شما اینجا هستید: خانهطنزخاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا (84)

خاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا (84)

دوشنبه, 01 آبان 1396 ساعت 09:34 شناسه خبر: 2975 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

جناب استاندار،  آقا بِرار!

- ... و چنین عریضه کند قلی‌بگ (به حضور جناب دکتر خادمی والی استاندار)! پس از عرض سلام و ادب بسیار و از آن‌جا که ایشان هستند از خود (الوار)؛ پس قلی‌بگ به وی می‌گوید:

(بِرار) لطف کن و مرور نما از سر تأمل که در چه حال و احوال‌اند مردمان این دیار؛ به لحاظ رقم و عدد و آمار؛ اون‌گاه در خواهی یافت که چه گونه و چه سان است این کار؛ و چه حیرانند و سرگشته جمله جوانان این دیار؛ در وادی کویر؛ تشنه و بی‌کار؛ می‌دوند در جست‌وجوی جوهر مردانگی که گفته‌اند نامش هست شغل و مشغولیات یعنی(کار)؛ لیک این دوندگی ماراتن‌وار حاصلی ندارد جز پندار؛ ز این قماش جوانان؛ هستند اندرون هر خانه دو به دو- سه به سه و چهار به چهار؛ که البته هستن کم‌کمک در حال فرار؛ و کوچ چلچه‌وار از یمین و یسار؛ برای دست‌یابی ممر معاش در این روز و روزگار کژمدار!
جناب استاندار! آقا بِرار! گر گذر کنی به تهران این شهر پر آوازه و سحرکننده و سحار؛ ز این طایفه و ایل و تبار؛ می‌بینی گروه- گروه ایستاده در گوشه‌و کنار؛ از آزادی و انقلاب تا بازار؛ صف به صف کومه بسته‌اند با حال زار و نزار؛ زُل زده در بیم و امید بر اتول‌های تند و چابک و رهوار؛ تا کی، کسی ندا دهد آهای‌ی‌ی- لرستانی‌های بی‌نوا و بی‌کار؛ دو سه نفر می‌خواهیم برای بارگیری یک انبار!
وای چه غوغای می‌شود جناب استاندار! چه هجومی می‌برند لرهای تحصیل کرده ‌و سلحشور بر آن صاحب‌کار؛ برای به دست آوردن سی‌ شی و صنار؛ و بر دوش می‌کشند کیسه‌های پر از حبوب و غله، خروار خروار؛ یا له می‌شوند در این کارزار، زیر پای‌افزار؛ یا مدفون در زیر دیوار و آوار!
بله جناب استاندار! هست در این خطه درد و رنج بسیار؛ که اگر قلی‌بگ قیاس‌آبادی کند شمار؛ می‌برد از جناب‌عالی حوصله و صبر و قرار؛ لیک هستیم ما مردم لر و لرتبار؛ همواره دل‌خوش و خوش‌بین و امیدوار؛ که خصلتی است از سادگی الوار؛ که حل شود این مشکلات در عمل، نه با دروغ و شعار؛ که از این پدیده‌های نابه‌هنجار شنیده‌ایم در ایام ماضی بسیار بسیار؛ ایدون باد این آرزوی نه چندان دشوار! تا بعد...
   ادامه دارد...

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004