شما اینجا هستید: خانهطنزسواد دیجیتال؛ تعطیل!

سواد دیجیتال؛ تعطیل!

چهارشنبه, 12 مهر 1396 ساعت 09:15 شناسه خبر: 2929 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

چی فکر می‌کردیم، چی شد؟! یعنی از این بدتر و دردناک‌تر امکان نداشت. باورتان می‌شود جماعتی که در تمام مدت شبانه‌روز و در کوچه و خیابان سر به زیر هستند و سرشان با گوشی هوشمندشان گرم است، کشوری 80 میلیونی که ملتش تاکنون فقط از یک اپراتور170 میلیون سیم‌کارت خریداری کرده‌اند، خلقی که غذا را قبل از فرستادن به معده و روده بزرگ ابتدا به اینستاگرام و تلگرام می فرستند؛

مردمی که عکس سلفی با مرده و زنده و تصادفی و جاسوس و .... برایشان یک باید است؛ مخلص کلام ملتی که لحظه‌ای اتمام بسته اینترنتی‌شان را برنمی‌تابند و آن را از نان شب واجب‌تر می‌دانند، نمره سواد دیجیتال شان 12 باشد؟! البته دوازده از بیست نه بلکه دوازده از صد! چگونه باور کنیم مردمی که وقتی پای دستگاه عابر می‌ایستند، ژست کار کردن با دم و دستگاه‌های ناسا را می‌گیرند و یا با ارسال عکس و فیلم از نوشته‌های پشت نیسان و کشتن حیوان و ... خود را فعال عرصه‌ی رسانه می‌نامند، نمره سواد دیجیتال‌شان این قدر خجالت‌آور و افتضاح باشد؟! نَقل یک نمره و دو نمره هم نیست که با سفارش و پارتی و اعتراض به نمره، کار را پیش ببریم و آبروی رفته را جوی برگردانیم. کار از خرک در رفته است. اصل خبر به روایت نشریات...
معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال گفت: «بررسی‌های مرکز فضای مجازی نشان می‌دهد به‌رغم این‌که ضریب نفوذ اینترنت و گوشی‌های هوشمند در ایران بالای ۵۰ درصد است و پا به پای دنیا پیش رفته ایم، اما متأسفانه دانش و سواد دیجیتالی مردم در سطح بسیار پایینی است به شکلی که طبق گزارش رسمی مرکز ملی فضای مجازی از صد نمره ۱۲ نمره بیش‌تر نیست که این عدد بسیار نامناسب است». وی افزود: «نحوه‌ی کارکردن با موتورهای جست‌وجوگر، نحوه آگاهی مردم از تراکنش‌های بانکی، نحوه‌ی کسب اطلاعات از شبکه‌های اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی، فریب‌های فضای مجازی و کلاه‌برداری‌های اینترنتی و از موارد بررسی‌های مرکز ملی فضای مجازی است.»
من فکر می‌کنم بخشی از این نمره پایین برمی‌گردد به ماهیت افرادی نظیر عمو سیفی و شاهکارهای‌شان نظیر روغن زدن به پشت فلاپی جهت جلوگیری از قیژ قیژ، انتقال اطلاعات از یک لپ تاپ به لپ تاپ دیگر با کات کردن توسط کلیک راست موس و اتصال موس به لپ تاپ دیگر و پیست دادن و ... که در نوع خودش بی‌نظیر است!
البته این را هم بگوییم که پرچم عمو سیفی خیلی بالاتر از پرچم افرادی است که هشت برابر عمو سیفی تحصیلات دارند ولی با یک تماس تلفنی ساده و رفتن پای عابر بانک در یک وعده سه بار از حساب‌شان برداشت می‌شود و سه روز بعد متوجه می‌شوند! طرف نصف عمرش را در فضای مجازی گذرانده است و روزی هشتصد بار اسم و عکس پروفایل تلگرامش را تغییر می‌دهد ولی وقتی اعتبار سیم کارتش تمام می‌شود آویزان این و آن می‌شود که بروند از مغازه برایش شارژ بخرند! یعنی تلاش‌های چهار ساله رامبد جوان و مهران مدیری در معرفی ستاره هفت هشتاد و سایر برنامه‌ها برای انجام امورات اینترنتی را عین چای نپتون داخل نفت سیاه زده است و درآورده است. وقتی هم از رمز دوم کارت بانکی برایش صحبت می‌کنید، انگار از رمزگشایی دی ان ای موجوات فضایی صحبت می‌کنید و خودش را به نفهمی می‌زند! با وجود  اینباز جای شکرش باقی است که در تعیین میزان سواد دیجیتالی خلق‌‌الله، آزمون تئوری و عملی و سوال و جواب در کار نیست و دوستان به همان بررسی‌های کتابخانه‌ای و میدانی بسنده کرده اند وگرنه یک چیزی هم به فضای مجازی و دنیای دیجیتال بدهکار می‌شدیم!

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004