شما اینجا هستید: خانهطنزخاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا(115)

خاطرات قلی‌بگ قیاس‌آبادی‌سفلا(115)

پنج شنبه, 14 تیر 1397 ساعت 09:20 شناسه خبر: 3669 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

پادشاه کوتوله

 

امروز ویر و خیالمون پر کشید به بعضی از نارسایی‌های جامعه و کمبود بعضی از ابزار و اقلام، داشتنی و خوردنی‌جات، اولی مانند نُقصان دلار و دومی خواربار و این قبیل امور! دیدیم در باب سوژه‌های طنزآمیز هم کمبود داریم، هرچه زور زدیم، طنزمون«طنزیم» نشد؛ یعنی چیز دندان‌گیری برای سوژه پیدا نکریدم. این شد که رفتیم سروقت طنزهای حاضری از طنز‌پردازان نامدار کشورمون، عجالتاً از این فقره چند نکته پندآمیز انتخاب کردیم که به سمع و نظر شما خوانندگان عزیز این ستون می‌رسانیم:
- یکی بود یکی نبود، زیر گنبد کبود، یک کشور بدبختی بود، زد و زد و زد، و این دفعه از بدشانسی، یک کوتوله شد پادشاه اون کشور! در حقیقت خود مردم ناشی اون کشور اونو به پادشاهی رسوندند، گفتند: آدم کوچولوییه و به کسی زور نخواهد گفت، ولی اون پادشاه کوتوله به خاطر کوتولِگیش سراپا عقده بود. از کوتولگیش رنج می‌برد. هرچه کفش پاشنه بلند می‌پوشید باز می‌دید از رعایاش کوتاه‌تره، هرچه صندلی و تخت سلطنت پایه بلند برای خودش درست می‌کرد باز افاقه نمی‌کرد.
- بالاخره یک روز عصبانی شد، دستور داد گردن هرکس که قدش بلندتر از اوست، بزنند، مدتی گذشت، از این هم راضی نشد. گفت: هیچ کس نباید قدش قد پادشاه مملکت باشه، شاهی گفته‌اند و رعیتی! و دستور داد گردن همه‌ی کسانی را که هم قد او باشند، هم بزنند! چند ماهی خیالش راحت شد ولی مدتی بعد دید بچه‌ها و جون‌هایی که از او کوتاه‌تر بودند کم‌کم قد می‌کشند و ممکنه به زودی هم قد او بشن، دستور داد گردن بقیه رو هم بزنن، آخر سر خودش موند و خودش. چون دیگه هیچ‌کس نمونده بود که بر اون‌ها سلطنت کنه... از تنهایی دق کرد و مرد!

*برگرفته از کتاب «فابل‌های توفیق، انتشارات مرواید، ص143»

*چاپ شده در سیمره 456(11تیرماه97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004