شما اینجا هستید: خانهطنزخاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا(95)

خاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا(95)

پنج شنبه, 21 دی 1396 ساعت 08:49 شناسه خبر: 3214 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 یادش به خیر املت و خاگینه‌ی پربار

یادش به خیر اون روز و روزگار؛ اندر این دیار که مرغکان تخمی و تخم‌گذار؛ بدون فیس و افاده شعر و شعار؛ متین و وزین و سنگین و با وقار؛ باحوصله و با صبر و قرار؛ می‌کوبیدند نوک محکم بر دهان استکبار؛

در تولید تخم‌مرغ از پاییز و زمستان تا بهار؛ می‌گذاشتند تخم‌های یک زرده و دوزرده و مغزدار؛ در جهت رفاه حال مردمان قیاس‌آباد فقیر و تهی‌دست و ندار و درباب تعادل قیمت در بازار بهای هر دانه‌اش بود دو تومان و ده شاهی و هفت صنار و چه می‌خوردند این مردمان همه از دم املت و خاگینه و نیمرو پربار! همراه با نان سنگک و پیاز و نازدار! بی‌خیال از غم و غصه و گرانی هر نوع کالا در بازار؛ اعم از برنج و روغن و نقل و نبات و گوشت گوسفند پروار!
و اینک مرغکان به ناز آمده‌اند؛ ناز و نوز فراوان و بسیار! که خسته شده‌ایم از این آشفته بازار و عرض می‌کنیم به حضور قیاس‌آبادی‌ها اعم از خانم و آقا؛ خُور، برار! که دیگر دور تخم ارزانمان کشیده‌ایم دیوار؛ همراه با نرده و سیم‌های خاردار و اونجا تخم می‌گذاریم، تخم‌های گران و ارزش‌دار که قیمت هر دانه‌اش هست یک اسکن سبز به عدد هزار؛ تا مردمان قیاس‌آباد بکشند هوار هوار از دست ما مرغ‌های تخم‌گذار!
و بگذارند و بگذرند از این ورطه‌ هم گذار و بپذیرند ما هم شده‌ایم در این فقره ناچار تا بپریم از سفره‌ی فقرا این بار و برویم رو به سوی دشت و دمن و طبیعت و کوهسار یا کنار سفره‌ی اقشار مال و مکنت پول و پله‌دار و آن‌جا بگیریم آرام و قرار تا عبرت بگیرند مقامات عالیه از این کرده و کردار؛ راه رهروان‌مان صاف و صوف باد و هموار؛ هم‌چون مرغکان تخم زرینه‌گذار!!!
تا بعد...

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004