چاپ کردن این صفحه

وقت شناسی در هزاره‌ی سوم و استعفای وزیر!

دوشنبه, 24 تیر 1398 ساعت 09:56 شناسه خبر: 4505 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وحید حاج‌سعیدی / سیمره وحید حاج‌سعیدی / سیمره

راستش را بخواهید ما ایرانی‌ها نسبت به مقوله‌‌ی وقت حساسیت زیادی داریم و تا جایی که بتوانیم از وقت‌مان نهایت استفاده را می‌بریم و اگر خدای ناکرده چند لحظه از وقت‌مان جایی مثل ماندن در ترافیک روزانه، صف سبد کالا، صف پمپ بنزین، صف پوشک، صف رب، صف مرغ وگوشت و ... تلف شود حسابی خجالت می‌کشیم و شرمنده می‌شویم به قولی «قدر وقت ار نشناسد دل و کاری نکند... بس خجالت که از این حاصل اوقات بریم» و ادامه ماجرا ...

 

در همین راستا و به منظور استفاده‌ی بهینه و هوشمندانه از وقت اقدامات زیادی انجام داده‌ایم. به عنوان مثال در مبحث رانندگی حاضریم در هفته به اندازه‌ی یک بوئینگ 737 کشته بدهیم ولی ذره‌ای از سرعتمان نکاهیم و سر ساعت به مقصد برسیم و حاضر نیستیم وقت‌مان را به خاطر مسائل پیش پا افتاده‌ای مثل رعایت سرعت مجاز، رعایت حق تقدم، رانندگی در بین خطوط و این سوسول بازی‌های روشن‌فکرانه تلف کنیم! در بحث ادامه‌ی تحصیل به جای اتلاف وقت در نوشتن پایان نامه سعی می‌کنیم با حضور چند دقیقه‌ای در یک کافی نت و با دانلود یک پایان نامه قال قضیه را بکنیم و و در حقش دعا...

اما اوج وقت‌شناسی ما در قرارهای کاری، جلسات ادارات و همایش‌ها و سخن‌رانی‌ها نمود پیدا می‌کند؛ تا جایی که در دستور کار اکثر جلسات یا در دعوت‌نامه همایش‌ها، ساعت شروع برنامه را نیم ساعت یا حتا یک ساعت زودتر قید می‌کنیم تا جلسه راس ساعت شروع شود!

اما با وجود این دقت نظر در استفاده‌ی بهینه از وقت، در انجام برخی امور چندان به اجرای سر وقت اعتقادی نداریم و به قولی حالا حالاها وقت هست! مثلاً اجرای طرح رتبه‌بندی فرهنگیان که الان چند سالی است که زونکن آن از کشوی وزرای مختلف بیرون می‌آید و پس از زدودن گرد و غبار دوباره توسط در کشو قرار می‌گیرد. البته نه این‌که دوستان قصد اجرای آن را نداشته باشند بلکه موعد اجرا که فرا می‌رسد یک نفر کله‌اش را از پنجره حسابداری بیرون می‌آورد و عنوان می‌کند بودجه ای برای اجرای طرح رتبه‌بندی نداریم!

این لابلا استعفای وزرا و چرخیدن وزارت‌خانه‌ی بی در و پیکر آموزش و پرورش با سرپرست مزید بر آن می‌شود تا کسی پیگیر بودجه برای اجرای این طرح نباشد! خدا به همه‌تان خیر بدهد که حقوق مدیران بی‌سر و صدا تا 23 میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند ولی تا سخن از افزایش حقوق فرهنگیان می‌شودف وقت تمام می‌شود و وزارت‌خانه با سرپرست اداره میشود که قعطاً انجام پروژه‌ی سنگینی نظیر رتبه بندی فرهنگیان از توان سرپرست خارج است!

وقت همگی به خیر و شادی...