شما اینجا هستید: خانهطنزلوس‌ترین طلای سال!

لوس‌ترین طلای سال!

جمعه, 27 مهر 1397 ساعت 13:15 شناسه خبر: 3940 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

این که ما از یک فلز مثل طلا تعریف کنیم و به بقیه فلزات بی‌توجهی کنیم کار درستی نیست و نتیجه‌اش جفتک چارکش انداختن و رَم کردن فلز مورد نظر می‌شود. در این که طلا فلز زیبایی است و از نظر جدول تناوبی عناصر به صورت يك فلز سنگين و نجيب طبقه‌بندي شده (و جزو فلزات جلف و بی‌جنبه نیست) شکی نداریم. شاید به همین علت طلا در تجارت، مهم‌ترين فلز در ميان فلزات گران‌بها تلقي مي‌شود؛ ولی این نباید باعث غفلت ما از سایر فلزات شود.


چرا که امسال طلا یکی از لوس‌ترین سال‌های خودش را پشت سر گذاشت و گوشش به حرف هیچ کس حتا آقای جهانگیری بدهکار نبود و تند و تند بالا می‌کشد و هر کاری می‌کنند که لااقل کمی دست از حرکات موزون و نوسان، بردارد، میسر نیست. تا جایی که مجبور شدند سکه‌های گرمی و میلی‌گرمی هم تولید کنند و حتا زمزمه‌ی تولید آمپول و محلول طلا! هم شنیده شد ولی باز هم طلا سر به‌زیر نشد و بازار سیاه این سکه‌های گرمی و وارادات طلای قاچاق هم در گوشه و کنار مملکت دیده می‌شود. البته علاقه‌ی وافر مردم به طلا در این تغییر واحد اندازه‌گیری و فروش طلا بی‌تأثیر نیست. در گذشته طلا مثل خرما و آلو به صورت طبقی خرید و فروش می‌شد: «ز علوم گذشتگان ورقي... نزد ايشان به از طلا طبقي» ولی رغبت مردم به داشتن طلا به جای علوم گذشتگان و لی لی به لالای طلا گذاشتن باعث شده که طلا دیگر مثل گذشته سر به‌زیر نباشد و سری در بین سرها پیدا کند و مثل زعفران گرمی و مثقالی( البته در برخی موارد به صورت تنی) به فروش برسد.
تازه شانس آوردیم طلا روی هورمون‌های جنسی و گلبول‌های بدن مردان اثرات منفی دارد وگرنه با این استقبالی که برخی از جماعت ذکور از لوازم آرایشی و آلایشی دارند، معلوم نبود اگر طلا برای مردان مفید بود چه شیر تو شیری می‌شد؟!
به هر حال به‌منظور کم کردن روی طلا و آچمز کردن نوسانات طلا پیشنهاد می‌گردد با تغییر ذائقه تجملاتی مردم، غائله‌ي نوسانات بازار طلا را بخوابانیم. همان‌گونه در سال‌های اخیر با برنامه‌های مختلف صدا و سیما و سایر نهادها، ذائقه‌ی ترافیکی، غذایی، فرهنگی، دخانیاتی، بهداشتی و ... مردم تغییر کرده و خلق‌الله به جای استفاده از خودروی شخصی از مترو استفاده می‌کنند یا به جای مصرف فست‌فودها، مصرف آبگوشت بزباش و آش رشته، رشد چشم‌گیری داشته است یا با چاپ دل و روده سرطانی‌ها روی پاکت سیگار دیگر کسی طرف سیگار هم نمی‌رود و قس علی هذا...، پیشنهاد می‌شود به جای طلا، فلزات دیگری مثل آهن یا مس را علم کنیم و توی سر طلا بکوبیم و با ارزش‌گذاری روی این فلزات انقلابی در زیورآلات ایجاد کنیم. فقط خانم‌ها باید قول بدهند در مصرف آهن صرفه‌جویی کنند و به صِرف ارزان بودن فلز زینتی آهن یا مس، یک خاور جواهرآلات با خود به عروسی نبرند! از ما گفتن بود...

* چاپ شده در سیمره شماره‌ی 470 (97/07/26)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004