شما اینجا هستید: خانهطنزماسک بر چهره‌ی سیمرغ و چهل‌کلاغ!

ماسک بر چهره‌ی سیمرغ و چهل‌کلاغ!

چهارشنبه, 06 فروردين 1399 ساعت 00:25 شناسه خبر: 5001 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کرم تیموری کرم تیموری سیمره

با سواد و بی‌سواد ندارد بارها پای قصه‌ی سیمرغ نشسته‌ایم هرچند در پایان همان بار اول به ما گفته‌اند که اصلا پرنده‌ای به این نام وجود ندارد و منظور تعداد سی مرغ است اما هنوز هم مشتاق شنیدن این افسانه هستیم حتا در ذهن خود آن‌را نقاشی می‌کنیم و باور داریم زیباترین مرغی است که با سوختن پری از آن فوری حاضر می‌شود.

 

به ما گفته‌اند جایش در پشت کوه قاف است. در انتهای راهی دور و مشکل که سخت‌ترین مرحله‌اش گذر از دروغ و همراهی حقیقت است.

همان‌طور که از میان انبوه مرغان، تعداد سی مرغ در مسیر  حرکت به سوی حقیقت تاب آورده و به مقصد رسیدند از میان میلیون‌ها ایرانی هم تعداد کمی تا پشت کوه مسئولیت رسیده‌اند، کوهی که رسیدن به آن باید مانند کوه قاف سخت باشد و این‌ها هم باید پاک‌ترین و قوی‌ترین افراد حداقل در بیان حقیقت باشند.

چرا که حتا نفس کشیدن ما و بچه‌های ما ولو از پشت ماسک به دستور آن‌ها بستگی دارد، گاهی ماسک ساده بر دهانمان می‌زنند، گاهی به اشاره‌ی آن‌ها راضی به فیلتر کردن دهان خود می‌شویم و گاهی از حیرت دهانمان باز می‌ماند بدون ماسک و فیلتر !

خلاصه که این گلچین شد‌ ها از ملت، اگر هیئت دولتند اگر نماینده یا سناتورند اگر مجلس خبرگان و مجمع تشخیص‌اند اگر شورای نگهبان یا وزارت دربارند، باید چون سیمرغ پاک و راستگو باشند هرچند دوست ندارم سیمرغ خطابشان کنم! - نه خدایی ناکرده فکر کنید که اهل حقیقت نیستند یا زبانم لال دروغی از آن‌ها شنیده‌ام! نه، فقط چون تعدادشان از سی بیش‌تر است. و به این خاطر فقط چهل نفرشان را مد نظر داشته تا اگر استثنایی دارند دور  از  این حلقه باشند - آن‌ها را چهل‌کلاغ می‌نامم زیرا کلاغ سمبل حجب و حیاست و مسئولان ما دوست دارند با این ویژگی شناخته شوند. البته کلاغ‌ها ویژگی‌های دیگری هم دارند، آن‌ها یک‌صدا هستند، تفاوتی در رنگ و آواز ندارند حتا اگر گروهی به چپ و گروهی به راست بروند! و یک کلاغ، چهل‌کلاغ در بینشان شایعه است. بچه که بودم نمی‌دانستم کلاغ‌ها کجا تخم می‌گذارند بزرگ که شدم فهمیدم  مهم نیست چون تخم‌شان به درد آدمیزاد نمی‌خورد. به کلاغ‌ها بر نخورد قرن‌هاست که نه از آن سیمرغ تخمی عایدمان شده است و نه از این چهل‌کلاغ! به نظر می‌رسد اگر تا پشت کوه قاف هم بگردیم تخمی از این‌ها نصیبمان نمی‌شود اما خودشان ادعا می‌کنند، تخم دوزرده می‌گذارند و کسی باور نمی‌کند! من هم باور نمی‌کنم اما به چشم خود دیده‌ام که تخم‌های طلایی می‌گذارند و پَرهای دلاری دارند! شنیده‌ام به وقت گرفتاری اگر پری سوزانده شود سی مرغ حاضر شده و رفع غم می‌نمایند اما نمی‌دانم چرا چنین نیست پَر که سهل است کوه‌ها و مراتع می‌سوزند نه خبری از سیمرغ هست نه چهل‌کلاغ! زلزله می‌آید معجزه نمی‌شود مردم هاج و واج هم‌دیگر  را لگد مال کرده و کاری از پیش نمی‌رود. به دنبالش سیل می‌آید بی‌آن‌که ویرانی زلزله تمام شده باشد. سیل زلزله را فراموش می‌کند در حج و عزا مردم زیر دست و پا می‌میرند، در اوج آوارگی سیل‌زده‌ها تحریم‌ها برقرار می‌شوند، بنزین گران می‌شود، یارانه قطع می‌شود، سهام عدالت به عدالت تقسیم نمی‌شود، آنفولانزای مرغی و کرونای مردافکن می‌آید هیچ‌کدام درمان نمی‌شوند فقط با آمدن این یکی آن یکی از یاد می‌رود! از چهل کلاغ کاری ساخته نیست حتا اگر به جای یک پَر شهری در آتش بسوزد. بازار یک کلاغ چهل‌کلاغ گرم گرم است. در فضای مجازی آتش به پر و بال کلاغ‌ها می‌زنند شاید دیده شوند اما خبری نیست تا آنکه خبر می‌رسد مرغ‌های سیمرغ به آنفولانزای مرغی گرفتارند و کلاغ‌های چهل‌کلاغ به کرونا! و ما مقاوم ایستاده‌ایم تا با حادثه‌ای دیگر این حادثه را هم فراموش کنیم! عجب پایان تلخی دارند این افسانه‌های ایرانی! کاش از اول نافمان را به داستان و افسانه گره نمی‌زدند و به جای سیمرغ و چهل‌کلاغ چند تا مرغ خانگی تخم‌گذار داشتیم تا هر روز صبح به ثروتی مرغ آورده شکمی از عزا درمی‌آوردیم!

*کرم تیموری- گُلَه گیس بِریا

 

 *چاپ شده در شماره‌ی 526 سیمره (1398/12/27)

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004