شما اینجا هستید: خانهطنزبسا مالا كه بر مردم وبال است!

بسا مالا كه بر مردم وبال است!

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 08:29 شناسه خبر: 3549 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

فرانسیس رواتر که خودمان هم نمی‌دانیم چه‌کاره بود، در جایی گفته:«یکی از ناشناخته‌ترین لذت‌ها در زندگی حرف زدن با خویشتن است» و ما چون شماها را از خودمان می‌دانیم دوست داریم با شما حرف بزنیم!

حقیقت امر امروز اگر ریا نباشد قصد داریم در خصوص ثروت حقیقی و پشت پا زدن به زخارف دنیوی بنویسیم. البته اندر مذمت ثروت‌اندوزی و حطام تب‌خیز و بی‌ارزش دنیا به اندازه‌ی کافی جمله‌ی حکیمانه و پند و اندرز و تمثیل نقل شده و در قالب آثار مکتوب به رشته‌ی تحریر درآمده است که خواندن این آثار مایه‌ی راحت جان است. حالا کتاب نمی‌خوانید بیل به کمرتان نخورده است، دست‌کم عضو چند تا از این کانال‌های تلگرامی مثبت‌اندیشی و انگیزشی شوید تا با این رویکرد شادی‌آفرین و روح‌افزای بی‌زاری از زخارف دنیوی آشنا شوید. هرچند اگر کتاب نخوانید و تلگرام هم که فیلتر شده باز هم آشنایی با این رویکرد چندان دشوار نیست. چرا که نقش و تمایل وصف‌ناپذیر دولت در رونق فزآینده بی‌زاری جستن از مال و ثروت در طول این سال‌ها بسیار چشم‌گیر و موثر بوده‌است. در واقع دولت اگر در جامه عمل پوشاندن به بی‌شمار وعده‌های رنگارنگ خود موفق نبوده و این وعده‌ها کماکان لخت و عور هستند، در عوض دولت به ویژه بانک مرکزی در زمینه‌ی هل دادن مردم به سمت و سوی ریاضت و دوری جستن از زخارف مزخرف دنیوی الاحق والانصاف موفق ظاهر شدند و بدون منت اموالی را که وبال گردن مردم بود، کم حجم نموده و ارزش مادی جیب و حساب‌های بانکی ملت خیلی مشتی و اساسی کاهش پیدا کرد. به عنوان مثال پس ﺍز جلسات و مذاکرات متعدد و پیچیده حقوق امسال کارگران 5/19درصد افزایش دﺍشت که با تغییرات قیمت دلار، در واقع ۳۱ دلار اﺯ سال قبل هم کم‌تر شده و قس علی هذا ... در این رویکرد مردم به سطحی از آگاهی و بینش رسیده‌اند که دیگر نیازی به خواندن امثال و حکم بزرگان ندارند و چنان پس‌لگدی به مال دنیا زده‌اند که نه تنها به مال‌اندوزی نمی‌اندیشند، بلکه توان پس‌انداز ماهیانه هم ندارند! این تفکر چنان در سویدای ضمیر مردم نهادینه شده‌است که نقداً «فقر بدون قرض به بانک‌ها را بزرگ‌ترین ثروت می‌دانند»؛ «فرزند صالح را بالاترین ثروت می‌دانند»؛ با این‌که شک ندارند که «ثروتی بهتر از جوانی نیست»، باز هم از لحظه لحظه زندگی لذت می‌برند و هم‌چنان معتقدند «وای بر من اگر از ثانیه لذت نبرم!»
یعنی اگر مردی که می‌خواست همه‌ی کارها یک تنه انجام دهد، ادعا کند صفوف به هم فشرده نانوایی را در دوره‌ی نفت 150 دلاری خلوت کرده، این دولت هم می‌تواند ادعا کند، تمایل به مال‌اندوزی و توجه به زخارف دنیوی را در جامعه ریشه‌کن کرده است و تنها عده معدودی هنوز درس نگرفته و به ثروت‌اندوزی مشغولند!
هرچند قدما معتقد بودند «حساب مال مردم كردن از بي‌كاري است.» ولی ظاهراً در جامعه عده‌ای هستند که کماکان به گردآوری انبان‌های چند هزار میلیاردی شهره هستند و مالی که وبال گردن مردم بوده، وبال گردن این افراد شده تا جایی که برای تحمل این داستان بخش اعظمی از این وبال را به کشورهایی مثل کانادا انتقال داده‌اند! با وجود این پوزخند مردم به این جماعت بالاترین و برترین تنبیه است!

*چاپ شده در سیمره 451(27 اردی‌بهشت 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004