شما اینجا هستید: خانهطنزخاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا (88)

خاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا (88)

شنبه, 27 آبان 1396 ساعت 10:00 شناسه خبر: 3045 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

لوری و لورستانی جمله‌اند بی‌کار

 


نامه‌ای به دستمان رسیده است از خالو قیاس‌بگ که هست از تبار لور و لورنژاد و لورتبار؛ و چنین مرقوم داشته‌اند که عرض شود به حضور قلی‌بگ خواهرزاده‌ی نازنین و نازار؛ حال ما را اگر خواسته باشید ملالی نیست جز دوری دیدار؛ به امیدی که تازه گردد چون پار و پیرار؛ آری قلی‌بگ جون پیش از این گفته بودیم و باز می‌کنیم تکرار؛ که حال ما مردمان این بلاد و دیار؛ هست هم‌چون زمان شاه‌بابای قاجار؛ یک عده هستیم چوپان و گله دار؛ یک عده برزگر و گندم و جوکار؛ یک عده در حال پرسه‌ی بیهوده در کوچه‌ و بازار؛ یک عده آواره از شهر و دیار؛ در پی گمشده‌ای که نامش هست کار؛ یک عده راهی تهران و کرج و اصفهان و خوانسار!
بله... قلی‌بگ کبی و ضغی و دخی و نگار و هم‌چنین قباد و برزو و حسن و مازیار؛ لشکری تشکیل داده‌اند مسما به لشکری بی‌کار؛ لیک به جای گرزو سپر و فلاخن و تیربار؛ همه از دم شاعر شده‌اند و می‌سرایند اشعار؛ شعر در وصف زیبایی بهار؛ یا در وصف مرغ تخم‌گذار؛ و یا در اوصاف کلاغ و روباه مکار؛ که چگونه قالب پنیر زاغک را ربود و زد به چاک و فرار؛ شعر با تم‌مایه‌ی آب و خاک و بلوط و چنار؛ یا سپید و آزاد چون کشک و مشک و درهم و دینار؛ یا کویر و آب و عقرب جرار؛ اما ای قلی‌بگ ما می‌گویم به این تیپ و لشکر بی‌کار؛ کسی نخورده است با شعر و شعار شام و چاشت و نهار؛ از ما مرتب اصرار؛ از آنان مرتب انکار؛ که می‌گویند هستن در این فقره ناچار!
جمله می‌گویند: آهای مسئولین قیاس‌آباد هوار؛ نیست در لورستان ما، کار؛ از بی‌کاری شده‌ایم شاعر اشعار؛ و می‌سرایم با حال زار و نزار غزل و دوبیتی و مثنوی بسیار؛ با واژگانی همانند وامونده و سرخورده و سربار؛ در میان مردمان لور و لورتبار؛ تا به کی خدا داند و خالق و ستار! تا بعد...
ادامه دارد...

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004