شما اینجا هستید: خانهطنزافزایش عوارض سیگار و ترک کبریت!

افزایش عوارض سیگار و ترک کبریت!

سه شنبه, 15 اسفند 1396 ساعت 10:19 شناسه خبر: 3382 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

درست است که سیگار دشمن سلامتی است ولی در کنار پالتوی بلند، عینک گرد، بندلیک، موی بلند، روی سیاه، ناخن دراز، واه واه واه ببخشید اشتباه شد، سیگار در شمار ملزومات شبه روشن‌فکری نوین در جامعه‌ی ما محسوب می‌شود.

یعنی برای روشن‌فکر شدن در این مملکت، نیاز نیست لای هیچ کتابی را باز کنید، تفکر و مداقه که اصلاً صحبتش را نکنید. گوش دادن به سخن‌رانی‌ها و خواندن مقالات بزرگان هم به هیچ عنوان... فقط کافی است سیگاری گوشه لبتان بگذارید و چشمان‌تان را تنگ کنید و حرف بزنید؛ ژست روشن‌فکری مثل آب سد کبود وال از تمام سلول‌های بدن‌تان سرریز می‌شود! علت هم دارد. شما در قاب‌ عکس‌های سیاه و سفید روشن‌فکران و افراد سرشناس بر روی دیوارهای کافه‌های مملکت، هیچ‌ وقت تصویر جان وین، استیو مک کوئین، آلبرکامو و ژان پل سارتر و... را بدون سیگار نمی‌بینید. به همین دلیل بسیاری از خلق‌الله برای نزدیک ‌شدن به شخصیت‌های محبوب‌شان مجبورند در کنار پوشاک روشن‌فکری که شرح آن در بالا ذکر شد، سیگار را هم به ملزومات این پدیده اضافه کنند! البته این یک طرف داستان است و مابقی افراد جامعه که در سال 65 میلیارد نخ سیگار دود می‌کنند، اصلاً نامی از این بزرگواران را نشنیده‌اند و حالشان هم از شبه روشن‌فکری و این جنگولک بازی‌ها به هم می‌خورد! اما این را شنیده‌اند سیگار بعد از غذا می‌چسبد... فقط همین... فلذا از آن‌جایی که جمعیت هدف در مطلب امروز ما بیش از چند ده میلیون نفر است و بخش عظیمی از چرخ اقتصادی مملکت را همین دوستان یک تنه هل می‌دهند، بر خود واجب دانستیم مقوله‌ی سیگار و گرانی عوارض این محبوب غیردوست داشتنی را آچارکشی کنیم.
حقیقت امر این است که ما كه جای خود داریم، حتا آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد و مکتب اقتصادی کلاسیک هم مي‌داند كه طرح‌ها و لوایح اقتصادی باید طوری تصویب شوند که با توان مردم سازگار باشند یا دستکم با جیب مردم یک مختصر هم‌خوانی داشته باشد. آدام اسميت و كل مقامات اقتصادي كشورهاي دنيا در جریان این واقعیت هستند، الا مسئولان و نمایندگان مجلس ما! مشت نمونه خروار همین گرانی عوارض سیگار...
«در ادامه‌ی بررسی جزییات لایحه‌ی بودجه ۹۷ در بخش درآمدی با ۱۳۵ رأی موافق، ۶۶ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع عوارض سیگار افزایش پیدا کرد.»
هر چند اوضاع اقتصاد و صنعت ما با همه دنیا فرق دارد و اوضاع اقتصاد و صنعت همه دنیا هم با ما فرق دارد تا جایی که بنز و هیوندا هم به گرد استانداردهای صنعت خودروسازی ما نمی‌رسند ولی خدا وکیلی سیگار زورکی را دیگر به ما تحمیل نکنید. درست است پراید را از روی ناچاری سوار می‌شویم، ولی اجازه بدهید دستکم سیگارمان را خودمان انتخاب کنیم. با این افزایش قیمت یا باید دوباره به چپق و قلیان با تنباکوی خوانسار روی بیاوریم یا احتمالاً در چند ماه آینده شاهد افتتاح مجدد کارخانجات سیگار بهمن و شیراز و اشنو ویژه و... خواهیم بود!
باز هم دم این 66 نفر گرم که حال و روز مردم را درک کردند و رای مخالف دادند. به قول شاعر «از من پرسید: سیگار را ترک نکردی؟ گفتم: نه، کبریت را ترک کرده‌ام! سیگار را با سیگار روشن می‌کنم...»

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004