شما اینجا هستید: خانهطنزافق‌های جدید در صنعت خودروسازی!

افق‌های جدید در صنعت خودروسازی!

دوشنبه, 21 اسفند 1396 ساعت 12:37 شناسه خبر: 3392 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

بعد از سال‌ها حرف و حدیث در خصوص صنعت خودروسازی و مقایسه ناجوانمردانه و دور از انصاف خودورهای تولید داخل با لگن و فرغون و گاری و سایر یراق آلات مشابه، این هفته خل‌ الله متوجه شدند که در این سال‌ها خودروهایی سوار بودند که بنز و هیوندا هم در خواب هم به گرد آن‌ها نمی‌رسند!


در واقع بعد از اظهارات شاد جناب یکه‌زارع مبنی بر پاس نشدن استانداردهای خودروسازی ما توسط بنز و هیوندا، مدیرعامل هیوندا قصد داشت با خوردن نان و روغن ترمز خودکشی کند که جلویش را گرفتند و مدیرعامل بنز هم سه روز است لب به غذا نزده و هرکس به ایشان نزدیک می‌شود فقط جیغ می‌کشد! البته حق هم دارند. به هرحال صاحبان شرکت‌هایی که برای یک تغییر جزیی در خودرو، ماه‌ها بلکه سال‌ها تحقیق می‌کردند و یا برای برطرف‌سازی یک عیب کوچک به چند صدهزار خودرو در سراسر جهان فراخوان می‌دانند، حالا در پاس کردن استانداردهای اولیه‌ی خودروهای ما درمانده‌اند!
البته این فرمایشات مسبوق به سابقه است و چند سال قبل نیز مدیرعامل وقت گروه خودرو‌ساز  سایپا هم با بیان این‌که هیچ خودرویی توان رقابت با خودروی پراید را از نظر قیمت و کیفیت ندارد؛ افاضات کرده بودند:«اگر کشوری خودرویی با قیمت و کیفیت پراید تولید کند، ما از این محصول برای عرضه به بازار داخل استقبال می‌کنیم!» و به قول شاعر «صد زانتیا به گرد پرایدت نمی‌رسد!»
راستش را بخواهید قدیمی‌ها معتقد بودند «به حد خویش هر نقصی کمال است.» حالا در کشور ما خودروها خیلی باکمالات هستند، تقصیر آقای یکه‌زارع نیست و شرکت‌های بزرگ خودروسازی و ملت باید قدر این کمالات را بدانند. با این وجود از آن‌جا سخن گفتن در این دیار و ارائه‌ی نظرات کارشناسی فراگیر شده است، به شیوه‌ی مالوف و رسم معهود چند توصیه دوستانه افاضه می‌کنیم:

الف) مدارا با شرکت‌های بزرگ
بدون شک کمی مدارا و سهل‌گیری با شرکت‌های خودروسازی بزرگ دنیا و صدور مجوز هم‌کاری آن‌ها با شرکت‌های خودروسازی ما، به رشد اقتصادی صنعت خودروسازی جهانی کمک خواهد کرد. به هر حال خودرو، سیگار یا اسلحه نیست که توسعه صنعت آن برای نسل بشریت خطرساز باشد. بنابراین از مسئولان صنعتی کشور درخواست می‌شود یک فرصت دیگر به این شرکت‌ها داده شود تا شاید بتوانند بخشی از مطالبات ما را پاسخ‌گو باشند. البته به شرطی که قول بدهند هر چه سریع‌تر خودشان را با استانداردهای خودروسازی ما مطابقت دهند.

ب) استفاده‌ی مسئولان از خودروهای ایران خودرو
از آن‌جایی که به این خودروهای بی‌کیفیت خارجی هیچ اعتباری نیست، پیشنهاد می‌شود مسئولان محترم عطای این خودروها را به لقایش ببخشند و از خودروهای وطنی که دارای استانداردی فراتر از استاندارد دنیا هستند، استفاده کنند. به هرحال ملت راضی نیستند با استفاده از خودروهای خارجی بی‌کیفیت، جان مسئولین به خطر بیفتد!

پ) سفر مطالعاتی و تحقیقاتی:
در خاتمه‌ به منظور آشنایی با صنعت جهانی خودرو‌سازی و مقایسه تطبیقی خودرو‌های خارجی با تولیدات داخلی، پیشنهاد می‌شود مدیران شرکت‌های سایپا و ایران خودرو، طی یک سفر تحقیقاتی و مطالعاتی چرخی در کشور‌های دور و بر و همسایه بزنند و از نزدیک خودروهای روز دنیا را رصد کنند. البته کشور‌های دور‌تر را به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم؛ چرا که ممکن با مشاهده‌ی خودروهای جدیدتر، از تعجب دچار دمانس عروقی شوند و خرج روی دست شرکت بگذارند!

 *چاپ شده در سیمره444(20اسفندماه 96)

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004