شما اینجا هستید: خانهطنزخاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا(77)

خاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا(77)

یکشنبه, 05 شهریور 1396 ساعت 12:16 شناسه خبر: 2847 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سازمان علمی- فرهنگی ملل «یونسکو» از ما «قلی‌بگ» دعوت کرده بودند تا در همایش جهانی پدیده‌ای به نام فُش=دشنام در ساختار ادبیات فرهنگی- اجتماعی اقوام سخن‌رانی کنیم! رفتیم و در آن همایش سخن‌رانی خودمونو اختصاص

دادیم به این پدیده در بلاد قیاس‌آباد سفلا و توابع و شرح مبسوطی در این فقره بیان کردیم که: در قیاس‌آباد ما انواع و اقسام فُش داریم! اعم از آبدار و خشک و ولرم! به این نمونه‌ها:
فُشای وکالتی: که بر دو نوع‌اند: یکی این‌که شما از جانب کس یا کسانی ماموریت می‌گیرید و از جانب او می‌روید کسی دیگر را با چند نوع فش سفارشی می‌نوازید؛ نوع دوم، فُشی است که از جانب وکیل‌المله‌ها که در مسند وکالت و قانون‌گذاری هستند نسبت به دیگرون صادر می‌شود، از جمله نسبت به کسانی که مدعی وزارت و صدارت هستند. این فُش‌ها البته از نوع چارواداری نیست، از نوع قانون‌مداری است که در این جاه و جایگاه رایج و مرسوم است! فُش دهنده در این فقره هیچ ابا و اکراهی نداره!
از دیگر انواع فُش‌ها هم نوعی هست که به آن فُش محبتی- مرحمتی گفته می‌شود و آن ویژه بزرگان است که در حق عامه مردم و یا مسئولان و متولیان امور جاری می‌شود. این نوع فُش تحبیب است و نه تهدید! با این نوع فُش گاهی بزرگان خردسالان را می‌نوازند و می‌گویند: ای پدرسوخته! بعد از این جمله بچه مورد نظر را می‌بوسند! پدر سوخته چه بزرگ شده؟ و بعد دستی با محبت رو سر بچه خردسال می‌کشند!
نوع دیگری هست که فُش روایتی است! شما خودتون فُش رو از خودتون صادر نمی‌کنید  بلکه می‌گویید: ناصرالدین شاه قاجار عموم مخاطبین خودش رو با فُش می‌نواخته مثلاً می‌گفته: «به اون پدر سوخته بگویید که دست از این پدر سوخته‌بازی‌ها برداره و الا کاری به روزگارش می‌آریم که استخون‌های باباش در قبر به لرزه بیفتند!» این نوع فش از اون سلطان صاحب‌قران برای بعضی از مقامات دیار قیاس‌آباد به ارث مانده و گاه و بیگاه از تریبون‌های رسمی بر زبان ایشان جاری و ساری می‌شود!
در همین فقره انواع دیگر فُش‌ها را ردیف کردیم مانند: فُش‌های سیاستی! فش‌های مدیریتی و ریاستی! فش‌های هدایتی جهت رهنمون کردن عامه به راه خیر و صلاح! فُش‌های خجالتی: در این نوع فُش طرف با گزیده‌ترین فش‌های آن‌چنانی از خجالت مخاطب در می‌آد! فش‌های کفایتی: در این نوع فش اگر دیگرون طرف مورد نظر ما رو فش بدهند دیگر لازم نیست ما خودمون رو آلوده این کار کنیم! فش‌های رقابتی! که ویژه‌ی انتخابات و این‌جور کارهاست! که سبک و سیاق ویژه خود را داره! فش‌های خساستی: که طرف در این کار آن‌قده خسیس است که در فش‌گویی هم خساست به خرج می‌دهد، با پدر و مادر و گاهی خالوو خاله بسنده می‌کند و دیگر آبا و اجداد طرف مقابل را نمی‌شوره!
خلاصه از هفتاد و هفت نوع فُش رایج در بلاد قیاس‌آباد نام بردیم،کاربرد هریک را شرح مفصلی دادیم و در نهایت مورد تقدیر و تشویق حضار در همایش قرار گرفتیم! به تدریج هریک را خواهیم نوشت! تا بعد!

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004