شما اینجا هستید: خانهطنزراه‌اندازی رشته‌ی گمانه‌زنی در دانشگاه‌ها!

راه‌اندازی رشته‌ی گمانه‌زنی در دانشگاه‌ها!

چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 10:52 شناسه خبر: 4020 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وحید حاج‌سعیدی وحید حاج‌سعیدی

در طول سال‌های اخیر با وجود این‌که بیکاری بلای جان مردم شده‌است و اکثر خانواده‌ها چه خودشان چه فرزندان‌شان با این بلیه کمرشکن و استخوان خردکن دست به گریبان هستند، ولی باز جای شکرش باقی است که مشاغل جدیدی در حال شکل‌گیری هستند.

البته منظور از مشاغل جدید پوشیدن لباس کمیک و ایستادن در جلوی پیتزا فروشی، داد زن جلوی ترمینال و عکاسی، پلاک مخفی‌کن در محدوده زوج و فرد ترافیک، نصاب ماهواره، گریه‌کن و مجلس پرکن، شیردوش مارسمی، جمع‌آوری و فروش عقرب، سین کار تلگرام، فالوئر فروش و ... نیست. منظور حقیر شغل شریف گمانه‌زنی است. گمانه‌زنی و نیت‌خوانی بر اساس مستندات و منابع رسمی و غیررسمی از جمله شغل‌های پست مدرن و نوظهور است که فرد با هر منصب و مقامی و یا با هر مدرک تحصیلی می‌تواند نسبت به تصدی آن اقدام کند و در خصوص مسائل کلان مملکت و یا حتا سایر بلاد دنیا اظهارنظر کند و ساعت‌ها، روزها، ماه‌ها و سال‌ها تلاش محققان و کارشناسان را مثل چای نپتون در گازوئیل لیتری فلان قدر تومان بزند و بیرون بیاورد!
مثلاً دولت برای فشار نیامدن به اقشار مرفه و بدون درد و خون‌ریزی در حال برنامه‌ریزی در خصوص حذف تدریجی و لایه‌لایه به یارانه است ولی این جماعت گمانه‌زن و نیت‌خوان، معتقدند دولت کریمه برای از دست ندادن رای افراد ثروتمند یارانه‌ی آن‌ها را قطع نمی‌کند! به حق چیزهای ندیده و نشنیده! در مبحث مسائل اقتصادی برخی از این افراد که تفاوت ساختاری ال‌سی و ال‌سی‌دی و سوییفت و سوییچ، ریمیل و ایمیل را نمی‌دانند، بعد از برجام در خصوص باز و بسته بودن سوییفت اظهار کردند و فتوحات پسابرجامی دولت را زیر سوال بردند و به گفته‌ی برخی رسانه‌های ماجرا‌جویی پسابرجامی کردند. در صورتی که سوییفت باز است اما این‌که چرا کشورها جرئت نمی‌کند با ما قرارداد ببندد از نفهمی خودشان است؛ شاید هم چون فکر می‌کنند فقط باید به ایران صادرات داشته باشند، باز و بسته بودن سوییفت برایشان چندان مهم نیست. چون به اندازه‌ی کافی پول ایران نزدشان بلوکه شده است!
البته این روزها گمانه‌زنی در لایه‌ها و ژانرهای مختلفی دیده می‌شود و هر ژانر نیز طرف‌داران و منتقدان خاص خودش را دارد. گمانه‌زنی در ژانرهای نظیر ژانر تخریبی، تاریخی، تدریجی، خیالی، سیاسی، اقتصادی، ورزشی، آموزشی، بهداشتی، انتخاباتی و ... که پرداختن به آن‌ها از حوصله این مقال خارج است. به‌هر روی از آن‌جا مشکل بیکاری در مملکت فراگیر شده است و دولت‌مردان همگی در تلاشند تا آمار اشتغال را یک تکان اساسی بدهند، پیشنهاد می‌شود رشتهی گمانه‌زنی در دانشگاه‌ها راه‌اندازی شود. با این شیوه علاوه بر کلاسیک شدن مقوله‌ی گمانه‌زنی، دانشگاه‌ها هم از نظر مالی رونق می‌گیرند. این طوری هم چرخ آموزش می‌چرخد هم زبان یک عده که منبعد کلاسیک گمانه‌زنی می‌کنند و درباره‌ی بالا و پایین شدن نرخ دلار و سکه، قیمت خودرو، آپارتمان و... فله‌ای آمار نمی‌دهند!

*چاپ در سیمره 472(21آبان‌ماه97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004