شما اینجا هستید: خانهطنزازدواج سبز و یارانه نوع دوم!

ازدواج سبز و یارانه نوع دوم!

چهارشنبه, 04 دی 1398 ساعت 10:41 شناسه خبر: 4784 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وحید حاج‌سعیدی وحید حاج‌سعیدی

 ما همیشه خدا فکر می‌کردیم رنگ فقط برای این اختراع شده که دنیای ما از یک‌نواختی در بیاید و مثل فیلم های سیاه و سفید سی سال قبل رسانه ملی، کسل کننده و ملال‌آور نباشد. هرچند وقتی فیلم‌های رسانه ملی رنگی شدند ما تا سال‌ها تلویزیون رنگی نداشتیم و مجبور بودیم باز هم همه شخصیت‌ها و بازیکنان فیلم‌ها و سریال‌ها و مسابقات ورزشی را سیاه و سفید ببینیم. اما ظاهراً رنگ به جز کیفیت بخشی در فیلم‌های رسانه ملی، کاربردهای دیگری هم پیدا کرده‌است و دوستان به اثرات و خواص سوفسطایی رنگ پی برده‌اند و حالا حالاها ول کن رنگ و رنگ‌آمیزی نیستند و به قول شاعر «جمله رنگ‌آمیزی و تردامنی.» در واقع بعد از رنگی شدن انتخابات، دست چک بانک‌ها، رنگ‌بندی بیماران در اورژانس‌های کشور، رنگ‌آمیزی جوجه‌های یک‌روزه و ... در مقطعی ازدواج رنگی هم اختراع شده است! البته منظور از ازدواج رنگی، ازدواج سیاسی یا بازیکنان سرخابی نیست؛ بلکه نوعی ازدواج با نام« ازدواج سبز» مطرح شده بود که در نوع خودش بی نظیر بود. یادش به خیر چند سال قبل معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از انجام ازدواج سبز با هدف اصلاح الگوهای اجتماعی و محیط زیستی خبر داده بود. در این مدل ازدواج شاخص هایی مانند مصرف آب در عروسی‌ها و سایر مراسم‌های مرتبط با ازدواج مدیریت مطرح بود. همچنین مسائلی از جمله استفاده از گل طبیعی و فرهنگ غلطی که به عنوان شادی استفاده می شود و آلودگی‌های زیست محیطی ایجاد می‌کنند مانند بوق زدن‌های مکرر در سطح خیابان و ایجاد ترافیک مد نظر بود.

 

هر چند این انتظار از مسئولان محیط زیست می رود در کنار حل معضلات بزرگی نظیر «استفاده از گل طبیعی در مراسمات شادی» و «بوق زدن‌های مکرر در ایضاَ در عروسی‌ها» به مشکلات ساده‌تری نظیر آلودگی هوا، ریزگردها، جلوگیری از قلع و قمع درختان، کوه‌خواری، جنگل‌خواری، دریاخواری، تالاب‌خواری، بیابان خواری و ... بیاندیشند، ولی همین که با رویکرد جدید، علاوه بر اشاعه سنت حسنه‌ی ازدواج به اصلاح برخی الگوهای غلط و نامناسب نیز می‌ پردازند، پرچم بالاست. علی ای حال از آن‌جایی که تعمیم امور صواب و کپی‌‌برداری از رسوم و طرح های منطقی می‌تواند راهگشای بسیاری از امور باشد، ما نیز بسته پیشنهادی خود را در این خصوص ارائه می کنیم:

الف) ازدواج اقتصادی: پیشنهاد می‌شود به منظور حل مشکلات مالی طلبکاران و بدهکاران، این لابه‌لا یک وصلت صورت بگیرد و پسر و دختر عزیزان بدهکار و طلبکار با هم ازدواج کنند. با این شیوه علاوه بر جلوگیری از شیوه‌های غیرانسانی و قهری در وصول مطالبات، اصل طلب از این جیب به آن جیب منتقل می‌شود و مشکل خود به خود حل می‌شود.

ب) ازدواج ارگانیک: به منظور اشاعه‌ی فرهنگ صحیح مصرف و جلوگیری از ورود انواع هورمون و سایر فلزات خوردنی و غیرخوردنی به امعا و احشا، خلق‌الله، پیشنهاد می‌شود ازدواج ارگانیک شکل بگیرد و تمام میوه‌ها، غذاها و سایر اشربه و اطعمه مراسم از محصولات ارگانیک تهیه شوند.

پ) ازدواج  یارانه‌ای: منظور از این ازدواج، وصلت بین دو خانواده است که یکی از موهبت یارانه نوع دوم ( یارانه بنزین) برخوردار است و دیگری هنوز از ثمرات یارانه نوع اول بهره می‌برد. در این مدل ازدواج حتا قطع یکی از سرشاخه‌های درآمدی، خللی در زندگی نوگلان باغ زندگی احساس نخواهد شد! 

*چاپ شده در سیمره 518(28آذرماه98)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004