شما اینجا هستید: خانهطنزمثلث تنوع در کشور!

مثلث تنوع در کشور!

دوشنبه, 07 اسفند 1396 ساعت 09:21 شناسه خبر: 3351 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

چند روزی گرفتار انتخابات صندوق ذخیره‌ی فرهنگیان بودیم و هرچه به دوستان می‌گفتیم که آقا ما عضو صندوق نیستیم و حق رأی نداریم باز ما را در گروه‌های تلگرامی عضو می‌کردند و می‌خواستند از نفوذ و اعتبار ما در کسب آرا حَسنِ استفاده را ببرند! بگذریم... بالاخره تنوع در صندوق ذخیره‌ی فرهنگیان هم لازم است و دوستان تازه یادشان آمده دو نفر از فرهنگیان را هم در صندوق جا بدهند! شاید شما هیچ‌کس را در دنیا پیدا نکنید که طرف‌دار یک‌نواختی و سکون باشد و از تنوع‌گریزان باشد.

اصلاً به عقیده‌ی حقیر دولت باید کاری کند که «یک‌نواختی» مثل یارانه بگیران میلیاردر انصراف بدهد و برود پی کارش و مهلت انصرافش هم تمدید نشود! اما در عوض «تنوع» تا دلتان بخواهد هوادار و هواخواه دارد... تا جایی که برخی افراد علاوه بر این‌که در طول روز چند بار لباس و مدل مو و ادکلن‌شان را عوض می‌کنند، در طول سال هم چندین بار به بازسازی و مرمت اعضا و جوارح خود می‌پردازند و اگر شهرداری رو ببینند، فکر کنم کل بنا را تخریب کنند و از نو بسازنند! البته تنوع‌طلبی و علاقه به مقوله‌ی تنوع، مسبوق به سابقه هست و در گذشته نیز مردم به این موضوع توجه بسیار داشتند تا جایی که شاعر می‌فرمود: «هر کس به طریقی دل ما می‌شکند» و بابت این موضوع خدا را شکر می‌کردند؛ چون تنوع در شکستن دل افراد زیاد بود، حوصله‌شان سر نمی‌رفت!
ماحصل این نگاه افزایش تمایل به تغییر و تحول در ادارات و سازمان‌های دولتی است که در سال‌های اخیر گسترش پیدا کرده است و همه روزه شاهد صدور بخش‌نامه‌های متنوع در ادارات هستیم. مثلاً همین آموزش و پرورش خودمان، یک روز ترمی واحدی، یک روز سالی واحدی، یک روز دور معاونت پرورشی را خط می‌گیرند، دوباره چند روز بعد آن را احیا می‌کنند، یک روز ارزشیابی توصیفی را علم می‌کنند و همه قبول می‌شوند، یک روز طناب زنی اجباری می‌شود، یک روز ژیمناستیک، الان هم بخش‌نامه کرده‌اند که مدیران مدارس باید بخشی از وجوهی را که خلق‌الله بابت کمک‌های مردمی به مدرسه فرزندشان می‌پردازند، به حساب اداره واریز کنند! فقط کم مانده به جهت صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی و کاهش آلودگی هوا امتحانات را پیامکی و اینترنتی برگزار کنند!
ضلع دیگر مثلث تنوع دولتی، غول‌‌های خودروسازی هستند که حقیقتاً این همه تنوع و ساختارشکنی در خودروهای تولید داخل مایه‌ی مباهات است. از تغییر ظاهری گلگیر و چراغ خطر و صندوق عقب گرفته تا چند حالته کردن نور چراغ پرایدهای جدید و افزایش 60 کیلویی وزن آن و ... حتا در دوره‌ی مردی که می‌خواست همه کارها را یک تنه انجام دهد، زمزمه‌ی «رشتی دوزی و استفاده از سایر هنرهای دستی در روکش صندلی‌های خودروها» مطرح بود که الحمدالله به خیر گذشت. (چون معلوم نبود بابت همین خدمات چند میلیون می‌خواستند روی قیمت خودرو بکشند. بالاخره باید یک فرقی بین خودروی رشتی‌دوزی شده با خودروی معمولی باشد!) البته دوستان با وجود این همه تنوع و دگردیسی در ساخت خودروهای جدید، دیگر نیازی به نصب کیسه‌ی هوا، تلاش برای کاهش مصرف سوخت، رفع عیب ترمز و سایر عیوب جهت جلوگیری از آتش‌سوزی و... نمی‌بینند.
ضلع سوم تنوع در بین سازمان‌های دولتی اپراتورهای تلفن همراه و خدمات سازمان ارتباطات رادیویی کشور می‌باشند که اگر کتاب گینس جا داشته باشد می‌تواند بخش کوچکی از خدمات شبانه‌روزی و تنوع در ارائه‌ی امکانات آن‌ها را چاپ کند. از آن‌جا که ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور فراوان است و صابون خدمات مخابرات به ویژه در خصوص قیمت و سرعت اینترنت و مصرف منصفانه و قیمت‌های غیرمنصفانه به تن همه خورده و همگان از ریز جزییات آن‌ها آگاهی دارند، از آچارکشی بیش‌تر این مقوله خودداری می‌کنیم.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004