شما اینجا هستید: خانهطنزگرگ‌ها و دموکراسی - قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا(113)

گرگ‌ها و دموکراسی - قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا(113)

یکشنبه, 03 تیر 1397 ساعت 17:53 شناسه خبر: 3627 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

در متل‌های مردمان قیاس‌آباد سفلا و توابع تمثیل‌هایی است که می‌گویند: گرگ‌ها هم از شیوه‌ی دموکراسی برای رسیدن به هدف بهره می‌گیرند (واژه‌ی دموکراسی را ما آوردیم و الا در این مثل نامی از دموکراسی نیست) و اما ...

یک روز دو گرگ سلانه ‌سلانه از کنار یک پرچین راه می‌رفتند، گوسفندان گله با دیدن گرگ‌ها از ترس رم کردند. یکی از گرگ‌ها گفت: نترسید نترسید عزیزان! ما دیگر گوسفندخور نیستیم، براتون یه خبر خوش آورده‌ایم. یک گوسفند جرئت بی‌جرئت اومد جلو و پرسید: حالا خبر خوشتون چی هست؟ یکی از گرگ‌ها گفت: مگر خبر ندارید که قانون جنگل عوض شده؟ و دیگر با این قانون حق با حیوانات قوی نیست، دموکراسی آمده و حاکم شده و هرکاری را با شور و مشورت انجام می‌دهند و آن‌گاه عمل می‌کنند.
گوسفند پرسید: برای ما هم در این دموکراسی جای هست؟ گرگ‌ها گفتند: بله که هست! با این قانون به مصداق ضرب‌المثل معروف ما و شما از این به بعد باید با صلح و صفا از یک چشمه آب بخوریم، بدون ترس و لرز از هم‌دیگه. گوسفند با شنیدن این حکایت راست راست راه افتاد و همراه شد با گرگ‌ها، رفتند و رفتند، گوسفند دید که بله دموکراسی چه چیز خوب و مامانیه! گوسفند در کنار گرگ راه می‌رود بدون احساس خطر، خلاصه دور شدند تا رسیدن به جنگل، گرسنه شده بودند، گوسفند گفت: ناشتایی چی‌ بخوریم؟ گرگ‌ها گفتند: برای خوردن ناشتایی هم طبق قانون دموکراسی رای می‌گیریم، رای هم رای اکثریت است؛ حالا سه‌تایی رای می‌گیریم. این شد که دو رای در مقابل یک رای، گوسفند نگون‌بخت به شیوه‌ی دموکراسی گرگ‌ها لت و پار شد و تمام.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004