ هم دوغ ترش روش! از این بابت هیکلی به هم زده‌ایم یکِ یک! اما عموپسرجون دعانویس محله به ما گفته برای ناراحتی روحی و روانی باید درینگ درینگ موسیقی گوش کنیم! لیکن در خاور بلاد قیاس‌آباد صوت و چهچه بلبل منکراتی است چه رسد به آوای سیم و پوست و چوب! مقامات عالیه در این فقره می‌فرمایند: «درمون ناراحتی روحی و روانی کنسرت موسیقی نیست.» این جور آدم‌ها به جای دیدن و شنیدن کنسرت باید کنسرو بخورند! درمون هرنوع بیماری از این قماش کنسرو است! اما ما هم قند داریم و هم فشار! کنسرو میوه جات با مزاج ما سازگار نیست. کنسرو حبوبات هم بادآوره! ما روده مون بادیست! مانده‌ایم چه کنیم؟ شما پسرعمو اگر در این باب نظری دارید بفرمایید تا به کار ببندیم بلکه افاقه‌ای شود! فدای شما شکربگ.»
شکربگ جون! نامه پرمهر و محبت شما رسید، خواندیمش و ملتفت شدیم که جریان از چه قراره. به شما توصیه می‌کنیم روزانه یا شبانه بروید در دارستان‌ها و بیابان‌های آن دیار دایره تنبک بزنید دور از چشم اغیار و سیرِ دل برقصید و حال کنید! یا اگر اهل کوه گشت و دشت و دمن نیستید در پستوی خانه یک دانسینگ درست کنید و نم نمک برقصید. رقص و سماع صوفیانه نه منکراتی! این بهتر از اونه که کنسرو بخورید و قندتون بره بالا یا دور از جون باد توی معده و روده تون تلنبار بشه و کار به جای باریک بکشه! این توصیه را امتحان کنید بد نیست! تا بعد! پسرعموتون قلی‌بگ.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004