شما اینجا هستید: خانهطنزکارگران مشغول خوابند!

کارگران مشغول خوابند!

سه شنبه, 04 مهر 1396 ساعت 12:18 شناسه خبر: 2911 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره-422: درست است که از قدیم و ندیم گفته‌اند: «عجله کار شیطان است.» و یا «یک نیش ترمز بزن و هزار افسوس مخور» ولی خدا وکیلی یک مقدار سرعت عمل و دست جنبانیدن در انجام برخی امور بد نیست و جای دوری نمی‌رود. چون اصلاً خدا را خوش نمی‌آید پروژه‌ای را که مثلاً با آجر گَری 3 تومنی شروع کردیم با آجر ایتال 600 تومنی تمام کنیم! البته از این نمونه‌ها در مملکت فراوان داریم و آن‌جایی که ما افاضه کردیم «کلنگت را زمین بگذار!» هیچ‌کس گوش نکرد و دوستان کماکان به کلنگ‌زنی ادامه دادند.


حالا هم حکایت یک پل رو گذر در ولایت ماست که الان سال‌هاست پروژه‌ی احداث آن کلید خورده ولی فعلاً اثری از پیش‌رفت یا تکمیل در آن رویت نمی‌شود و یا دست‌کم ما چیزی نمی‌بینیم!
هرچند خلق‌الله برای افتتاح چنین پل‌هایی که با جان مردم هم ارتباط تنگاتنگ دارد هیچ عجله‌ای ندارند ولی اگر کل مسافت این پل را با تمام مخلفات و کش و قوس‌ها و بالا و پایینش 1000 متر یا همان یک کیلومتر در نظر بگیریم، با توجه با مسبوق به سابقه بودن اطاله‌ی ساخت‌و‌ساز در ولایت ما این پروژه‌ی شیرین ده سال طول می‌کشد. یعنی اگر این پیمانکار محترم ساخت پروژه‌ای مثل دیوار 10 هزار کیلومتری چین را دست می‌گرفت دقیقاً صد هزار سال طول می‌کشید که دیوار را فرش انداز تحویل چینی‌ها بدهد!
علی‌ای‌حال از آن‌جا که اطاله‌ی این پل روگذر علاه بر خطر تصادف، مرگ و میر، زخم و زیلی شدن مردم باعث افزایش مصرف سوخت و اتلاف وقت خلق الله نیز می‌شود، دلایل احتمالی اطاله‌ی ساخت آن مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ نتیجه‌گیری و استتنتاج فلسفی با خودتان ... بیل که به کمرتان نخورده است؟!
الف) پایان باز: اولین احتمال در طولانی شدن ساخت برخی پروژه‌ها الهام گرفتن از رویکرد پایان باز یا همان فرآیند باز فرجام ( مثل فیلم‌های اصغر فرهادی) می‌باشد. یعنی در ابتدا فقط ساخت پروژه شروع می‌شود علی برکه الله و به مرور برای ساخت مراحل بعدی تصمیم‌گیری می‌شود که مثلاً روگذر ساخته شود یا زیرگذر یا تونل؟! دو بانده باشد یا چهار بانده؟ حتا شاید در اواسط کار به این نتیجه برسیم که نیاز به روگذر و زیرگذر و ... نیست و کار با یک میدان حل می‌شود! 
ب) شرط‌بندی پیمانکار: همیشه قرار نیست سریع‌ترین‌ها، بالاترین، قوی‌ترین‌ها در کتاب گینس ثبت شوند. المپیک که نیست. شاید پیمانکار با کسی شرط‌بندی کرده این پروژه را در طولانی‌ترین زمان ممکن تحویل بدهد و رکورد بزند.
پ) شکوفایی طبع شعری: این روزها شاعران جوان راجع به هر موضوعی شعر می‌سرایند. از چاک دیوار و سوراخ‌های نان سنگک گرفته تا انرژی هسته‌ای و برجام و ... شاید دوستان با اطاله‌ی ساخت این پروژه‌ها قصد جانمایی ادبیات در فرهنگ ساخت‌وساز دارند. به قول شاعر «دوباره صبح شد و به دیواره‌های خاکستری پل، یک «صبح‌تان انوشه» بدهکار می‌شوم. عادت کرده‌ام به تماشای ستون‌هایی که خاموت‌های زنگ‌زده را التماس می‌کنند؛ این‌جا فقط غروب لبخند می‌زند به کلاهی که روی سر هیچ آرماتوربندی جا خوش نکرد و کارگرانی که مشغول خوابند و هرگز نمی‌پرسند ساعت‌های کاری پیمانکاران رو به کدام نصف‌النهار کوک می‌شوند؟!»

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004