شما اینجا هستید: خانهطنزاختلاس خرد و کلان!

اختلاس خرد و کلان!

پنج شنبه, 30 آذر 1396 ساعت 09:06 شناسه خبر: 3144 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سابق بر این امکانات کم‌تر بود، خلق‌الله اگر جمله‌ی پندآموز یا حکیمانه‌ای افاضه می‌کردند، چند سال طول می‌کشید تا به گوش و رویت همگان برسد.

اما الان کافی است شما لب تر کنید، فردا صبح تیتر تمام نشریات و سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی می‌شود آن هم با روتوش و واشر اضافی و سایر مخلفات... جناب آقای «هیوز» که خودمان هم نمی‌‌دانیم چکاره بوده و چه ارتباطی با فیوز داشته در جایی افاضه کرده «زیاد زیستن تقریباً آرزوی همه می‌باشد ولی خوب زیستن آرمان یک عده معدود...»
هر چند ما برای حرف قدما و حکما و صاحبان خرد احترام خاصی قائل هستیم ولی جسارتاً باید به عرض جناب آقای «هیوز» برسانیم عجالتاً این روزها ملت در عوض آرزوی زیاد زیستن در آرزوی کسب مال زیاد هستند و برایشان هم چندان مهم نیست که این مال چطور و از کجا به دست می‌آید و آیا عمرشان کفاف خرج کردن این چند هزار میلیارد را می‌دهد یا نه؟!  فلذا دور عرق جبین و کد یمین و این داستان‌ها را قلم کشیده‌اند و روی به اختلاس آورده‌اند آن‌هم اختلاس کلاسیک و سیستمی در حجم گسترده و گینس محور! (این کلمه با اجازت از محضور دوستان فرهنگستان و ادب پارسی زاییده‌ی ذهن خلاق حقیر می‌باشد) تا جایی این هفته نصف نشریات مملکت از فساد در سیستم اقتصادی و اختلاس‌های گسترده تیتر زده بودند.
هر چند به قول عمو سیفی (سرایدار مفخم مدرسه ما) تا اختلاس سازمان یافته و رسوخ فساد در سیراب شیردان و سایر لایه‌های  اقتصاد سال‌های نوری فاصله داریم چرا که با وجود این همه اختلاس و دزدی از بیت‌المال، هنوز به اندازه کافی پول در خزانه مملکت هست که هزینه 300 میلیاردی شعبده‌بازی و جادوگری مدیران تیم‌های سرخابی پایتخت هم از جیب خلق‌الله و خزانه دولت پرداخت شود. در جریان هستید که جادوگری فقط مختص خط دروازه و گل نخوردن تیم نیست چرا که هدر دادن بیت‌المال برای تیم‌های سرخابی و پرداخت هزینه‌ی قلیان و لباس مارک و بند ابرو کردن و شب زنده داری بازیکنانی که در چند دههی اخیر هیچ افتخاری برای مملکت کسب نکرده‌اند کم‌تر از جادوگری و سحر نیست!
بگذریم... به هر روی به منظور جلوگیری از هرج و مرج در مقوله اختلاس و بیراهه نرفتن مقوله اقتصاد از سامان اختلاس، چند پیشنهاد ماریناد شده، گرما دیده و فراسودمند در این خصوص ارائه می‌گردد:
الف) اختلاس خرد و کلان
پیشنهاد می‌شود زین پس به جای تدریس «اقتصاد خرد و کلان» در دانشگاه‌ها، «اختلاس خرد و کلان» تدریس شود تا مشکلات و تبعات ناشی از ناآگاهی از ضرورت اختلاس در جامعه کاسته شود و فرآیند اختلاس به صورت سیستماتیک بدون آسیب رساندن به سایر بخش‌های اقتصادی در فاز اجرا قرار گیرد. 
ب) تاسیس وزارت اختلاس:
چندی قبل به منظور گسترش فرهنگ ورزش در کشور هندوستان «وزرات یوگا» تاسیس شد. در مملکت خودمان نیز عده‌ای پیشنهاد تاسیس وزارت‌خانه‌ای برای منابع طبیعی داده‌اند. پیشنهاد می‌شود با تاسیس وزارت اختلاس و تخصیص منابعی جهت اختلاس‌های منطقی و هدفمند، جلوی اختلاس‌های جزیی و دست و پا گیر گرفته شود تا افراد بابت چند هزار میلیارد اختلاس مختصر آواره دیار غربت نشوند و مجبور نباشند جوابگوی پلیس اینترپل و ... باشند. مردم آبروی‌شان را که از جوی آب پیدا نکرده‌اند!
تخصیص بودجه اختلاس:
در نهایت پیشنهاد می‌شود به منظور کارآیی بیش‌تر و استفاده‌ی بهینه از بودجه، در هنگام تخصیص و تنظیم بودجه جاری مملکت مبلغی نیز بابت اختلاس دیده شود. لااقل با این رویکرد مدیران سالم مملکت گوشی دستشان می‌آید که چقدر از بودجه را باید به زخم اقتصاد و گرفتاری‌های مردم بزنند و قالب پروژه‌ها را به اندازه‌ی بودجه باقی‌مانده گز می‌کنند؟!

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004