شما اینجا هستید: خانهطنزبِنگر عجایب سما را!

بِنگر عجایب سما را!

دوشنبه, 11 دی 1396 ساعت 10:54 شناسه خبر: 3183 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

والله اگر دو هزار سال پیش خلق‌الله برای دیدن عجایب رو به آسمان می‌کردند و پهلوی بغل دستی‌شان را با سقلمه سوراخ می‌کردند که داداش «بِنگر عجایب سما را»؛ الان دوره و زمانه پشت رو شده و با رویت سکانس‌های ابر مشعشع و سوفسطایی در صدا و سیما باید گفت:«بنگر عجایب سیما را!»


هر چند رسانه میلی در خلق سکانس‌های بدیع و ماندگار به ویژه در ژانر نوپدید سانسور، ید طولایی دارد ولی خدا وکیلی آبتنی با کت و شلوار در استخر و جکوزی نوبر است؟! یعنی بعد از پخش زنده و مستقیم مراسم قرعه‌کشی جام جهانی که با رایزنی‌های سردار آزمون و هم کاری مجدانه سرکار خانم ماریا کوماندنایا در پوشیدن لباس‌های مجلسی سنگین، ملت در حال آشتی با رسانه‌ی ملی بودند که عزیزان در سریال لیسانسه‌ها با نمایش سکانس آبتنی با کت و شلوار در آب، مرزهای خلاقیت و نوآوری را کیلومترها جابه‌جا کردند و افق‌های جدیدی در بازارچه سرپوشیده صدا و سیما خلق کردند!
البته ما در مملکت رخدادهای عجیب و غریب کم نداریم. مثلاً وقتی چند سال قبل جکت نفتی 1850 تنی چند صد میلیون دلاری به درون آب دریا سقوط کرد و برای همیشه به گنجینه‌ی اعماق خلیج فارس پیوست و مهمان ناخوانده‌ی آبزیان پهنه‌ی آبی جنوب کشورمان شد، همه رویشان را برگردانند و سوت زنان دریا را به سمت ساحل ترک کردند! انگار نه انگار که اتفاقی افتاده است. تازه کلی هم ذوق کردیم که در این حادثه به کسی آسیب نرسید! به قول عمو سیفی «جکت پیدا می‌شه ولی دوست خوب پیدا نمی‌شه!» حالا گم شدن دکل نفتی، پرداخت سود 89 درصدی یکی از موسسات به سپرده‌گذاران، استعفای دسته‌جمعی هیئت رسیدگی به تخلفات ثامن‌الحجج، فرار یکی از متهمان 500 میلیاردی صندوق ذخیره‌ با هواپیما (البته با ظاهر شیک و مجلسی و در ردیفVIP) و ... که جای خود دارد!
آخرین شاه‌کار و شگفتانه در عرصه‌ی پوشاک نیز هنرنمایی دوستان در مسابقات آسیایی کبدی در گرگان بود که «سامپراچ فوچو» مربی مرد تایلندی را با روسری به سالن محل برگزاری مسابقات بانوان فرستادند و بعد هم خبرنگاران و عکاسان به روسری این بنده خدا پیله کردند و داستان بیخ پیدا کرد. تا جایی عمو سیفی (سرایدار مفخم مدرسه ما) در پیام توئیتری خطاب به مربی تایلندی نوشت: «فوچوی عزیز...  بگذار به حجابت پیله کنند؛ فردا این تویی که پروانه می‌شوی!» جالب‌تر این‌که پس از این ماجرا دست اندرکاران ورزش کبدی مملکت به جای پرداختن به اصل ماجرا و پذیرش اشتباه، به لطایف‌الحیل متوسل شدند تا اصل داستان را با ماست بدون پالم و کم چرب لاپوشانی کنند. از لعنت فرستادن بر«توماس گلن» مبدع فتوشاپ و لرزاندن تن «جان استروگنوف مخترع دوربین عکاسی» در گور گرفته تا اظهار نظرات سوفسطایی نظیر تلاش یک عکاس در دادن روسری به مربی تایلند و زیر سوال بردن مسابقات، داشتن مجوز از سوی وزارت ورزش، ابتکار مربی تایلند، حضور چند ثانیه‌ای در سالن و ... ! فقط کم مانده بود اعلام کنند این مربی اصلاً مرد نبود و مدارکش هم موجود است! به قول شاعر «دیدم بسی عجایب چون تو عجب ندیدم» مرد حسابی به جای این همه صغری کبری چیدن و آسمان ریسمان بافتن  یک کلام واقعیت را می‌گفتید و خلاص... به قول شاعر «این روسری تا از خر شیطان پیاده شود/ هزار رنگ می‌شوم/ و من/ خجالت خود را گردن کوررنگی چشم‌های تو می‌اندازم!» روزگارتان انوشه...

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004