شما اینجا هستید: خانهطنزمجسمه‌ی کی روش و یک کانتینر افاده!

مجسمه‌ی کی روش و یک کانتینر افاده!

شنبه, 06 بهمن 1397 ساعت 11:25 شناسه خبر: 4182 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وحید حاج‌سعیدی وحید حاج‌سعیدی

این روزها که تیم ملی فوتبال ما در جام ملت‌های آسیا در حال هنر نمایی است، ما باید همانند کمک داوران فوتبال که هم‌زمان برای آفسایدگیری 5 فاکتور را زیرنظر می‌گیرند، مراقب همه چیز و همه‌ کس باشیم تا یک وقت خدای ناکرده کارشناس رسانه‌ی ملی به زبان فارسی سخت بازی‌ها را تحلیل نکند، یا گلاب به رویتان جواد خیابانی هوس نکند مصاحبه‌ی کاپیتان‌های تیم ملی فیلیپین و ویتنام را برایمان زنده ترجمه کند، یا کسی ویکی‌پدیا را دست‌کاری نکند و اوس یحیی را به عنوان طراح و معمار ورزشگا‌ه‌های امارات معرفی کند و قس علی هذا... هر چند در پخش زنده امکان تقطیع و همگام‌سازی وجود ندارد ولی پیش خودمان باشد این مدل سوتی‌ها در رسانه‌ی ملی دیگر خز و خیل شده و از وقتی که فیلم خاک بر سری این خیر ندیده جکی‌چان در شبکه‌ی کیش منتشر شد و همه را مات کرد! دیگر کسی به جای خالی آباژور در رسانه‌ی ملی گیر نمی‌دهد! بگذریم...


راستش را بخواهید پیچیدگی‌‌‌ها و زوایای این جام با سایر جام تفاوت‌های عمده و ماهوی دارد و هر بازی علاوه بر این‌که به گفته‌ی کیروش یک فینال است و جای شعف و شادمانی بسیار دارد، یک رویکرد و ساختار جداگانه نیز دارد و باید نوع نگاه افراد و حتا تعداد گل‌ها را نیز در این رقابت‌ها در نظر داشت. تا جایی که علی کریمی هم در تحلیل تیم ملی هم مجبور به استفاده از ادبیات سخت شده و در ژانر جداگانه دیگری عزیزی از تعداد گل‌های به ثمر رسیده در مقابل یمن شاکی شده و معتقد است باید در مقابل یمن تمشیت یا مماشات می‌کردیم!
البته ملی‌پوشان هم سخنان این بزرگواران را به گوش گرفتند و به کشور قبلاً جنگ‌زده‌ی ویتنام گل‌های کم‌تری زدند.  در فینال سوم مقابل عراق هم نه انتقام بازی چهار سال قبل را گرفتند؟! نه دق دلی عدم پرداخت هزینه‌ی لایروبی اروند رود و آتش زدن نیزارها را سر عراقی‌ها خالی کردند؟! به جایش تصمیم گرفتن بازی معمولی خودشان را بکنند و به صدر نشینی فکر کنند؟!
فقط ما ماندیم با این همه پیچیدگی در این جام اگر به سلامتی همه‌ی عشاق و سینه‌چاکان تیم ملی، بعد از چهار دهه قهرمان شویم چه تاجی باید به سر خودمان و سرمربی تیم بگذاریم؟! چرا که تازه این اول راه است و دیگر طَبق، سبد، دیگ، پاتیل و مجمع را یارای جابه‌جایی افاده‌های سوفسطایی و خرده فرمایشات کارلوس کیروش نخواهد بود و باید دست به دامان وانت بار یا کانتینر شد! بنابراین دوستان از همین الان مقدمات سربازی رفتن ملی‌پوشان را در فضای مجازی کلید زده‌اند تا در فرصت مناسب یک رفراندمی، چیزی برگزار کنند!
در مورد ساخت مجسمه‌ی کیروش هم ما نظر نمی‌دهیم و از هنرمند مسلّم مجسمه کشور، استاد یادگارزاده مجسمه‌ساز گلستانی کسب تکلیف می‌کنیم که چقدر مفرق یا مس یا سایر فلزات باید سفارش بدهیم؟!

*چاپ شده در سیمره 482(یکم‌ بهمن 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004