شما اینجا هستید: خانهطنزما را به پوست‌کلفتی خود این گمان نبود!

ما را به پوست‌کلفتی خود این گمان نبود!

شنبه, 16 تیر 1397 ساعت 09:33 شناسه خبر: 3672 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

از وزارت فخیمه بهداشت، درمان و پزشکی پنهان نیست ما هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شویم، اول بررسی می‌کنیم که زنده هستیم یا نه؟! چون با این حجم مواد افزودنی مجاز و غیرمجاز که از راه‌های مختلف وارد امعا و احشای ما می‌شوند تکرار این بیداری یک نعمت است.

در واقع ما با این مقدار از آرسنیک موجود در برنج، سرب انواع بنزین، گوگرد در گازوئیل، نیترات موجود در آب، آزبست موجود در هوا، مواد سرطان‌زای فست‌فودها و سوسیس و کالباس، سبزیجات آبیاری شده با فاضلاب و... که روزانه در چندین وعده مصرف می‌کنیم، چیزی معادل یک سوم جدول تناوبی عناصر خدابیامرز مندلیف را به بدن‌مان اضافه می‌کنیم. تازه از سمومی مثل سولانین موجود در سیب زمینی ‌سبز، سیانید چاغاله بادام و فایتوهیماگلوتنین لوبیا قرمز هم فاکتور گرفتیم! البته این لابلا نباید از داروهای چینی و تاریخ مصرف گذشته، ظروف پلاستیکی یک بار مصرف، چیپس و پفک، موادغذایی تاریخ گذشته و تقلبی، استرس ناشی از افزایش لحظه‌ای قیمت‌ها و تولیدات یک‌بار مصرف عزیزان خودروساز هم غافل شد که سالانه چند ده هزار نفر را بدون عوارض جانبی راهی سرای باقی می‌کنند! با وجود این، هنوز 24 میلیون نفر دارای اضافه وزن و چاقی هستند یعنی بزنم به تخته هیچ کدام از عوامل مرگ‌آفرین صدرالااشاره خللی در زندگی روزمره‌شان به وجود نیاورده است! به قول شاعر «ما را به پوست‌کلفتی خود این گمان نبود!»
علی ای حال، بعد از این‌که از زنده بودن‌مان مطمئن می‌شویم یک‌راست به سراغ اینترنت می‌رویم که یک وقت خدای ناکرده اسم‌مان در لیست تحریم‌های جدید آمریکا قرار نگرفته باشد و از انجام معاملات و مرودات بین‌المللی محروم نشده باشیم. در جریان هستید که ظاهراً تحریم‌های گسترده و ناجوان‌مردانه علیه کشورمان به باده مستی‌شان جواب نداده و در حال تحریم افراد به صورت انفرادی هستند!
دردسرتان ندهم بعد از این‌که چک لیست‌های روزانه‌مان را تیک زدیم و گلاب به رویتان به امورات صبحگاهی رسیدیم طنز روزانه را برای آیندگان قلمی می‌کنیم و سپس به امورات روزانه می‌رسیم تا لقمه‌نانی به کف آریم و اگر معوقات بانکی، اقساط ماهیانه‌ی مسکن مهر، مطالبات مغازه‌‌داران محله و ... چیزی برایمان باقی گذاشتند به غفلت نخوریم!
فقط یک نکته رازآلود چندی است خاطر خطیرمان را مکدر کرده‌است و با وجود تسلط به دریایی از علوم ارضی، سماوی و بحری و تلمذ نزد یکی از بزرگ‌ترین مکتب‌خانه‌داران شمال شرق کشور موفق به رمزگشایی از آن نشدیم و آن این که اوضاع اقتصادی بدجور کشمشی است و همگان بدان وقوف و آگاهی دارند؛ در این بین سکانداران اقتصادی مملکت که از استعفا و کناره‌گیری ابا دارند و شان خود را اجل از این سوسول بازی‌ها می‌دانند، از برکناری و سپردن سکان اقتصادی مملکت به تیم دیگر هم خدا را شکر خبری نیست؛ از برخورد قاطع با متخلفین، سوداگران، دلالان و قاچاقچیان هم چیزی نشنیدیم و فقط با جریمه‌های میلیونی قلقلک‌شان می‌دهند؛ فقط خواستیم بدانیم آیا این داستان تا 1400 ادامه دارد یا بالاخره چاره‌ای برای آن اندیشیده می‌شود؟! چون تا 1400 هنوز سه سال مانده است و باور کنیم افزایش لحظه‌ای قیمت دلار، سکه، خودرو، مسکن و .... اصلاً هم خنده‌دار نیست!

*چاپ شده درسیمره456(11تیرماه97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004