شما اینجا هستید: خانهطنزحماسه‌های پارسالی

حماسه‌های پارسالی

یکشنبه, 26 فروردين 1397 ساعت 09:11 شناسه خبر: 3461 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

در سال گذشته، طبق معمول، حماسه‌ها و اکتشافات مهمی در کشورمان رُخ داد که اگر رخ نمی‌داد، خودش به تنهایی رُخداد عظیمی در این مملکت به حساب می‌آمد. بخشی از این دسته‌گل‌ها كه از جنس واردات دسته‌ بیل در سالیان گذشته می‌باشند و ذکرشان چندان دور از ادبیات نمي‌باشد، عبارتند از:

یک‌ـ با عرض پوزش بیش از حد: يك مورد كه از سال ماقبل افتاده بود داخل سال قبل، عبارت است از به وقوع پیوستن سعید طوسی؛ بدون شرح؛ شرحی از مصادر رسمی صادر نشده است.


دو ـ پرواز اجاره‌بهای الاغ: در سال گذشته کشف شد که در شهرداری شیراز در دوره‌ی قبل یعنی در دوره‌ی حاکمیت اصول‌گرایان در این شهر، چند صد میلیون تومان بابت اجاره‌ی «چند الاغ در چند روز» يعني در حد اجاره‌ي هواپیمای بویینگ، از پول شهرداری هزینه شده است.
در همين راستا، از خوانندگان محترم تقاضا داریم اگر اطلاعاتی در موردِ نژاد، جنس و محل فروش این‌گونه موجوداتِ سُم‌طلایی دارید، لطفاً ما را از دعای خیر خود بی‌نصیب نگذارید؛ باشد که در سایه‌ی خیرخواهی شما مهربانان، ما نیز به این بیزینس سودمند بپیوندیم و دعای‌تان کنیم، همانا دعای طنزپردازان که مردم را شاد می‌خواهند بیش از دعای آنان‌که مردم را می‌گریانند نزد خداوند مقبول است.

سه ـ واردات π π : در سال گذشته، 160 تن ماده‌ی بسيار آليِ pp از ترکیه به کشورمان وارد شد که جای تاسف دارد. زیرا ما با این همه مدیر کارآمد که جای‌جای این کشور را آباد کرده‌اند و هرجا که پای می‌گذارند يك پاي اين طرف و آن پای‌شان را هم کمی آن طرف‌تر می‌گذارند، چه نیازی به واردات داریم. وقتی مدیران ما می‌توانند کارایی یک الاغ را به حدی بالا ببرند که روزی چندمیلیون تومان از شهرداری شیراز درآمد داشته باشد یا با کمک تعرفه‌ی گمرکیِ یک‌صدوپنجاه درصدی، خودرو پراید را با 20 اسم مختلف پيش‌فروش مي‌کنند، آیا خودش یک رکورد مدیریتی در تولید اين‌گونه مواد نیست!؟ بنابراین، به واردات چه حاجت، با این همه رفع حاجت!؟

چهارـ عجیب‌تر از واردات: عجیب‌تر از واردات PP این است که در سال گذشته آقای سعید مرتضوی گفته است در زمان مدیریتش در سازمان تامین اجتماعی، حواسش نبوده که چکی را که حامل میلیاردها تومان اختلاس و دزدی بوده، امضا کرده است! گرچه ممكن است كساني از جمعیت هشتاد میلیونی ایران، اين فرمايش را قبول داشته باشند. اما من یک نفر را می‌شناسم که از ته دل به این سُخن می‌خندد و آن هم خود مرتضوی است.
پنج‌ـ از آن نیز عجیب‌تر، دفاع اسفندیار رحیم مشایی از دکترمحمد مصدق بود: بنا به گزارش دوستداران مصدق، خاک آن مرحوم در گور با شنیدن این خبر، به شک افتاده است که نکند من یک مرتاض هندی يا آدم دَغَلي بوده‌ام که خودم خبر ندارم و اين كه تاريخ اين همه مرا تاييد كرده سرِ كارم گذاشته ‌است!

شش‌ـ از تخم درآمدن جوجه‌ی بصیرت: جوجه‌های معمولی را آخر پاییز می‌شمارند، اما جوجه‌های باغ بصیرت را آخر زمستان! پس از دستگیری‌های یاران و حلقه‌ی اول حکومت محمود از قبیل رحیمی، امینی‌فر، بقایی، جوان‌فکر، خراسانی، مشایی و.... به جرم دزدی، رمالي و خراب‌کاری و اينك قرار گرفتن معجزه‌ی هزاره سوم در موضع اپوزیسیون قُلابی، جوجه‌ی بصیرت که طی سال‌های گذشته سر، بال و سینه‌اش از تخم درآمده بود، در زمستان گذشته به‌طور کامل قُدقُدکنان از تخم خارج شد. باشد که گه‌‌گاهی گروهی از آدم‌ها از سنگ‌پای قزوین بودن صرف‌نظر نموده، خجالت میل فرمایند.

هفت‌ـ تقسیم کار سیاسی و سخن‌گویي مردم: هم‌چون پنج‌سال گذشته، در سال گذشته نيز مردم به يك جناح رای دادند. اما طبق روال معمول، جناح ديگر از طرف مردم سخن می‌گوید! منتقدين مي‌گويند: اين ديگه چه مسخره بازييه! ولي موافقان مي‌گويند: اگر يك جناح هم راي بياورد و هم سخن‌گوي مردم شود، پس آن يكي جناح چه‌كار كند!؟ اين قضيه آدم را ياد قصه‌ي «مار و پونه» مي‌اندازد. مار مي‌گفت: نه، خيلي ممنون لازم ندارم. پونه مي‌گفت: اختيار داريد، اين چه حرفيه!

هشت‌ـ سگي شدنِ سال جاری: در آن سال‌هایی که سال شیر و پلنگ و نهنگ بود، با همه‌ی اميدي كه داشتيم، سال‌مان «سگي» بود. وای به حال امسال که اساساً خودش سال سگ است. سالی که سگی است از بهارش و گران شدن دلارش پیداست.
امسال بایستی با ترامپ با آن اخلاق سگي‌اش که تازه روی سگي‌اش بالا آمده سر و کله بزنیم. بِخُشکي اي شانس! هر وقت اصلاحات روی کار می‌آید یا اعتدال را سرکار می‌آورد، در آمریکا، تندروها بوش پدر و پسر و نوه و نتيجه تحت عناوین گروه‌های بازها، عقاب‌ها و کلاغ‌ها روي كار مي‌آيند و اینک تیم «شرطلب» ترامپ روی کار ‌آمده كه شایسته‌ی عنوانی هم‌قافيه باگروه آخر است. باشد كه از شهرداري شيراز درآمدزايي شوند.
از آن‌جا که سال گذشته سال پر حماسه‌ای بود، این طنز نیز پر حماسه و طولانی شد. لذا ساير حماسه‌ها را به شماره‌های آینده موکول کردیم.
 

  * منبع: سیمره‌ی 446 (97/1/21) صفحه‌ی 3

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004