شما اینجا هستید: خانهطنزهمای گرانی و تئوری ورلیند!

همای گرانی و تئوری ورلیند!

سه شنبه, 05 تیر 1397 ساعت 08:56 شناسه خبر: 3630 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

با وجود این‌که ما شخصاً حافظه‌ی تاریخی کوتاه‌مدت، بلندمدت و حتا روز شمار درست و حسابی نداریم و حساب خیلی چیزها از دستمان درمی‌رود، ولی به مَدد دنیای تارنما و این موتور‌های جست‌وجو گر، پیگیر فرمایش‌هاو برخی وعده‌های مسئولان بلندپایه‌ی نظام هستیم البته اگر ریا نباشد. تا جایی هم که رصد این صفحات جادویی نشان می‌دهد در احوالات گرانی کالاها و خدمات دولتی و غیردولتی، قرار بر این بود که در دوره‌ی اول دولت فخیمه تدبیر و امید، طی یک بازه‌ی زمانی «صد روزه» کمر گرانی شکسته شود، پوزه‌اش نیز به آسفالت مالیده شود، دمش قیچی شود و شاخشش نیز شکسته شود. در مورد سایر اعضا و جوارحش اطلاع دقیقی در دست ما نیست خودتان از گرانی بپرسید بیل که کمرتان نخورده است!


اما بعد از گذشته چند روز و چند ماه و چند سال ظاهراً اوضاع پشت و رو شده و نه تنها بلایی سر گرانی نیامد، بلکه زاد و ولد هم کرده است و  قیمت‌ها در کانال سرازیری که نیفتادند بماند، بلکه سیر صعودی نیز در پیش گرفته‌اند! در واقع اگر خدا بیامرز «سهراب» می‌گفت:« هر که با مرغ هوا دوست شود . . . خوابش آرام‌ترین خواب جهان خواهد بود»  الان باید گفت هرکس با مافیای خودرو، سکه، مسکن، بورس و... سر و سری داشته باشد و قبل از گرانی زندگی‌اش را بفروشد و سرمایه‌گذاری کند، بعد از گرانی خواب آرام خواهد داشت...
اما از آن‌جایی که ما با هیچ مافیا، دلال و یا دست‌های پشت و پرده سر و سری نداریم و آن‌ها را حبابی می‌دانیم، مختصر تحقیقات میدانی و چاله‌میدانی در خصوص خود «پدیده‌ي گرانی» انجام دادیم که متوجه شدیم اصلاً چیزی به نام «گرانی» وجود خارجی ندارد و پدیده‌ی گرانی یک توهم خود ساخته است! مستندات ما نیز بر اساس تئوری جناب «ورلیند» دانشمند هلندی است که بیان می‌کند: «جاذبه وجود ندارد. تمام آن یک توهم است. جاذبه چیزی نیست جز شکلی از بی‌نظمی؛ یک عارضه‌ی جانبی از یک تمایل طبیعی به سمت آشفتگی!» بنابراین بر اساس این نظریه، گرانی نیز ساخته ذهن بشر است و نوعی بی‌نظمی و یک عارضه‌ی جانبی از یک تمایل به سمت آشفتگی در بازار است! که متاسفانه در این آشفته‌بازار عده‌ای کیفور می‌شوند و یک شبه بارشان را چنان محکم می‌بندند که توپ تکانش نمی‌دهد و عده‌ای هم متاسفانه نقره داغ می‌شوند! یعنی اگر سال گذشته یک نفر ملک 500 میلیونی داشت الان ملکش یک میلیارد قیمت دارد و اگر کسی سال قبل می‌توانست با 100 میلیون خانه بخرد ولی پولی برای خرید آن نداشت، الان باید برای خرید همان خانه 200 میلیون بپردازد!
البته پیش خودمان بماند این شِکری که جناب آقای ورلیند خورده هنوز اثبات نشده، ولی هُمای گرانی چند وقتی است بدجوری توانایی‌های خود را به اثبات رسانده‌است و خیلی نا فرم روی شانه شهروندان نشسته است و با کیش کیش، تهدید، وعده و عید، جلسه، همایش و ... هم از جایش جم نمی‌خورد. علی‌ای‌حال ما امیدواریم اگر دولت تدبیر و امید، توان پراندن همای گرانی را از روی شانه‌های خلق الله ندارد، لااقل پرو بالش را زخمی کند تا مانع زاد و ولد و تعمیم آن به سایر اجناس و خدمات باقیمانده شود!

*چاپ شده در سیمره 454(27 خردادماه97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004