شما اینجا هستید: خانهطنزسونامی سالمندان و وام یک درصد بانک ملت!

سونامی سالمندان و وام یک درصد بانک ملت!

دوشنبه, 14 بهمن 1398 ساعت 07:58 شناسه خبر: 4864 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وحید حاج‌سعیدی وحید حاج‌سعیدی سیمره

چندی قبل سونامی دهه‌ی شصتی‌ها خاطر خطیر برخی دوستان را مکدر ساخت و در صدد چاره‌اندیشی برای این معضل درشت برآمدند. هرچند ما دهه‌ی شصتی نیستیم که عزیزان همه‌ی مشکلات مملکت را گردن ما بیندازند ولی خدا وکیلی اوضاع ما دهه پنجاهی‌ها هم چندان روبه‌راه نیست.

چراکه با یک چهارم قرن سابقه معلمی و برخورداری از طرح مشعشع رتبه‌بندی هنوز حقوق‌مان به خط فقر نرسیده و هر وقت هم نزدیک می‌شود سکه و دلار رم می‌کنند و با یک جفتک تمام معادلات را به هم می‌ریزند! اوضاع دارایی‌ها و اموال منقول و غیرمنقول ما هم کشمشی است تا جایی که رییس پلیس استان فارس پراید اطلسی رنگ مدل 86 با دو ماه بیمه شخص ثالث ما را «ارابه‌ی مرگ» صدا می‌کند و سایر دوستان هم منزل مسکونی صدقه سری مردی که می‌خواست همه کارها را یک تنه انجام دهد، «قوطی کبریت» می‌نامند و باقی داستان!

با این احوال بنده شخصاً اعتقاد دارم که نباید همیشه به نیمه‌ی خالی آفتابه نگاه کرد چرا با همین شرایط موجود دوستان امید به زندگی در کشور را تا مرز 75 سالگی هل داده‌اند و در تلاش هستند باز هم این رکورد را جابه‌جا کنند. به هر حال در مملکتی که با یک دم و باز دم یا یک وعده غذایی غیرارگانیک، چند قاشق سرب و گوگرد و آرسنیک و به عبارت فصیح‌تر نیمی از عناصر جدول تناوبی خدا بیامرز مندلیف، وارد امعا و احشای بدن‌مان می‌شود؛ در کنار آمار تصادف و طلاق که از روند ساعتی میل به دقیقه پیدا کرده‌اند و سایر آمارها و رکوردهای دست‌نیافتی نظیر عصبانی‌ترین مردم دنیا، سرانه‌ی بالای مصرف نمک و نوشابه و فست‌فود و کم‌تحرکی، ریزگردها، طوفان نمک، آب‌گرفتگی معابر و ... رسیدن به متوسط 75 سال عمر با برکت، جای دست مریزاد و خدا قوت دارد! دم همه شما گرم ... اما اصل خبر به روایت جراید:

گزارش توسعه‌ي انسانی سازمان ملل نشان می‌دهد، شاخص «امید به زندگی» در مردم ایران طی ۴ دهه اخیر رشد خیره کننده داشته و ایران ۸۲ کشور را پشت سر گذاشت. رشد «امید به زندگی» هم در ایران طی ۴۰ سال اخیر از ۱۸۰ کشور دنیا بیشتر شد. میزان امید به زندگی ایرانی‌ها در چهل سال گذشته 54 سال بوده که این رقم در آخرین گزارش  به بیش از 75 سال رسیده است که رشد حدود ۲۲ سال را نشان می‌دهد.

حقیقتاً دست مَمَلی... در واقع این آمار نشان می‌دهد که رعایت حقوق شهروندی که یکی از شاخص‌های توسعه در کشور‌های پیشرفته است در کشور ما به اعلی درجه مورد اهتمام و توجه است که ماحصل آن افزایش خیره کنند و نجومی امید به زندگی در ایران است!

هرچند نوع نگاه مردم و توجه به فرموده سهراب که «چشم‌ها باید شست جور دیگر باید دید»، هم در این داستان بی‌تاثیر نبوده است. در گذشته بیش‌تر نیمه خالی آفتابه توجه مردم را به خود جلب می‌کرد. شاهد مثال «من از بی‌نوایی نیم روی زرد . . . رخ بینوایان رخ زرد کرد!» خوب مرد حسابی چرا باید از صبح تا غروب رخ بینوایان را آچارکشی کنی تا زردی رخ آن‌ها را به خودت جذب صورتت بشه؟! در عوض ما این‌جا به جای نالیدن از حقوق بخور و نمیر خودمان، به حقوق نجومی و بالای بیست میلیون برخی دوستان که اتفاقاً شرعی و قانونی هم دریافت میکنند، نگاه می‌کنیم و از کائنات برای نام‌نبردگان طلب عشق و برای خودمان افزایش حقوقی متناسب با ژن خانوادگی و میزان تورم جامعه طلب می‌کنیم! یعنی همین قدر که حقوق‌مان با تورم تاتی تاتی کند و زیاد عقب نیفتد کفایت است و ذوق می‌کنیم. ملاحظه فرمودید؟!  یک نفر دیگر حقوق نجومی می‌گیرد ما امید به زندگی‌مان تا حوالی 80 سال یورتمه می‌رود، فکر کنم اگر به ما مثل کارکنان بانک ملت وام 24 ساله با کارمزد یک درصد بدهند، شیرین دویست سال عمر کنیم! ( دوستان ظاهراً بانکداری بدون ربا را از خودشان شروع کردند تا اگر جواب داد، برای سایرین هم کلید بزنند!) علی ای حال از آن‌جا که توسعه‌ی حقوق شهروندی با افزایش امید به زندگی رابطه‌ی مستقیمی دارد، دوستان عنایت داشته باشند زیاد هم پر گاز و به تاخت جلو نروند که مردم خوش به حال شان شود و چند صباح دیگر سونامی دهه شصتی‌ها جای خود را به سونامی سالمندان بالای صد سال بدهد! از ما گفتن بود...

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004