شما اینجا هستید: خانهطنزبارش افکار در حمام و یارانه‌ی بابک زنجانی!

بارش افکار در حمام و یارانه‌ی بابک زنجانی!

پنج شنبه, 11 آبان 1396 ساعت 10:08 شناسه خبر: 3006 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

امروز اگر حال و حوصله داشته باشید و تنبلی نکنید قصد دارم شما را با یکی از مکان‌های معتبر علمی که از دیرباز مامن دانشمندان و مخترعین جهان بوده، آشنا کنم.

«حمام عمومی!» بله حمام عمومی...  این که فکر کنیم حمّام‌ها در گذشته فقط جای شست‌وشو و استحمام بودند، چندان درست نیست و برخی اختراعات و اکتشافات و بارش افکار در همین مکان پاکیزه و تمیز یعنی حمّام رخ داده است. مشهورترین و معروف‌ترین آن‌ها نیز، کشف بزرگ علمی توام با فریادهای «اورکا اورکای» جناب ارشمیدس است که کاشف به عمل آورد که هر جسمی که در آب قرار گیرد به اندازه‌ی آبِ هم حجمِ خودش سبک‌تر می‌شود.(البته پیش خودمان بماند که در آن زمان کلی هم حرف و حدیث پشت سر ایشان مطرح شد و او را سین جین کردند؛ حتا شایع است که چند روزی را هم به خاطر این کشف حجاب در کمیته‌ی انضباطی سپری کرده است!) در سال 1967 هم مخترعی به نام «جان شپرد بارون» در حال دوش گرفتن طرح اولین دستگاه ATM جهان به ذهنش خطور کرد. چند سال قبل نیز «گریم اوبری» قهرمان دوچرخه سواری در زمان حمام گرفتن به طراحی یک دوچرخه جدید غیرمعمولی پرداخت و امیدوار است بتواند با آن رکورد سرعت زمینی را بشکند. علی‌الظاهر جناب مولوی حق داشت که می‌فرمود: «نقشه‌هایی کاندرین حمام‌هاست!» منتهای قضیه آدم باید حواسش را جمع کند و این نقشه‌ها را رمزگشایی کند و از وقتش در حمام به نحو احسن استفاده کند؛ نه مثل عمو سیفی (سرایدار مفخم مدرسه ما) که موقع حمام کردن فقط آواز می‌خواند! البته از روزی که اعلام کردند یارانه ثروتمندان قطع خواهد شد ایشان کمی قاطی کرده است و در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند و وقت حمام سه سوته خودش را گربه شور می‌کند و خلاص... ناگفته نماند این بنده خدا هم مثل ما هشتش گرو نه است ولی معتقد است که ثروتمند واقعی کسی است که قرض ندارد! فلذا فکر می‌کند یارانه‌ی ایشان هم به‌زودی مثل یارانه بابک زنجانی و اعوانش قطع خواهد شد! بگذریم ...
با توجه به مقدمه‌ی فوق و موقعیت استثنایی علمی حمام و امکان بروز استعدادهای بالقوه برخی افراد در حین استحمام، به شیوه‌ی مالوف و رسم معهود پیشنهاداتی در خصوص استفاده بهینه از حمام ارائه می‌شود:
الف) یارانه‌ی حمام: پیشنهاد می‌شود به منظور شکوفایی استعدادهای ناشکفته، یارانه حمام به افرادی که احتمال به منصه ظهور رسیدن استعدادهای بالقوه‌شان وجود دارد تعلق گیرد تا به جای گذران وقت در کتابخانه‌های عمومی، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه‌ها و اندیشکده‌ها، وقت بیش‌تری را در حمام بگذرانند.
ب) بارش افکار در حمام: توصیه می‌گردد در کف شهر حمام‌های عمومی مدرن دارای خزینه‌های شیک و مدرن احداث شوند تا دوستان نخبه در کنار هم، علاوه بر تبادلات افکار علمی با یک‌دیگر، زیر مشت و مال دلاکان شیرین سخن از افاضات ایشان هم بی‌بهره نمانند و بارش افکار رونق بگیرد.
پ) اشتغال‌زایی: بی‌شک یکی از گرفتاری‌های عمده دولت‌ها معضل بی‌کاری است. با احیای حمام‌های سنتی مثل حمام راحت‌آباد و نواب تهران و... زمینه‌ی اشتغال برخی از بی‌کاران به صورت صندوق‌دار، دلاک، تون چی یا تونتاب ، مشتمالچی، جامه‌دار و فروشندگان روشور، لیف و کیسه و شامپوی زرد یک نفره و ...  فراهم می‌شود.
امید است با اتخاذ تصمیمات اصولی شاهد بازگشت حمام‌ها به جایگاه رفیع علمی خود باشیم و رمزگشایی از اسرار علمی و خطور افکار بکر به ذهن افراد رونق یابد و علاوه بر مالیدن پوزه‌ی بی‌کاری به تونی حمام، زمینه کشف و ابداع رویکردهای نوین و نوظهور نیز فراهم شود. عافیت باشید...

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004