شما اینجا هستید: خانهطنزکتاب خوان‌های اجاره‌ای!

کتاب خوان‌های اجاره‌ای!

دوشنبه, 01 مرداد 1397 ساعت 08:16 شناسه خبر: 3720 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

آرزو به دل‌مان ماند ما یک طرحی در مملکت مان اجرا کنیم، این اروپایی‌ها از روی آن کپی‌برداری و تقلب نکنند. ما نفهمیدیم این قانون کپی‌رایت کجا کاربرد دارد و چرا حقوق و قواعد شهروندی در دنیا رعایت نمی‌شود؟!
به محض این‌که شهردار بندر ترکمن در استان سرسبز گلستان کسبه‌ای را که در جلوی مغازه‌شان درخت کاشته بودند، از عوارض معاف کرد، مسئولان شهری در رومانی نیز تصمیم گرفتند از کسانی که در اتوبوس کتاب بخوانند، کرایه دریافت نکنند! دردمندانه این یک طرف داستان است و طرف دیگر ماجرا مادی کردن مقوله‌ی مهم و استراتژیک کتاب‌خوانی است.

واقعاً جای تعجب دارد که مسئولان یک شهر با رویکرد مادی مردم را وادار به مطالعه کنند! غافل از این‌که ما در جای‌جای مملکت‌مان ایستگاه‌های مطالعه داریم که با استقبال چشم‌گیر مردم مواجه شده است تا جایی که ملت در یک تاریخ‌سازی فرهنگی بیش از 70 درصد این کتاب‌ها را پس از مطالعه به ایستگاه برنگرداندند و البته خود ما نیز در دو جلد از این تاریخ‌سازی سهیم بوده‌ایم! در واقع عشق به مطالعه و کتاب‌خوانی مستمر باعث این تاریخ‌سازی شده است و جز این نیست...
البته پیش خودمان بماند الان خیلی چیزها در دنیا پولی شده است و این بندگان خدا هم حق دارند برای کتاب‌خوان کردن مردم‌شان هزینه کنند!
مايكل سندل در كتاب ارزشمند «آن‌چه با پول نمي‌توان خريد» مي‌گويد: امروزه تقريباً همه چيز را مي‌شود با پول خريد حق مهاجرت به آمريكا 000/150 دلار، پروانه شكار كرگدن در حال انقراض 000/500 دلار، رحم ‌اجاره‌اي 6200 دلار، سلول زنداني تميز و بهتر شبي 82 دلار، پذيرش دانشجو در دانشگاه معتبر بدون لحاظ شايستگي ... دلار!
اما قيمت‌گذاشتن روي چيزهاي خوب باعث فساد آن‌ها مي‌شود. پول دادن به بچه براي اين‌كه كتاب بخواند، لذت مطالعه واقعي را از بين مي‌برد، به مزايده گذاشتن صندلي‌هاي سال اول دانشگاه، ممكن است به بودجه دانشگاه كمك كند اما شرافت دانشگاه و اعتبار مدركش را زير سئوال مي‌برد. استخدام مزدور خارجي براي جنگيدن ممكن است جان شهروندان را حفظ كند، اما معني شهروندي را خراب مي‌كند.‏
ملاحظه فرمودید. حتا کارشناسان و نویسندگان نیز مطالعه پولی را نمی‌پسندند و معتقدند لذت مطالعه را از بین می‌‌برد.‏
به هر روی از آن‌جا که کشورهای متعددی خواستار استفاده از تجارب ما به ویژه در بحث اقتصادی (استاد بهمنی) و ‏بلایای ویرانگر طبیعی از جمله زلزله، طوفان شن، ریزگرد، خشکسالی (استاد نوبخت) ‏هستند تا همگی از آن بهره‌مند شوند، چند پیشنهاد در خصوص اشاعه فرهنگ کتاب‌خوانی ‏در داخل و خارج از کشور رونمایی می‌شود: ‏

الف) کتابخوان اجاره‌ای: با توجه به وجود مشکل بیکاری در اکثر کشورهای دنیا پیشنهاد می‌شود افرادی که دارای ظاهر موجه و صدای جذاب هستند استخدام شوند و در ایستگاه‌های مترو، قطار، اتوبوس، فرودگاه‌ها، بانک‌ها، صف ثبت‌نام خودروهای 400 میلیونی، بازار بورس، بیمارستان‌ها، تیمارستان‌ها، قبرستان‌ها و ... برای مردم کتاب بخوانند!

ب) کاهش تیراژ کتاب: سابق بر این یک نفر کتاب می‌نوشت و بقیه می‌خواندند؛ الان همه کتاب می‌نویسند، یک نفر هم نمی‌‌خواند! پیشنهاد می‌شود تیراژ کتاب‌ها را پایین بیاوریم تا علاقه‌مندان به کتابخوانی برای یافتن کتاب مورد نظرشان له له بزنند و با اشتیاق آن را جست‌وجو کنند!

پ) بانک و کتاب: در خاتمه پیشنهاد می‌شود بانک‌ها و اپلیکیشن‌ها که تبلیغات شبانه‌روزی آن‌ها روی مخ ملت پاتیاژ می‌رود، در کنار اهدای خودروهای گران قیمت یک فرغون کتاب هم هدیه کنند... باوری کنید جای دوری نمی‌رود، اگر هم برود زود برمی‌گردد!

*چاپ شده در سیمره 458(26تیرماه 97)

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  احمد لطفی احمد لطفی جمعه, 05 مرداد 1397 ساعت 12:26

    مقاله کتاب خوانهای اجاره ای جناب وحید حاج سعیدی را با دقت مطالعه کردم، ضمن تشکر از ایشان برای انتخاب و پرداختن به چنین موضوعی، که اهمیت کتابخوانی به هر قیمتی در مقاله اش موج می زد، در حقیقت اکنون مشکل یا مشکلاتی که جامعه ما را در برگرفته است، موجب شده ، کتابخوانی و کمال جویی به معنی واقعی تضعیف گردد.
    شتاب تغییرات و سرعت ایجاد و تولید علم و تکنولوژی در بین دانشمندان و دانشگاهیان علم محور و توسعه گر، چنان افراد را با کتب و نوشته های گوناگون مواجه کرده است ، که افراد بجای مطالعه ی کتب، و کاویدن درون آنها ، بیشتر محو این همه نشریات و کتب مختلف می شود، و گویی فردی که در رایانه ؛ فیس بوک یک نام را از آن طریق پی گیری می کند بیش از صدها نفر هم اسم آن نام و یا حتی نام خود ر برایش ا نشان می دهد . به همین خاطر فرد با کد و شناسایی ابتدایی می تواند فرد مورد نظر را پیدا کند. امروزه ذوقها و رشته ها می طلبد افراد تخصصی مطالعه نمایند و یا برای ذوق و عشق به موضوعی خاص آنها را به کتب خاصی راهنمایی کنند . در ادامه ی فرمایش نویسنده عرض میشود ، مطالعه را باید از کودکی در افراد نهادینه کرد، همچنین شایسته است؛ با ایجاد انگیزه ، خیزش و خواست کمال جویی و حتی برای سرگرمیهای سالم ، و پر کردن اوقات فراغت، افراد را به مطالعه بکشانند ، در احوالات ابوشکور بلخی نوشته اند که گاوهایش را به چرا برده بود و کتاب می خواند و یا در گوشه ی خلوتی نشسته بود و داشت کتاب می خواند، فردی براوگذر کرد و استاد را دید، که خلوت گزیده است. آن فرد سوال کرد ، ابوشکور تنها نشسته ای؟ ابوشکور پاسخ داد الان تنها شدم که ترا دیدم. رهگذرگفت؛ این سخنت به چه معناست؟ ابوشکور بلخی گفت: من داشتم مطالعه می کردم و شخص بزرگی با من سخن می گفت، [ولی شما مرا از این مصاحبت چند لحظه بازداشتی.]
    در هرصورت ، در این شرایط که همه چیز ، حتی مدرک تحصیلی را باپول می خرند بنابراین مطالعه ذوق و شوق باطنی می خواهد.
    دوم ، افرادی که فقیرند و دغدعه ی نان و برطرف شدن نیازهای اولیه زندگی دارند، به کتاب و کتاب خوانی ولو مفتی و اجاره ای باشد توجه ندارند . این که کتابها را می برند و بر نمی گردانند ، دلیلش فقر داتی و نیاز اشباع نشده است. برداشتن و بردن یک کتاب را در این دنیای انحصاری وفقر شکننده، غنیمت می دانند. امیداست ما از هر فرصتی برای بالندگی روحمان از غذای روح که کتابخواندن می باشد ، بهره ی کافی را ببریم.در حقیقت کتاب خواندن یک نیاز فرهنگی است که بالاتر از نیاز فیزیولوژیکی ماست.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004