شما اینجا هستید: خانهطنزبیلبوردهای مسئولانه!

بیلبوردهای مسئولانه!

یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 ساعت 09:44 شناسه خبر: 3506 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

این روزها استفاده از جملات انگیزشی یا کلمات قصار بزرگان و انتشار آن‌ها در فضای مجازی یا حتا نصب روی بیلبوردهای بزرگ‌راه‌های مملکت در قطع و اندازه‌های مختلف مد شده است.

یعنی هم کلاس دارد و هم برای عده‌ای نان! در کنار این جملات و کلمات قصار، عجالتاً برخی اصول بدیهی و اظهر من المشس نظیر ضرورت عذرخواهی در برابر اشتباه، احترام به بزرگ‌تر، نچیدن گل، دعوت به رانندگی بین خطوط و ... هم دیده می‌شود که نشان می‌دهد، آموزش ما در این سال‌ها فقط جیب موسسات کنکور را پر پول کرده‌است و حتا نتوانسته‌ایم الفبای حداقلی زندگی را در جامعه نهادینه کنیم!
البته بخشی از دلایل بزرگ‌نمایی و نوشتن با فونت درشت هم به رویکرد و نگرش ما برمی‌گردد که جسارتاً نسبت به اجدادمان کمی سر به هواتر و بی‌توجه شده‌ایم.
خدا همه‌ی رفتگان را بیامرزد، دوره‌ی خدا بیامرز حافظ اینا «ارباب معرفت که اکثر اوقات مست بودند و گه هوشیار، اگر قصدشان برملا ساختن نهفته اسرار بود با ایما اظهار می‌کردند» و به قولی اگر طرف می‌گفت «ف»، مخاطب تا «فرح‌زاد» را بدون فوت وقت و یک کله می‌رفت ولی الان در بزرگ‌راه تهران- کرج بیلبورد نصب کرده‌اند از این طرف اتوبان تا آن طرف که«بین خطوط رانندگی کنیم» اما دریغ از «یک بین خطوط رانندگی کن»! تازه اگر کسی هم بخواهد ادای آدم‌های با فرهنگ و قانونمند را دربیاورد و مثل آدم بین خطوط رانندگی کند، آن‌قدر چراغ و بوق و فحش نثارش می‌کنند که طرف مجبور می‌شود جهت رسوا نشدن و هم‌رنگی با جماعت، لایی هم بکشد!
شوربختانه یا خوش‌بختانه تعداد این جملات و اصول که برای ما نصب‌العین کرده‌اند، کم نیست. در برابر اشتباه خود عذرخواهی کنید، لطفاً کف اتوبوس آشغال نریزید، لطفا موبایل خود را در مطب خاموش کنید، لطفاً گل نچینید، لطفاً روی چمن‌ها راه نروید، لطفا در اطراف استخر ندوید، لطفاً در پارک آتش روشن نکنید، در دست‌شویی عمومی! بگذریم... .
یعنی اصولی را که علی‌القاعده باید در مهدهای کودک و در بدبینانه‌ترین حالت، کودکستان و کلاس اول ابتدایی به ما آموزش می‌دادند، الان روی بیلبورد و تابلوهای عریض و طویل نمایش می‌دهند. تازه اگر گوش شنوایی و چشم بینایی پیدا شود!
هرچند شاید عده‌ای این مدل آموزشی را نپسندند ولی ما نمی‌توانیم در این گیر و دار اول سال که سوژه‌ها هنوز سر از تخم بیرون نیاورده‌اند، از بقچه‌ی پیشنهادی‌مان با این رویکرد به سادگی بگذریم. فلذا توصیه می‌شود با توجه به تغییر ذائقه مردم در امر یادگیری، از این شیوه برای آگاهی بخشی به تعدادی از مسئولان هم استفاده شود. چه ایرادی دارد از هر ده تا بیلبورد 8 تا را به مردم اختصاص دهیم، دو تا هم برای مسئولان!
بیلبوردهایی نظیر: «مسئول محترم؛ حمایت از کالای ایرانی با سوار شدن بر خودروی خارجی منافات دارد»، «برای مبارزه با فساد اقتصادی جدی باشید»، «مسئولانه جلوی واردات بی‌رویه کالا را بگیرید»، «داوطلبانه قانون از کجا آورده‌ای را اجرا کنید»، «ساده زیستی را از خودتان آغاز کنید»، «برای حل مشکلات مردم پیش قدم باشید» و ... تا نظر شما چه باشد؟!

*چاپ شده در شماره‌ی449(13 اردی‌بهشت‌ماه97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004